Bratki,choroby i szkodniki cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bratki,choroby i szkodniki cz.1

Post »

Hej. Może pomożecie? Jakieś cholerstwo zżera mi bratki. Najbardziej gustuje w kwiatach, ale lubi tez poskubać liście. Niestety, nie mam pojęcia, co to, bo... nic nie widać! Gołym okiem patrząc, nie ma tam żadnego szkodnika. Robaków, ślimaków, mszyc - kompletnie nic! Jedyne, co widać, to pogryzione kwiaty i liście. Dodam, że to samo g... najpewniej zeżarło też liście róż, które obok rosną. Nie umiem walczyć z niewidzialnym wrogiem, nie wiem nawet co kupić. Na razie popryskałam Agricolem, bo to akurat mam w domu. HELP!
Obrazek
Ha en bra dag!
Awatar użytkownika
Martyna15
100p
100p
Posty: 132
Od: 20 paź 2012, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co żre moje bratki?

Post »

;:oj Sprawdź czy nie schowały się na zime ślimaki albo biedronki :)
Pozdrawiam Martyna !
Roślinki Martynki http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=61407" onclick="window.open(this.href);return false;
Zapraszam !
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co żre moje bratki?

Post »

Biedronki są, sama je tam kładłam, bo obok są róze pełne mszyc i mszyce często przełaziły. Nie wiedziałam, ze biedronki mogą zjadać rośliny - myslalam, ze to pożyteczne stworzenia.... :shock:
A co do ślimaków, tez miałam takie podejrzenia, ale jak na razie w okolicy łaził tylko jeden ślimak (nie wierzę, ze opylił taka ilość sam). Poza tym na kwiatach ani na ziemi nie ma śladów sluzu.
Obrazek
Ha en bra dag!
Awatar użytkownika
Martyna15
100p
100p
Posty: 132
Od: 20 paź 2012, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co żre moje bratki?

Post »

:shock: to w takim razie nie mam pojęcia co to może być ..... ;p
Pozdrawiam Martyna !
Roślinki Martynki http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=61407" onclick="window.open(this.href);return false;
Zapraszam !
gosiaesz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co żre moje bratki?

Post »

Też mam problem z bratkami ;:131 Jeszcze w czwartek było wszystko w porządku. Az nagle zaczęły więdnąć, choć ziemia jest wilgotna. Na ziemi jest pełno białych przecineczków. I trochę na liściach. Nie wyglądają na żywe. A z roślin unosi się kurz. Czyli choroba grzybowa? Załączam zdjęcia. Co to może być i czy uda się je jeszcze uratować?
Obrazek
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Postanowiłam odświeżyć trochę wątek, czy ktoś poza mną posiał teraz bratki? Bardzo ciekawa jestem jak będą rosły, czy teraz posiane na lato zakwitną?
A to moje posiane 16 lutego, czyli mają teraz 17 dni.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

W lipcu powinny się zebrać w sobie i zakwitnąć :) Jak wysieję za szybko w czerwcu, to w październiku pojawiają się kwiatki.
Pozdrawiam Eugenia
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Powiem szczerze, że liczę na to, że jak najszybciej się rozwiną, bo planuje je w tym roku wsadzić w doniczkę i wynieść na cmentarz, a na zimę do piwnicy, żeby na przyszły rok wsadzić już na cmentarzu do gruntu. Taki mam plan. A jak się nie zbiorą i nie zakwitną, to będą u mnie na parapecie, pomiędzy oknem a kratami, bo tam nie mam co postawić :tan
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Myślę, że będą za stare na przezimowanie.To nie są byliny. Moje bratki wyrzucam chyba w połowie czerwca i na ich miejsce sadzę jakieś jednoroczne. Nigdy nie były ozdobą przez dwa sezony. Tu foto z 3 maja
Obrazek
a tu inne, 30 maj ubiegłego roku i pewnie niedługo je sprzątnęłam całkiem :)
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Stare nie będą ładne, by sadzić je gdziekolwiek w przyszłym sezonie, tym bardziej w pomieszczeniu wyciągną się.U mnie kupne posadzone jesienią wielkokwiatowe teoretycznie powinny lada chwila zakwitnąć, bo je okryłam, teraz wyglądają jednak żałośnie i szybko ustąpią miejsca nowym sadzonkom.Ładnie przezimowały mi samosiejki drobnokwiatowych, o cechach fiołka rogatego.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Czyli co, polecacie jednak w tym roku wsadzić w ziemię? A na zimę posiać świeże?
Pozdrawiam
Dorota
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Te wysiane zakwitną w lipcu, sierpniu zarezerwuj im bardziej cieniste miejsce.Jak chcesz mieć wiosną, to wysiewa się w czerwcu, pikuje na rozsadniku, na zimę okrywa.Jednak kupne, selekcjonowane odmiany dość słabo zimują, zależy też od zimy i warunków glebowych, stanowiska.W pomieszczeniu się ich nie zimuje.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bratki-kupione jesienią czy przetrwają zimę?

Post »

Selli7 Nie wyrzucaj, nie szkodzi, że teraz wyglądają żałośnie, za parę tygodni odżyją. Moje na przedwiośniu zawsze marnie wyglądają, tylko ja nie okrywam na zimę, chociaż wschód :oops: , a już pod koniec kwietnia zdobią :)
Tu 25 kwiecień
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”