Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  
Autor Wiadomość
selli7
 Tytuł: Re: Tulipany cz.5
PostNapisane: 17 paź 2019, o 22:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jeżeli jest dobrze przepuszczalna gleba to mogą być doniczki po chryzantemach, sąsiadka tak sadzi od lat na rabatce-górce, ogólnie jest tam sucho.Ja nie mam takich warunków, ale też sadzę w doniczkach po chryzantemach z lekką ziemią i przed mrozami w grudniu dołuję w piaskowej opasce przy ścianie garażu.Wczesną wiosną podkopuję i wyciągam doniczki z kiełkującymi tulipanami i wkopuję na rabatę.Ale ja mam 4-5 doniczek, które teraz stoją pod tą ścianą i ukorzeniają się.

BarbaraR
PostNapisane: 18 paź 2019, o 00:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja patrzę na wszystko z mojego punktu widzenia - a u mnie gleba ciężka, ilasta - łatwo zatrzymuje wodę i wolno wysycha. Każdy musi dostosować sadzenie do swoich warunków glebowych. Staram się ten mój ił poprawić mieszając z piaskiem, ale ile wywrotek piasku musiałbym zamówić na działkę 5 arów? I kto by to wymieszał? Więc daję tylko tam, gdzie muszę - tyle tylko, że tulipanom trzeba zmieniać miejsce w miarę często. No i kółko się zamyka...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(koszyczki "wylazły" po wiosennym deszczu...)
Jak daleko jeszcze do takich widoków.... ale sadźmy, sadźmy! to się doczekamy... - powodzenia w uprawach :uszy

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Foxowa
PostNapisane: 18 paź 2019, o 07:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
To na gliniastej glebie nie lepiej jest właśnie sadzić w doniczkach wypełnionych kupną ziemią?
Na drugiej działce też mam taką ziemię,ale tam bym cebulki nie była w stanie wsadzić gdyby nie grządka z ziemi kupnej. Tam to nawet kretòw ani nornic nie ma, bo pròba rycia w takiej glinie to wręcz samobòjstwo ;)

selli7
PostNapisane: 18 paź 2019, o 09:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Patrząc na ciężką ziemię u Barbary dziwię się jak to możliwe, że tak ładnie wyrosły i zakwitły. Czasem zastanawiam się jak teoria ma się do praktyki.Niby powinno zmieniać się miejsce tulipanom, a wyżej wspomniana sąsiadka od lat sadzi tulipany na swojej 'górce' w jednym i tym samym miejscu, bo resztę zajmują inne rośliny.Sadzi w koszykach po chryzantemach wypełnionych kupną ziemią, cebul nie zaprawia i co roku kupuje nowe, przekwitłe wiosną wyrzuca.Wkopane doniczki nakrywa zaraz po posadzeniu (obecnie od 3 tygodni ) gałązkami świerka.Może to też jest jakiś sposób na zdrowe tulipany, bo co roku ładnie kwitną i nie chorują.
Ja pomimo przestrzegania zasad miałam przez kilka lat problem z jakąś choroba grzybową, z którą do tej pory całkiem się nie uporałam, więc nowe cebule zaprawiam, wymieniam ziemię i dołuję doniczki na zimę w dobrze przepuszczalnym gruncie/piachu.W zeszłym roku na 5 doniczek 4 zakwitły dobrze, w jednej tulipany zaschły z pąkami, w połowie wegetacji, ale może z innego powodu.Mam nadzieję, że choróbsko już odpuściło ;:134

jagodka27
PostNapisane: 18 paź 2019, o 12:15 
100p
100p

0 szt.
Ja do moich tulipanów wybieram koszyczki po chryzantemach z całym mnóstwem dziurek od dołu doniczki a nie tylko z takimi kilkoma okrągłymi otworami. Tulipany sadzę w ziemi workowej rozluźnionej piaskiem. Pod doniczki też daję trochę ziemi z piaskiem żeby nie puszczały tulipany korzeni w taką gliniastą. Tę samą ziemię z wykopanych tulipanów wykorzystuję w następnym roku, tylko po wyjęciu tulipanów dobrze ją przesuszam i oczyszczam z resztek korzeni i chwastów i daję na przechowanie do dużego worka po ziemi. Na jesień mam gotową tylko ją doprawiam pewną ilością nowej workowej.
A choroby grzybowe biorą się ze zbyt dużej ilości wilgoci z deszczu i zimna. Wtedy tulipany potrafią się zatrzymać w środku wegetacji i jak opryskami ich nie poratujemy to często kwiatów z tego nie będzie. Lepiej takie porażone pędy lub przynajmniej same liście oberwać żeby nie porazić też cebulek.
A tej sąsiadce jak nie będą kwitły ładnie skoro co roku sadzi nowe cebulki??? Sztuką jest przechować te same cebulki przynajmniej kilka lat i żeby zakwitly
Obrazek

Obrazek

Obrazek

BarbaraR
PostNapisane: 18 paź 2019, o 12:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W moim tulipanowym przedszkolu corocznie lądują wszystkie drobne tulipany. Wysiewam je rzadko do rowków, już bez koszyczków, ale zaprawione.
Czas dojrzewania cebulek do zakwitnięcia plus-minus 3 lata. Oczywiście co roku pod koniec maja lub na początku czerwca wykopuję, sortuje i czyszczę, bo na to miejsce idą kwiaty sezonowe. Jasne, że każdego roku to i owo dokupuję z nowości. Kolekcja się powiększa, mam cebulki na prezenty dla przyjaciół i znajomych. Są też minusy takiego postępowania - dużo pracy i niekontrolowany misz masz odmianowy. Ale z tym się już pogodziłam... Dorodne kwitnienie osiągam dzięki nawozom potasowym stosowanym wczesna wiosną, tuż po ukazaniu się pąków liściowych. O glebę dbam na tyle, na ile się da. Przekopuję, troszkę piaskuję, dodaję ciut kompostu, raz na 3-4 lata wapnuję.

Rennni
PostNapisane: 16 lis 2019, o 13:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pierwsze tulipany mają już liście :? . Tak jak w zeszłym roku, zima trochę uszkodziła ich liście ale kwitły. T. saxatilis

Obrazek

slila1
PostNapisane: 16 lis 2019, o 17:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Moje już też mają liście. Dwa tygodnie temu wyglądały tak
Tulipa saxatilis
Obrazek Obrazek

grzes993
PostNapisane: 18 lis 2019, o 08:48 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Zbyt płytkie i zbyt wczesne sadzenie. Oto efekty.

Sprzedam cebulowe nadwyżki

slila1
PostNapisane: 18 lis 2019, o 19:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Grzesiu, tulipan skalny co roku, gdy jesień jest długa i ciepła pokazuje liście. Mam go w dwóch miejscach i rośnie tak od lat, zresztą nie tylko on bo t.'Lilac Wonder' już też ma liście.

grzes993
PostNapisane: 19 lis 2019, o 08:35 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Moje ciągle w ziemi :)

Sprzedam cebulowe nadwyżki

brodus
PostNapisane: 19 lis 2019, o 20:06 
100p
100p

1 szt.
Witam wszystkich.
Chciałbym zacząć przygodę z tulipanami. Można je jeszcze sadzić?

--julian--
PostNapisane: 19 lis 2019, o 20:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Można :)

gabipati
PostNapisane: 19 lis 2019, o 20:52 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Posadziłam cebulki tulipanów obok powojników,które będę okrywać stroiszem, nie zaszkodzę tą ochroną tulipanom?Nie chcę by mi za szybko powschodziły.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 253 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: karolamba, sofijapz i 38 gości