Rannik (Eranthis), wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

Wybić zawartość doniczki bez naruszania bulwek i z wierzchu można narzucić kilka gałązek iglastych, ale niezbyt grubo, bo wybiegną.Ja w zeszłym roku tak zrobiłam z przebiśniegami, kupiłam kilka kubeczków na targu z kwitnącymi.Zastanów się dobrze z wyborem miejsca na ranniki, nie można tam latem kopać, bo bulwki są bardzo podobne do grudek ziemi i łatwo je zniszczyć.Najlepiej im gdzieś pod krzewami, gzie mogą się swobodnie rozsiewać i potem zasychać.
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Wielkie dzięki za szybkie podpowiedzi. Jak za tydzień będą (przy Młynie) to na pewno kupię i zasadzę. A mam dobre miejsce pod gruszą (wrzosowisko).
Pozdrawiam! Andrzej
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Część roślinek, które wysiały się w różnych miejscach w ogrodzie trafiło w zeszłym roku w plastikowych koszyczkach pod leszczynę. Widać miejsce im podpasowało, bo już kwitną a rośliny rosnące od wielu lat pod jabłonią dopiero wychylają się z gleby.
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Przemek - zapomniałem spytać. Jeśli posadziłem 3 kępki ranników, na powierzchni tak mniej więcej 15 m2, to ile czasu będę czekał aż mi się same rozsieją i zrobią żółtą "polankę"?
Pozdrawiam! Andrzej
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Co do ranników, jeżeli chcesz w krótkim czasie doczekać się łanu ranników to proponuję jesienią dokupić trochę bulw ranników (nie są bardzo drogie) a dodatkowo nasiona wysiać do doniczek lub koszyczków w jakimś wyznaczonym miejscu bo siewki ranników łatwo wypielić. Być może uda Ci się pozbierać nasiona z trawnika pod Panoramą tylko trzeba wybrać odpowiedni moment (bo po otwarciu torebek nasionka same się wysypują).
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Dziękuję Przemek za odpowiedzi. We wrześniu ubiegłego roku posadziłem zakupione małe bulwy ale do dzisiaj nie wzeszły to już pewnie nie wzejdą. Bywam teraz często na działce ale ich nie widać. Krokusy np. posadzone ubiegłego roku już wschodzą a one nie.
Pewnie cebulki-bulwy były za bardzo przesuszone. Oczywiście moczyłem przed posadzeniem. W tym roku też spróbuję. Pozdrawiam!

Obrazek
Pozdrawiam! Andrzej
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

U mnie większość ranników jeszcze siedzi w ziemi. Problem z rannikami polega na tym, że nie powinny być za głęboko sadzone. Za optymalną głębokość sadzenia przyjmuje się od 3 do 5cm.
_fox_

Re: Ranniki

Post »

U mnie pierwszy wychylił żółtą główkę :heja tym bardziej cieszy bo to rannik cylicki. Zimowych się jeszcze nie dorobiłem ;:145

Kwitną również krokusy, przebiśniegi, przylaszczka :heja Można powiedzieć, mości Panie i Panowie WIOSNA ;:108
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Rannik cylicyjski czy cylicki? Jaka jest różnica w porze kwitnienia w stosunku do rannika zimowego? :wit . Jakie są jeszcze inne różnice pomiędzy nimi. A może Ktoś ma zdjęcia i umieści je obok siebie dla porównania. Będę wdzięczny. Dopiero zaczynam przygodę z "Zimową Baletnicą" i nie ma to jak wiadomości od praktyków.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam! Andrzej
_fox_

Re: Ranniki

Post »

Andrzeju jest jakiś tydzień późniejszy od rannika zimowego, trochę różnią się wcięciami w kryzie /ten ma delikatniejsze/ nieznaczna różnica w kolorze kwiatów, ale to muszą rosnąć koło siebie żeby zauważyć.



Z cylickim czy cylicyjskim to różnie piszą ale to ten sam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Nazwy cylicki i cylicyjski używane są zamiennie więc najlepiej posiłkować się nazwą łacińską Eranthis cilicica. Zdjęcia E. cilicica i E. hyemalis były zamieszczane już w tym wątku (musisz się cofnąć do wcześniejszych postów). E. hyemalis też bywa po polsku różnie nazywany. Najczęściej używaną nazwą jest rannik zimowy ale spotkałem się też z nazwami rannik wiosenny a nawet rannik europejski. Teoretycznie najwcześniej zakwita rannik zimowy (kwiaty jasnożółte o średnicy 2-3cm, liście jasnozielone, wys. rośliny 5-8cm) nieco później rannik cylicyjski (kwiaty jasnożółte o średnicy 2-4cm, liście zielone o brązowym odcieniu, bardziej powcinane klapy liściowe) a najpóźniej E.x tubergenii- kwiaty złotożółte, liście brązowozielone nie wytwarza nasion.
_fox_

Re: Ranniki

Post »

Andrzeju a z tym sadzeniem to nie wsadziłeś przypadkiem bulw do góry nóżkami ?? Miałem taki przypadek ale zdegustowany wiosną że nie wychodzą zacząłem odgrzebywać ziemię i okazało się że pędy zaczęły wychodzić do dołu ;:223 kilka uratowałem ;:306

Co do nasion to zawiązują i corocznie sieję tu i ówdzie po działce ;:108 kiełkują takie fajne małe parasoleczki ;:306
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Nie mogę tego wykluczyć ale wydaje mi się, że nie mając pewności gdzie góra a gdzie dół położyłem bulwki poziomo dając im większe możliwości wzejścia. Może jeszcze się pokażą. Czytałem gdzieś wcześniej, że głębokość to 5-8 cm a tu się okazuje, że należało nieco mniej 3-5 cm.
;:14
Pozdrawiam! Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”