Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

http://www.muratordom.pl/zdjecia/zielon ... _3_1_.jpeg
http://www.kwiatyogrodowe.prv.pl/mniejsze/IMG_0242.jpg
Ten oryginalny, egzotyczny kwiat występuje w ponad 70 gatunkach. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na porośniętych trawą wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Jego wysokość dochodzi do 70 cm. W okresie suszy rośliny zamierają i wchodzą w stan spoczynku. Gdy spadną pierwsze deszcze z podziemnych kłączy ponownie wyrastają liście.
Odmiany kurkumy nadające się do uprawy w doniczkach możemy czasem dostać w naszych kwiaciarniach (a także cięte kwiaty kurkumy, które są niezwykle trwałe w wazonie). Rośliny
uprawiane w doniczkach wymagają dużo rozproszonego światła i stale lekko wilgotnego podłoża
(UWAGA: podlewamy z wyczuciem, aby nie przelać rośliny).
Aby roślina ponownie zakwitła należy jesienią przestać ją podlewać. Po zaschnięciu liści kłącze musi przejść 3 mies. okres spoczynku w temperaturze ok. 14 ° C. W lutym lub w marcu sadzimy kłącze dość płytko do doniczki wypełnionej lekką, żyzną ziemią. Ważne jest ,żeby pamiętać o warstwie drenażu na dnie naczynia. Następnie przenosimy roślinę do temperatury 24 ° C i umiarkowanie, ale regularnie podlewamy. Gdy pojawią się nowe liście stawiamy ją w słonecznym miejscu i co 2 tygodnie zasilamy ją nawozami wieloskładnikowymi. Zwykle po 3 mies. kurkuma ponownie zakwita.
Czy wiecie że?
Z młodych rozgałęzień kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną głównie w kuchni azjatyckiej. Aby ją otrzymać młode kłącza parzy się wrzątkiem, a następnie suszy na słońcu. Później usuwa się z nich skórkę, a resztę mieli się na drobny proszek. Na wschodzie kurkuma jest popularną przyprawą do fasoli czy soczewicy. Na zachodzie stosuje się ją do potraw z drobiu, wątróbki, krabów, omletów, serów, sałatek, a także do ryżu, który zdecydowanie lepiej wtedy smakuje. Ponadto kurkuma wchodzi w skład popularnej przyprawy Curry, sosu Worchester i wielu gatunków musztardy.
Smaczna i zdrowa kurkuma zdobyła tez uznanie jako środek rozkurczowy i bakteriobójczy. Współcześnie prowadzone badania wykazały, że związki zawarte w kłączu kurkumy długiej działają leczniczo w przypadku reumatyzmu, chorób serca i wątroby. Pomagają w walce z otyłością, obniżają poziom cholesterolu, a czasami hamują nawet rozwój komórek nowotworowych. Dlatego ten gatunek kurkumy wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, jako lek żółciopędny czy działający osłonowo na wątrobę.

autor: Paweł Siedlecki
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

posadziłam sobie cebulkę /kłącze / ok 07 kwietnia czekam na efekt ,póki co nic się nie pokazuje:)
a moze ktoś juz posiada taką i podzieli sie dodatkowymi informacjami ?
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

czy nikt nie posiada kurkumy ? czy ona jest jakaś nieładna ?:))
szkoda że nikt nic nie pisze chciałąbym znać wasze opinie
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Czekam na roślinę, bo na razie nic nie wyłazi z doniczki... Jestem cierpliwa, ale do czasu :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Evva
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 cze 2007, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też wsadziłam już dość dawno kłącze kurkumy ale także nic się nie dzieje. Jak widzę nie tylko u mnie. Może potrzeba tej roślince więcej czasu?
Pozdrawiam Ewa
KOCHAM BIEDRONKI ;-)
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D Spotkałam teraz wiosną w sprzedaży ze cztery kolory kurkumy. Ale ponieważ nie spotkałam u nikogo w uprawie tych kwiatów nie chciałam ryzykować- były po 8 zł... Kupiłam inne roslinki i nie żałuję...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Post »

W zeszłym roku na wiosnę kupiłam trzy kolory. Siedziały w ziemi bardzo długo bo dopiero latem wypuściły po dwa marne liście. Dwa na jesień padły, jeden się ostał bardzo marny. Czekam co będzie dalej. :?
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja robię już drugie podejście, jeśli w tym roku nic nie wyjdzie - odpuszczam.
Moja bulwka siedzi w ziemi już chyba dwa miesiące i nic :cry:
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

u mnie też nadal ani śladu i... hmmm wygląda na to, że nie tylko u mnie .Czasem kusi mnie by patycznkiem ruszyć ,odgarnąć troszkę ziemi i zobaczyć czy coś się tam dzieje .Czekam jednak cierpliwie ale już ok 1/5 miesiąca minęło i nic
Awatar użytkownika
Evva
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 cze 2007, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie też nadal nic, a wsadziłam ją pod koniec lutego. Bulwka jest twarda więc na pewno nie zgniła. Jak długo jeszcze będzie się namyślać aby wypuścić coś zielonego? Hę?
Pozdrawiam Ewa
KOCHAM BIEDRONKI ;-)
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

w takim razie może dobrze zrobiłam że nie kupiłam-cebulki były jakieś chude
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Ja ostatnio troszkę palcem odgarnęłam ziemię by kuknąć co się tam dzieje ,ale ani rusz ,kompletnie nic. Nie gnije i nie puszcza liści:(
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ha... to tak jak u mnie. Nic, zero postępu.
Już mnie wkurza i zastanawiam sie czy ją nie wywalić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”