Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
stef63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 17 lut 2012, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

Zamierzam w tym roku pierwszy raz w życiu posadzić bratki na swoim balkonie.
Podobają mi się te małe. Przeczytałam ponad 20 stron tego wątku i w związku z tym mam pytanie.
Czy te małe bratki (mini) to się inaczej nazywają zwisające, czy zwisające to jeszcze jakaś inna odmiana?

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy bratki (te małe) należy sadzić gęsto w donicy, czy rzadko. Będę kupowała sadzonki.
Zależy mi żeby ładnie rosły, na moim południowym balkonie.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12076
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Te mniejsze to zazwyczaj fiołki rogate (Viola cornuta) a nie bratki (Viola x wittrockiana)...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Stef, ja swoje sadzę gęsto. Np w misie o średnicy ok 20-paru centymetrów mam 6 sztuk bratków, tych o drobnych kwiatach.
Pozdrawiam
Agneska
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Zwisające to odmiany drobnokwiatowych, można je kupić najczęściej już posadzone w ogrodnictwach w koszykach do zawieszania, nie spotkałam nigdy sadzonek tych odmian.Te zwisające można też umieścić w wysokiej donicy stojącej.
Ja również sadzę bratki gęsto po posadzeniu prawie się stykają częścią nadziemną, lubię w miarę zwarte kobierce.
stef63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 17 lut 2012, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Posadzę gęsto.
A czy bratki (kwiatki) po przekwitnięciu należy (te suche) obrywać, czy należy je uszczykiwać, aby się bardziej rozkrzewiły?

Specjalnie dzisiaj poszłam do marketu, bo były tam bratki
Nie kupiłam, ponieważ sadzonki wydawały mi się za małe. Kupię w kwiaciarni (koło mnie), ładniejsze, większe i niestety droższe,

Nie mam pojęcia jak szybko bratki rosną, ale wydaje mi się, że z takiej malutkiej sadzonki, długo by trwało, zanim nabrałyby ładnego wyglądu, ładnie się rozrosły. Czy może się mylę?
jagusia111

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Ja kupiłam takie małe też w 10 paku po 9 zł za 10 szt. Też wydawało mi się, że są malutkie, ale po podlaniu nawozem zaczęły ładnie rosnąć i kwitnąć. A nie masz gdzieś obok siebie targu? Tam sprzedają ładne bratki przeważnie za około 1,50 zł.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

W marketach trzeba kupować świeżo po dostawie, wtedy są żywotne i nawet mniejsze sadzonki ładnie się przyjmują i rosną.Niestety często zdarza mi się spotkać tam wybujałe i zmizerowane.
Ja kupuję na targu, małych sklepach ogrodniczych, czy budkach pod cmentarzami, cena 1.50-1.70 za ładne i zadbane sadzonki do koloru do wyboru.
W gruncie drobnokwiatowe sadzone 3 tyg. temu są już ładnie rozrośnięte i ukorzenione, zauważyłam, bo chciałam kilka przesadzić.
Ja tyko w donicach uszczykuję przekwitłe kwiatki, w gruncie zostawiam, by się wysiewały.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Bratek (Viola wittrockiana,Viola cornuta ) Cz.2

Post »

Ja kupiłam drobnokwiatowe, rosną na tarasie posadzone do donicy

Obrazek
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

:wit

Kupiłam niedawno fiołka rogatego Rebecca. W szkółce, w której mi powiedziano, że to bylina. Kępa jest dosyć dorodna, zastanawiam się nad podzieleniem jej i posadzeniem w kilku miejscach, czy ten fiołek dobrze zniesie taki zabieg? Czy nie lubi ruszania w korzeniach?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

To jest roślina kępiasta więc raczej nie.Posadź w jednym miejscu, zobaczysz jak w całości przetrwa zimę, bo część kępy może zimą zgnić.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

Zasadzone wiosną do donicy na balkon fiołki rogate rozsiały się. Siewki są już spore, jedna zabiera się do kwitnienia. Czy jest szansa przezimować je na balkonie (4 p.) w donicy? Jeśli je dobrze okryję agrowłókniną?
Pozdrawiam
Agneska
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

W zeszłym roku posadziliśmy w donicach białe fiołki rogate. Tak mi się spodobały, że pozbierałem nasiona i wysiałem w sierpniu do paletek, a później przepikowałem do większych doniczek. Pięknie urosły do zimy (niektóre zaczęły kwitnąć, ale kwiaty skubałem). Zimowały w nieogrzewanej folii pod włókniną wiosenną. Wyprodukowałem około 30 doniczek :heja Większość zachowała cechy i jest biała, ale zdarzyły się dwa takie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj już zdjęcie aktualne :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12076
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Fiołek rogaty (Viola cornuta)

Post »

Coś z marcowych wysiewów raczyło już zakwitnąć:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”