Skrętnik - problemy z liśćmi i inne

Rośliny doniczkowe
Kalap
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2006, o 22:40

Skrętnik - problemy z liśćmi i inne

Post »

Witam.
Mam w domu odmianę fiołka o długich liściach i kielichowatych kwiatach. Choroba objawia się na lisciach jak widać na zdjęciach z obsychaniem liści. Nie znam przyczy ny i nie wiem jak ja leczyć. Pomóżcie.

Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazy zmiejszyłem ponieważ nie mieściły się na ekranie monitora. Po naciśnieciu znaczka Obrazek obraz się powiększy. Przeczytaj temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2844
Erazm
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A nie jest to przypadkiem skrętnik?

Obejrzyj:
http://www.mob-zabrze.pl/flora/streptocarpus.html
Waleria
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To liść skrętnika i prawdopodobnie została roślina zalana, napisz coś więcej jak często podlewasz gdzie stoi i pokaż go w całości. :D :D :D
Kalap
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2006, o 22:40

Post »

Możliwe chodź na innych moich skretnikach to nie wystepuje chociaż stoją w tym samym miejscu . Mimo to dzięki za odpowiedź spróbuję mniej podlewać roślinkę.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Skrętnik więdnie,choruje,problemy z liśćmi i inne

Post »

Jeden z moich skrętników ma zwiędnięte liście. Mam skłonności raczej do zalewania kwiatów,
a nie przesuszania myslałam ,że i tym razem przesadziłam z wodą, chociaż w doniczce nie było jak w bagnie. Po kilku dniach wyjęłam kwiatek z doniczki .Bryła korzeniowa była bardzo zbita, a ziemia wcale nie była zbyt mokra. Trochę rozluźniłam korzenie przy pomocy patyczka i wsadziłam z powrotem. Te małe najmłodsze 2 listki odzyskały sztywność,ale starsze cały czas smętnie zwisają. Co mam teraz zrobić? I co może być przyczyną takiego stanu kwiatka?
Dodam,że bardzo mi na nim zależy,ponieważ jest biały. Nawet nie mam z czego zrobić nowych sadzonek.


Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A gdzie on ma podstawek pod doniczkę i czy ma dziurki w spodzie doniczki do odpływu nadmiaru wody? :D
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Do zdjęcia wzięłam doniczkę bez podstawki. W dnie doniczki jest 6 dziurek o średnicy 1 cm (każda).Na dnie jest keramzyt. Mam też inne skrętniki (wszystkie niebieskie) i z nimi nie mam żadnych problemów,a opiekuję się tak samo.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ten biały chyba rośnie w innym podłożu.Jest w nim mniej torfu,a więcej piasku. Może to jest przyczyną?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo prawdopodobne, daj mu nową ziemię mniej przepuszczalną i dłużej utrzymującą wilgotność podłoża. On ma mało wody raczej, dlatego jest taki klapnięty. :D
ble
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2008, o 12:11
Lokalizacja: Dębica

Skrętnik - problemy

Post »

witam wszystkich. W tym roku dostałam skrętnika. Kwitł pięknie przez pół roku ale teraz jego liście gniją albo zasychają. Jak go pielęgnować przez zimę? Proszę o radę
zeflik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 lip 2008, o 12:58
Lokalizacja: śląsk

Post »

Moja rada to przesadzić.Można rozdzielić rozetki a także posadzić nowe sadzonki z liści tak jak fiołki afrykańskie. Zawsze po kwitnieniu skrętniki marnieją i kiepsko wyglądają szczególnie gdy trzymane są na parapecie pod którym zimą grzeje kaloryfer i świeci słońce.Najlepiej mi się przechowują na parapecie pod dużym oknem balkonowym gdzie maja dużo rozproszonego światła i niezbyt wysoką temperaturę.Podlewanie przez okres zimowy należy im ograniczyć do minimum. Z wodą jednak radzę uważać przez cały rok. Skrętniki tak jak i wspomniane fiołki łatwo gniją od jej nadmiaru.Najlepiej wlewać do podstawki i po jakimś czasie wylać nadmiar wody.
ble
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2008, o 12:11
Lokalizacja: Dębica

Post »

dzięki , zrobię tak jak poradziłeś. Ale ostatnio zgłupiałam kiedy przeczytałam że skrętniki wymagają dużej ilości wilgoci i należy je dodatkowo spryskiwać. Na szczęście w porę zapaliło mi się światełko ostrzegawcze i nie spryskałam :idea:
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Zauważyłam,że pod spodem listka, u moich skrętników miejscowo występują obszar
bez białego meszku.Po obejrzeniu przez lupę nie zauważyłam żadnych szkodników.
Co robić? Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”