Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Hmmm.......a myślałem ,że śpią jeszcze snem zimowym
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Już dawno się obudziły w tym roku, jeśli masz ogród przy domu, wyjdź po zmroku z latarką, to zobaczysz je przy pracy.
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Dzięki, to na działce, ale niedaleko więc może podjadę.........Ślimakol w ruch.
Azig
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 lis 2017, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Dzień dobry wszystkim. Jestem ogrodniczką od kilku sezonów, ale czuję się jak totalny żółtodziób, co chwilę coś mnie zaskakuje, przeszukuje internet na wszystkie strony i jak już mi ręce opadają, nie mogę znaleźć odpowiedzi to się zgłaszam tutaj do Was z prośbą o pomoc i tak jest równie tym razem.

2 lata temu kupiłam cebulki tulipanów i czosnków ozdobnych. Posadziłam jesienią i wiosną to było po prostu marzenie, coś wspaniałego, kwitło wszystko jak szalone, przepięknie.

Rok później koszmar- olbrzymie pokładające się liście i zero kwiatów. Myślałam na początku,ze może to przez obornik granulowany, który sypnęłam jesienią ale w tym roku to samo, bez żadnego nawożenia.
Tulipany i czosnki mają olbrzymi liście, pokładają się i tylko kilka kwitnie. Zrobiła się przez to potwornie gęsta zungla.Co się dzieje? Czy ktoś może coś wie na ten temat, co robię nie tak? Bardzo proszę o pomoc.
P.s. niestety nie mogę dodać zdjęcia.
Liście są ogromne, bardzo długie i szerokie.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Jeżeli nie wykopałaś cebulek wczesnym latem to poszły wgłąb ziemi i ciężko wybić się kwiatostanom. Trzeba wykopywać i jesienią sadzić w nowe miejsce. U mnie żonkile przestały kwitnąć, przesadziłam na jesieni i w tym roku każda cebula ma pąk.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Zacznijmy od tego, że tulipany mają cebule jednoroczne. W kolejnym roku cebula mateczna zamiera a na jej miejsce tworzą się nowe cebule (od 1 do kilku). Wiosną powinno się nawozić cebule (również po kwitnieniu) a liściom powinno się pozwolić zaschnąć naturalnie (nie wolno ścinać liści). Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu to trzeba co roku po zaschnięciu liści wykopać cebule, po lekkim doschnięciu rozdzielić je i przechowywać w suchym pomieszczeniu aż do sadzenia. Jeżeli nie wykopujemy cebul i nie rozdzielamy ich to robi się gąszcz a rośliny drobnieją zwłaszcza jeżeli nie nawozimy obficie. Duże liście i brak kwitnienia mogą być dodatkowo spowodowane zbyt obfitym nawożeniem azotem.
Co do narcyzów to one mają cebule wieloletnie i lepiej sobie radzą od tulipanów.
Azig
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 lis 2017, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Bardzo,bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi i porady.
Udało mi się tym razem dołączyć zdjęcia, może to jeszcze coś wyjaśni.

Przesadziłam te tulipany latem ale bez przesuszenia, po prostu porozdzielalam cebulki i od razu wkopalam ale gęsto, spróbuję w tym roku tak jak mi radzicie z tym przesuszeniem. Liście wcześniej zawsze zostawiałam do zaschnięcia.

A jeśli problemem było zbytnie nawożenie azotem (nawozilam tylko obornikiem i podlewalam gnojówka z pokrzyw ) Jak to rozpoznać i najwazniejsze-to co zrobić teraz?Ta rabatka ma również inne rośliny, byliny, róże różne skalniaczki, które chciałabym nawieść-zrezygnowac w takim przypadku całkiem z nawożenia?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”