Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Danusiu, piękne!
Masz się czym pochwalić! Prosimy o więcej i częściej ;:215

Florianie,
Chloe Janae u mnie jeszcze nie zakwitła, ale porównując z fotką z ubiegłego roku, to jestem chyba także posiadaczką tejże odmiany

Obrazek
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Będę miała kilka zagadek, ale na razie pierwsza nieznajoma. Mam pewne podejrzenia, ale i masę wątpliwości. Wolę poradzić się mądrzejszych. Pomożecie?
Miała numer 22 jak VERA?S ELMA.
Barwy dokładnie takie jak na zdjęciu. Niewysoka - 110cm. Kwiat 14-15cm. Pokrój sztywny, nie pokłada się, właściwie nie trzeba podwiązywać.

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Narine,
jak dla mnie to wygląda dokładnie jak Pineland's Pam. W dawnych katalogach Stanisława miała nr 442.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Basiu dziękuję Ci serdecznie ;:196 Podejrzewałam właśnie Pineland's Pam, ale nie pasowało mi, że na większości zdjęć, które oglądałam, jest bardziej wyblakła.

Kolejna nieznajoma, na którą nie mam pomysłu.
Wysokość 110-120cm. Kwiat nieduży do 14cm. Miała numer 120 jak Barbara's Pastelle.
Tak się rozwijał kwiat.

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Niestety, tej nie kojarzę z żadną mi znana odmianą. Może to jakaś nowinka od Petera Haslhofera, albo z Łotwy... Może Stanisław wie?
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

W ostatnim czasie coraz bardziej fascynują mnie dalie kuliste i pomponowe. Wczoraj zauroczyły mnie dwie odmiany: Blyton Softer Gleam i Jowey Winnie

Obrazek

Obrazek

Są podobne w kolorystyce i nie oparłam się pokusie, żeby zrobić z nich bukiecik

Obrazek

chociaż w domu już jeden miałam z odmiany Audrey Grace

Obrazek

Uważam, że najpiękniej w bukietach prezentują się właśnie dalie typu ball, w dodatku takie bukiety są dość trwałe

Żałuję, że nie mam zbyt wielu odmian tego typu i chyba będę musiała wystosować podanie do Stanisława o dostawę w przyszłym sezonie
Ale te, które posiadam i już kwitną są naprawdę urokliwe:

Obrazek
Nijinski

Obrazek
Hapet Compo (pompon)

Obrazek
Hapet Daydream

Obrazek
Treby Dainty(pompon)

Obrazek
Wilfried Bergerhoff - Florianie - ;:180

Obrazek
Honky

Obrazek
Baby

Obrazek
Barbara

Obrazek
Edinburgh

Kwitną też inne odmiany, jeszcze nie tak obficie, ale już prezentują się nieźle - dużo w pąkach, ale są też takie, które jeszcze nie zabierają się za kwitnienie...


Obrazek
Bodacious

Obrazek
Odo

Obrazek
Banshu no Mori

Obie mają ogromne kwiaty!

Inne, skromniejsze, ale też piękne

Obrazek
Dick Westfall

Obrazek
Aunt Norma

Obrazek
Ursula Kliukova

Obrazek
Tioga Dawn

Obrazek
Hapet Highlight

Obrazek
Mingus Ida

Obrazek
Dzivite

Obrazek
Arabia
- nie wierzyłam, że jest odmiana o tej nazwie, bo nie mogłam jej znaleźć - myślałam, że to odm. Praga. Wreszcie na nią natrafiłam i ją zidentyfikowałam - ma nr 93 w katalogu Stanisława - kwitnie niezawodnie i rozmnaża się świetnie - cudowna odmiana! Niewymagająca i bardzo dekoracyjna!

