Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Tulipany

Post »

Ja podmieniam tulipany na cebulowe, które nie zimują w gruncie. Gdy liście schną, to wykopuje tulipany, a w ich miejsce wkopuje cebule acidanthery, mieczyków, jaskrów, eukomisy, a w tym roku także krokosmie. Jesienią znowu następuje zmiana warty.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

pEtr pisze:Ja podmieniam tulipany na cebulowe, które nie zimują w gruncie. Gdy liście schną, to wykopuje tulipany, a w ich miejsce wkopuje cebule acidanthery, mieczyków, jaskrów, eukomisy, a w tym roku także krokosmie. Jesienią znowu następuje zmiana warty.
Dobry pomysł - muszę to rozważyć bo podobnie jak większość z nas mam problem zagospodarowania miejsca po tulipanach.
Tylko, że zarówno wiosną jak i jesienią to się trochę zazębiają terminy tych zmian przynajmniej między tulipanami i mieczykami. Znaczy mieczyki można by już sadzić zanim tulipany całkiem uschną a jesienią odwrotnie, mieczyki jeszcze sobie rosną a tulipany mogłyby już iść od gruntu ... no ale chyba będę musiał trochę zweryfikować te terminy.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Tulipany

Post »

Ja mam posadzone miedzy tulipanami lilie i liatry a z jednorocznych różnego gatunku aksamitki i szałwie.Jakoś hosty nie przypadły mi do gustu.Po porostu nie lubię,,liściorów,,
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Tulipany

Post »

Przegrzebałam pół forum i znalazłam to co chciałam :)
Propozycje które były podawane jako sąsiedzi dla cebulkowych- żagwin, kocimiętka,szałwia, brunnera wielkolistna, skalnica, zawciąg, ułudka, wrzosy i wrzośce.Nareszcie wiem co kupować ;:138
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Tulipany

Post »

Dobry pomysł - muszę to rozważyć bo podobnie jak większość z nas mam problem zagospodarowania miejsca po tulipanach.
Tylko, że zarówno wiosną jak i jesienią to się trochę zazębiają terminy tych zmian przynajmniej między tulipanami i mieczykami. Znaczy mieczyki można by już sadzić zanim tulipany całkiem uschną a jesienią odwrotnie, mieczyki jeszcze sobie rosną a tulipany mogłyby już iść od gruntu ... no ale chyba będę musiał trochę zweryfikować te terminy.
Rzeczywiście, ja trochę naginam te terminy (podmieniam początkiem maja), ale praktykuje to od kilku lat i nie zauważyłem by szkodziło to cebulom (mnożą się i nie spada ich masa). Jak sobie dobrze przypominam, tulipany zastępowałem też kiedyś daliami i rozwarem (karpy wsadzałem po tulipanach). Tulipany nie wysadzane przez kilka lat włażą w głąb ziemi i kwitną coraz słabiej, toteż coroczne wykopywanie i służy. Ale nie wiem jak Twoje cuda (Twój tulipanowy wątek był moim ulubionym tej wiosny) zareagują.
Przegrzebałam pół forum i znalazłam to co chciałam
Propozycje które były podawane jako sąsiedzi dla cebulkowych- żagwin, kocimiętka,szałwia, brunnera wielkolistna, skalnica, zawciąg, ułudka, wrzosy i wrzośce.Nareszcie wiem co kupować
Steasi, nie byłbym tak hurraoptymistycznie nastawiony do tych propozycji. Te rośliny w kwietniu potrafią być wysokie, i skutecznie zabierać słońce liściom tulipanów. Cebule mogę nie narosnąć, a kwitnienie w następnym roku może być przez to osłabione.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Tulipany

Post »

Kurde i po radości.Na razie to i tak muszę posadzić to co mam gdziekolwiek.Dopiero od następnego roku zaczynam zmiany w ogrodzie.Chyba, że drobne przesadzenia na jesieni tylko właśnie nie wiem czy nie poczekać do wiosny.
Co do chowania brzydkich liści to podpatrzyłam parę kompozycji w waszych ogrodach gdzie cebulkowe mają jak łapać światło ale uwaga jest od nich odwracana przez inne rośliny
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

Jak myślicie mogę zacząć dzisiaj sadzić tulipki ? Bo mam czas i jest pogoda.. , a teraz z czasem to będę miał krucho.... Dawid ma posadzone to może i ja już posadzę ? :roll:
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

Szczerze powiedziawszy ja też się nad tym zastanawiam ale chyba jednak poczekam do drugiej połowy września. W tamtym roku wsadzałem w pierwszych dniach października i Saxatilis wykiełkował mi już w styczniu :-) ale inne odmiany kwitły raczej w typowym dla siebie okresie więc chyba naprawdę koniec września, przełom października jest dla nich dobry.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Tulipany

Post »

A ja tam sadziłam dziś.Znalazłam w końcu miejsce i czas, niech sobie rosną ;:224
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

Ja myślę jak Sylwek , dlatego powstrzymałem się jeszcze i zaczekam...... :wink: . Tylko jak mówią jaka będzie reszta września... :roll: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tulipany

Post »

Druga połowa września ma być ładna, więc chyba warto wstrzymać się z sadzeniem. Posadziłam część narcyzów, wkładałam nawet nie w błoto, a w wodę i przerwałam. Czekam na lepsze dni.
Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

dawidbanan pisze: Takiej taniochy nie widziałem
No to nie drogie :P .
U mnie na jarmaku są żółte po 30 gr. , 5 innych odmian po 50 gr. , jedna za 70 gr. , reszta po 1 zł. :D .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
4rafko4
200p
200p
Posty: 228
Od: 21 gru 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/Podlaskie/Londyn

Re: Tulipany

Post »

Czasami lepiej kupić troche drożej i wiedzieć co sie ma w ogrodzie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”