Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Izo,
oczywiście, z tego co wiem, u p. Zenona dalie już zaczęły kwitnąć, ale jeszcze daleko do spektaklu. W tym roku chyba wszędzie w Polsce daliom pogoda nie za bardzo sprzyja. Najpierw wiosna była zimna, więc zostały posadzone dosyć późno, potem jakoś nie mogły się "wykluć" - przynajmniej u mnie wschodziły długo - po miesiącu zaledwie było je widać, potem przyszły te straszne upały, a w końcu susza daje im się we znaki od kilku tygodni. Podlewanie pomaga podtrzymać roślinki, ale najwyraźniej potrzebują odpowiedniej dla siebie wilgotności - nie tylko podłoża, ale i powietrza. Więc jak na razie nie zanosi się na dobry daliowy rok. Moje zachowują się dziwnie - niektóre mają ok. 60 - 80 cm wysokości inne po 15-20 cm. Są też takie, które dopiero teraz wychynęły z ziemi. Zakwitła, jak na razie, jedna i jest to odm. Dutch Carneval

Obrazek

Zwykle pierwsza zakwitała Salzburg 122, ale nie w tym roku.
A Dutch Carneval ma zaledwie ok. 80 cm, a normalnie - 120 cm.

Obrazek

Moje daliowe poletko nie wygląda zbyt imponująco i trochę mnie to wszystko martwi i stresuje ;:222 ;:110 Cóż, trzeba czekać na prawdziwy deszcz. Wczoraj trochę podlało, ale to wszystko kropla w morzu potrzeb...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
izo123
50p
50p
Posty: 69
Od: 14 mar 2015, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Witam p.Basiu u mnie też cieniutko dalie słabe ale jestem dobrej myśli ,każdy kwiatuszek sprawia radość
ten znany i dopiero poznawany i każdy pączek ciekawi co pokaże.
Ja w tym sezonie chciałabym odwiedzić jeszcze naszego p.Stanisława ale czy czas na to pozwoli.
Moje NN

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Witam! Sezon daliowy rozkręcił się na dobre. Dalie lubią słońce więc przy odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu dobrze zniosły upały i suszę, a teraz słońce przeplata się z deszczem więc wegetacja i kwitnienie idzie pełną parą. Zapowiada się bardzo dobry sezon :tan
Dostałem tę dalię jako 'Lajkonik' i pod tą nazwą zdobywała wyróżnienia na wystawach. Jednak okazało się, że to 'Marble Ball'. Bardzo obficie kwitnie:
Obrazek

kolejna dalia z pomyloną nazwą to 'Nenekazi' (trafiła do mnie jako 'Philothea'):
Obrazek

a ta dalia podobno zwie się 'R-Bob'. Ciekawe czy też okaże się, że to jednak inna odmiana :;230 W każdym razie bezproblemowa i obficie kwitnie:
Obrazek

I 'Sombrero' - tu na pewno nie ma mowy o pomyłce nazwy. Jak na razie najlepiej rozmnażająca się dalia. Oczywiście z sadzonek zielnych. Po uzyskaniu 20 krzaków zrezygnowałem z dalszego namnażania, bo miałbym pół ogrodu tej odmiany :;230
Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Gdzieś czytałem, że Nenekazi i Philotea to ta sama roślina, odmiana pod różnymi nazwami, lub że zmieniono jej nazwę.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Dalie po trochu kwitną tylko czasu na zdjęcia brak :D
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Karolu,
tym razem nie masz racji - odm. Nenekazi i Philothea to jednak zupełnie różne odmiany.

Florianie,
zgodnie orzekliśmy ze Stanisławem, że na Twoim zdjęciu widnieje jednak odmiana Philothea...

Obie odmiany ze zdjęciami i opisem znajdują się w:
katalogu odmian naszych dalii

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 31&t=59345

oraz
w katalogu wszystkim znanym:

http://www.dahlie.net/dyn/index.php?lang=en

Można im się dokładnie przyjrzeć i porównać wszystkie parametry i wygląd kwiatów

Wstawiam poniżej zdjęcia dla porównania dla tych, którym się nie chce szukać ...

Nenekazi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Philothea

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że wyraźne są różnice w odmianach - szczególnie w budowie kwiatu, bo aparaty fotograficzne i telefoniczne jednak przekłamują kolorystykę.
Pozdrawiam
Barbara
stecedanuta57
50p
50p
Posty: 68
Od: 25 sty 2016, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Witam wszystkich serdecznie
Pomimo wiosennego zalania moich dali, niektóre zaczynają swoje kwitnienie

Duet
Obrazek

Rybnik
Obrazek

Hana Emi
Obrazek

Sugarlips
Obrazek

Mingus Eric
Obrazek

Pozdrawiam
Danuta
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Nie potrafię przypomnieć sobie, gdzie to czytałem, ale zrezygnowałem z zamawiania obu. Dalia, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo zmienna i z czasem ewoluuje. Dla mnie wyglądają przynajmniej na krewniaczki :wink: .
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

'Philothea' czy 'Nenekazi' - pożyjemy-zobaczymy. Skoro po debacie nad tą dalią (całym bukietem) na żywo orzekłaś Basiu, że to 'Nenekazi', to ocenianie jej ze zdjęcia (jednego) nawet przez naszego Mistrza może okazać się mylne. Zarówno kolorystyka jak i budowa kwiatu tych odmian nie jest jednoznaczna. Wkrótce będę mógł porównać na żywo moją/Twoją 'Philothea' z odmianą, którą ja mam od wielu lat :tan
Odmiany naszego Mistrza zakwitają jedna po drugiej:
'Ruskin Diane'
Obrazek

'Gladiator'
Obrazek

'Zoey Rey'
Obrazek

'Faberge'
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Florianie,
rzeczywiście ocena "na żywo" jest chyba najbardziej miarodajna. Może przekonamy się w czasie wystawy w Rybniku, jaka jest prawda odnośnie tej odmiany ;:218
Dalie - od kogo by nie były - zakwitają Ci przepiękniście ;:333 U mnie jeszcze trochę trzeba poczekać ;:65 Ciekawa jestem jak wysokie są w tym roku Twoje odmiany? U mnie jednak sporo niższe niż we wcześniejszych latach, chociaż staram się podlewać - ale wiesz jak daleko mam na działkę, a u Ciebie ogród za drzwiami domu i możesz być w nim codziennie - "Pańskie oko konia tuczy"...

Danusiu - bardzo się cieszę, że pomimo powodziowej zagłady coś niecoś udało się uratować. Byłoby przykro, gdyby wszystkie zostały zatopione. Wysiłek włożony w ratowanie się opłacił. I zakwitły dość szybko, jak na takie przejścia. Ja niecierpliwie czekam na pokaz moich, ale w tym roku długo każą na siebie czekać - figlarki!
Pozdrawiam
Barbara
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Witam, mam pytanie o nazwę odm. Dalii, miała być Hollyhill Lemon Ice a jest inna ale b.ładna.
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Może Apelsini Sniega? Jakbyś podała jakieś dodatkowe parametry i zdjęcie bardziej en face byłoby łatwiej...
Pozdrawiam
Barbara
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Barbara, dziękuję to raczej ta odmiana ;:138
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”