Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Mam pewien problem, od trzech lat mam cebule ismeny, kupiłam dwie duże cebule i wybrałam im odpowiednie miejsce, niestety moje ismeny nie kwitną, a zaczęły się dzielić, w tej chwili mam już 10 cebul, może ktoś ma lub miał podobny problem i znalazł jego rozwiązanie, za informacje - dziękuje -
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mam ismeny od kilku lat, i rzeczywiście, rozmnażać się to one lubią, a z kwitnieniem gorzej.
W tym roku mi zakwitły 3 posadzone pod jabłonią, natomiast na rabacie, gdzie zostały ogryzione przez ślimaki, żadna.
A czy kupiłaś cebule z ładnymi mięsistymi korzeniami?
Waleria
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Posadziłem w tym roku trzy duże cebule. Nie zakwitła żadna! :shock:
Mietek.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

eMZet pisze:Posadziłem w tym roku trzy duże cebule. Nie zakwitła żadna! :shock:
Z tego właśnie powodu nie mam ich w ogrodzie.
Szkoda miejsca.
Zielona to powinna być trawa :D
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Kupiłam z ładnymi korzeniami, u mojej cioci ismeny co roku kwitną, nie wiedziałam, że są z nimi aż takie kłopoty, po prostu bardzo podobały mi się kwiaty i myślałam, że będą łatwe w uprawie, Dzięki.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ja mam to samo- z 4 roślin ani jedna nie zakwitła- a stały na słoneczku i "żarełkiem " dogadzałam...

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Coś mi się zdaje, że wszystkiemu jest winna pogoda.
Kiedyś, jak przeczytałam, jak powinna przebiegać pogoda i temperatura, aby uzyskać piękne tulipany, to ogarnął mnie śmiech. Okazuje się, że jednak nie jest to śmieszne, bo chyba większość zauważyła, że jeśli podczas kwitnienia tulipanów jest upał, to raz dwa i po kwitnieniu.
W niektóre lata ismeny kwitły wspaniale.
Waleria
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Moja Ismena od końca lutego była pędzona w domu i zakwitła w domu ,zanim zrobiło sie na tyle ciepło aby można było wynieść ją do ogródka.
Nie wiem czemu miała strasznie wybujałą ,długaśną łodygę ,którą musiałam podeprzeć tyczką .
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Mam dwie ismeny białą i żółtą.Biała ślicznie kwitnie co roku,żółta jeszcze nie kwitła ,ale ma wyraźnie mniejszą cebulkę.Na kwitnienie może mieć wpływ temperatura przechowywania nie może być za wysoka i nie można przenawozić azotem ,bo wtedy to faktycznie tylko piękna "trawka"wyrośnie. :lol:
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moja Ismena też mi nie kwitnie, w ubiegłym roku były liście i w tym też tylko liście :( a kwiatów nie widać :roll:
powoli tracę do niej cierpliwość ;:214
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Też miałam podobny problem z ismenami. Nie kwitły i już.
Od dwóch lat ismeny rosną w dużej donicy, którą na zimę znoszę do piwnicy a wiosną wystawiam przed dom. Teraz kwitną. Miejsce mają średnio słoneczne, słońce świeci tam dopiero od południa. Piwnicę trudno nazwać widną chociaż jest okienko, kilka razy w zimie podlałam ale tylko dla tego, że rosną w tej donicy również fuksje i nie chciałam żeby na amen zmarniały.
Gdzieś czytałam, że ismeny potrzebują dłuższego okresu wegetacji aby zakwitły, czyli trzeba je wcześniej wysadzać do gruntu a to u nas ryzykowne.
Małgorzata
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Otrzymałem od znajomego trochę cebul Błonczatki - Hymenocallis calathina (Ismena calathina), musiałem się coś dowiedzieć o tej roślinie.

Ponieważ cebule są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, do gruntu można je sadzić dopieroo po 15 maja w glebę próchniczno - gliniastą w okresie wzrostu należy je obficie nawozić i podlewać. Cebule wykopywać przed przymrozkami i po wyschnięciu przechowywać w suchym piasku w chłodnym pomieszczeniu.

Obfite kwitnienie jest zależne od nawożenia, prawidłowego przechowywania w okresie spoczynku i odłączaniem cebul potomnych od macierzystej. . (Źródło informacji - M. Piskornik "Mało znane rośliny cebulowe i bulwiaste - Błączatka, Tygrysówka...")

Warunkiem corocznego kwitnienia jest Przestrzeganie długiego okresu spoczynku, który musi przebiegać w temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza. ( Źródło informacji - B Grabowska, J. Kraise, K Mynett " Uprawa cebulowych i bulwiastych ozdobnych roślin ozdobnych" )
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dzięki Paco, chyba wiem w czym problem - temperatura przechowywania jest czasem niższa niż 15 st, spróbuje przenieść do innego pomieszczenie i zobaczymy co będzie dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”