Obrazek
Citron du Cap

Obrazek
Yozora - odzyskana dzięki Przemkowi - ;:180

Obrazek
Contraste


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Moja letnia łąka w sierpniu jest też wesoła, ale lata bez kolorowych dalii sobie nie wyobrażam :tan
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Z utęsknieniem patrzę Basiu na Hapet Compo czy Hapet Daydream. Hapety to huśtawka, co do trwałości; albo nie do zdarcia, albo odmiany słabo przetestowane, szybko puszczone w obrót i równie szybko wypadające. Najwięcej wypada mi właśnie Hapetów. Właśnie skreśliłem H. Herz Ass, H. Wow, H. Icarus, a H. Compo, H. Daydream, H. Champagne czy H. Ideal chorują i prawdopodobnie też wypadną :cry:
Moja Wilfried Bergerhoff wygląda tak:
Obrazek
Więc pokazałaś jakąś inną dalię nie ode mnie.
To i ja będę musiał zweryfikować moją odmianę 'Praha' na 'Arabia'. Mam tę samą.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Florianie, dziękuję za czujność. Oczywiście, pomyliłam odmiany. Ta, którą podpisałam Wilfried Bergerhoff jest odmianą Jowey Joshua, otrzymaną w tym roku od Ciebie. Wollfried Bergerhoff nie przetrwał zimy... Przepraszam wszystkich za wprowadzenie w błąd.

Jeśli chodzi o dalię Arabia to znalazłam jedno zdjęcie tej odmiany w necie

https://pl.pinterest.com/pin/375769162630157531/

i opis odmiany, że to mini semicactus czerwony, co by się zgadzało z wyglądem dalii, którą posiadam(y). Ale czy taka jest prawda? W spisie dalii Stanisława numer 93 Arabia ma dodane: bordowa, 12 cm, dekoracyjna. Stanisław oczywiście już sam nie pamięta jak ta odmiana wygląda...
Pozdrawiam
Barbara
stecedanuta57
50p
50p
Posty: 68
Od: 25 sty 2016, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Basiu :wit dużo masz tych kulistych i pomponów. Tak się przyglądnęłam i doszłam do wniosku że w przyszłym sezonie muszę się postarać o więcej. Póki co mam Bryflit Jen i Treby Dainty.

W tym roku pojawiła się nowa odmiana o nr 628. Nie wiem jak się nazywa. Zdjęcie niezbyt wyraźne - muszę zrobić więcej
Obrazek

Ta odmiana była bez numerka. Nie wiem jaka to odmiana, na początku myślałam że to T. Edison ale się myliłam
Obrazek

A teraz kilka"nowych" u mnie ;:138

Dutch Carnival
Obrazek

Grechuta
Obrazek

Nutley Sunrise
Obrazek

Taum Sauk
Obrazek

Silver Wedding
Obrazek

Taiheijo
Obrazek

Aphradite
Obrazek

750 Let Hradec Králové
Obrazek

Galaktika
Obrazek

Danum Meteor
Obrazek

Hapet Perfect
Obrazek

I takie tam :heja

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Danuta
Awatar użytkownika
adawi
200p
200p
Posty: 339
Od: 19 kwie 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Witam wszystkich użytkowników dali Stanisławowych :)

Niezbyt udany dla mnie ten rok jeśli chodzi o dalie - choć wydawało się że przezimowały bardzo dobrze- jedynie Shogun znalazłam w stanie nie rokującym ( i nie odratowałam go, nad czym boleję) to po posadzeniu do gruntu sporo podjęło tak nędzną wegetację, że do dziś maja po 30-40 cm; a niektóre wzeszły lichym pędem i padły- choć karpy wyglądały dobrze ( Fuzzy Wuzzy). Hp.Herz Ass nie wystartował wcale. Moja ulubiona Bright Star malutka/ słabiutka- pewnie nic z niej nie będzie w dalszej perspektywie. Bardzo nędznie kolejna "the best"- Show'n &Tell i jeszcze parę innych. Dobrze, na szczęście, Hapet Daydream ( i tez parę innych),

Do tego nieudane zakupy - z jednego źrdła - większość chora, z połowa padła, resztę sama powinnam wyrzucić; z innego - kompletny kant- miały być super odmiany, jest porażające " beleco" . Kilka z jeszcze innego miejsca zdrowe, piękne wielkie kwiaty -ale nie zgodne z nazwą- przypomnijcie mi - jest tu gdzieś wątek do identyfikacji dalii ( nie od Stanisława)?

Słonecznym promykiem w tej sytuacji jest " dwupaczek " od Lodzi ;:167 ;:167 ;:167
"gratisik"-SOMBRERO-wystartował pięknymi kwiatami jeszcze w czerwcu
Obrazek

a ostatnio zadebiutowała CEBU- jedno z moich "pożądań"
Obrazek

Rozwijają sie też inne z wcześniej zakupionych u Stanisława
BANSHU NO MORI - pierwszy kwiat wielki jak głowa, już zaczyna przekwitać
Obrazek

" Czadu daje " też Hagoromo Kujaku- aż trudno ją poznać - ogromne kwiaty w mocno różowym odcieniu...
Obrazek

Kwitnie ( jednym kwiatkiem) Hapet Silverblood

Obrazek


A tak w ogóle to "robię bardziej w liliowce" :oops:
Obrazek
Pozdrawiam
Wiesia
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Piękne migawki z Waszych ogrodów. Aż miło się ogląda w taki deszczowy dzień. ;:173

Basiu całkiem sporo masz "ballek". Nie będę oryginalna - ja też bardzo je lubię i miejsce na ten typ zawsze znajdę :wink:
Tym bardziej cieszę się, że w tym roku dwie pomyłki marketowe okazały się właśnie typu ball.
Skoro Ty Basiu nie masz pomysłu na moją dalie, to chyba pozostaje mi tylko czekać, aż Pan Stanisław zajrzy do swojego wątku. Chyba zagląda? :wink:

Florianie szkoda Twoich strat, zwłaszcza Hapeta Wow.
Przeanalizowałam odmiany, które u mnie wypadły i też sporo Hapetów. Choćby Hapet D w tym roku - wciąż nie mogę odżałować.
Mam nadzieję, że uda Ci się uratować Hapet Champagne. Przepiękny jest ;:167

Kolejne dwa marzenia spełnione ;:173 Panie Stanisławie ;:180

Obrazek

Obrazek

Kolejna prośba o identyfikację dwóch dalii. Dziękuję z góry ;:197

Wystrzeliła na 170cm. Kwiat 9-10cm. Mam w głowie dwie odmiany, ale ten szalony wzrost? Ma numer 569

Obrazek

Puściła bardzo dużo pędów. Wysokość 125-130, Kwiat 15-16cm. Rozjaśnia się w miarę kwitnienia. Ma numer 290.

Obrazek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Narine, ostatnia dalia przypomina mi odm. 'Sabrina'
Basiu, dziękuję. 'Jowey Joshua', to by się zgadzało. U mnie też już kwitnie:
Obrazek

A do rozpoznania mam taką dalię typu ball, która ma numerek 602:
Obrazek

I jeszcze zakwitła dalia 'Adam' (164). Ale nie mogę jej znaleźć w necie i zweryfikować. Póki co, jest niska 40cm i wygląda jakby taka miała zostać, a kwiat średnicy ok.12cm:
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.6

Post »

Narine,
Stanisław, oczywiście, do wątku zagląda...

Pierwsza dalia - biało liliowa balka - Josie Gott - być może Stanisław nadał jej ten numer - w spisie jego dalii nie mam tej odmiany... Ona rośnie tak wysoko, u mnie w ubiegłym roku też górowała nad innymi daliami, a w tym roku jeszcze nie zakwitła...

Ta druga to, w/g mojej opinii, Sabrina - też ją mam, ale nie pamiętam z jakim numerkiem do mnie przywędrowała jako sadzonka, w spisie dalii Stanisława ma numer 286, ale nie wiem, czy jest jeszcze aktualny.

Florianie,
jeśli chodzi o dalię Adam, to w spisie dalii Stanisława figuruje pod tym numerem Adam, ale jest dalią amarantową z żółtym środkiem, strzępiastą - kwiat 18 cm, więc to chyba jest pomyłka w numeracji, ale... ten sam numer parę lat temu miała odmiana Sara - karminowa, półkaktusowa, kwiat 15 cm - może bardziej pasuje? Sara jest odmianą czeską, z 1998 r. twórca - Vaclavik. Adam zresztą też czeski, ale starszy (1971) twórca - Dobias

Pod numerem 602 kryje się Roza Lietus - zdjęcie znajdziesz: http://www.dahlie.net/dyn/index.php?lang=en
Pozdrawiam
Barbara
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”