Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 39, 40, 41, 42, 43
Autor Wiadomość
Foxowa
 Tytuł: Re: Koleus Blumego cz.2
PostNapisane: 30 sie 2019, o 07:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
To z lewej się by mi zgadzało
On jest dosć popularny, tylko zauważyłam, że ma skłonność do badylenia i łysienia i wygląda dość szpetnie.

A z prawej Eleanor chyba. Tak mi też coś swita, że zgadzałoby się też z etykietą.
Ale on się tyle razy zmienił że zgłupiałam, jeszcze niedawno był tęczowy, teraz jest ciemny bordo.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

cyma2704
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 14:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W ubiegłym roku kolorowo, w tym wyłącznie limonkowo.

Obrazek

Luisa
PostNapisane: 11 wrz 2019, o 21:59 
200p
200p

0 szt.
Jakoś mi nie idzie zbieranie nasion, już pomijając fakt, że rzeczywiście pszczoły się tymi kwiatuszkami nie interesują i wątpię w jakieś zapylenia krzyżowe. Znaczy nie potrafię wyczuć dobrego momentu. Jak są, to są biało-zielone (a nasiona w sprzedaży są przecież czarne, więc zakładam, że później zbierane), a potem już ich nie ma :(

Foxowa
PostNapisane: 12 wrz 2019, o 08:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Bo to wcale nie jest łatwe. Nasiona dojrzewają w różnym tempie, ja miałam parę pręcików zakwitniętych do połowy a niektóre kieszonki już były suche. Trochę zebrałam, niektóre śladowe ilości , bo zerwałam pręcik za wcześnie.
Wzięłam to na sposób i przekwitnięty pręcik obciągam z torebek i podsuszam. Potem wrzucam na sitko metalowe z większą dziurką. Pomierzwię chwilę ręką i nasiona mi spadają na kartkę przelatując przez oczko.
Obrazek

Mam kilka odmian zebranych, reszta kwitnie. Zbieram osobno każdą roślinę, choć nie wiem czy jest sens. Mam kilka praktycznie identycznych, sama nie wiem po co to zrobiłam, bo potem się dezorientuję co jest co.
Dla lepszej orientacji podpisałam roślinki nazwami, tak strzelając do czego jest podobne, bo nasiona podpisane " bordowy z zieloną obwódką' kiedy mam ich 100 niewiele mi mówi.
Na komputerze mam zdjęcia więc jak dosiądę to pokażę, może to mi pomoże w lepszym rozeznaniu.

Spròbowałam też pomieszać pyłki. Nie chcialabym snuć złudnych nadziei ale chyba zapyliłam jednego drugim, dokładnie Combatem Watermelona ( jak źle nazywam to poprawiajcie, bo dla dobra zbiorów musiałam jakoś towarzystwo ochrzcić).
Ciekawe czy ma szanse tu coś wyjść. Dla lepszej intymnosci w mnożeniu wystawiam je na zewnątrz i liczę że pszczoły też coś namieszają.

Obrazek

Obrazek

Luisa
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 00:25 
200p
200p

0 szt.
Foxowa, o rany, ile masz tych nasion ;:oj
Jak byś miała poglądową fotkę pręcika, którego bierzesz do suszenia, to bardzo poproszę :D
Ciekawe co wyjdzie z Twojego zapylania, też się zastanawiałam nad ręcznym zapyleniem, ale darowałam sobie, bo przecież nawet nasion nie potrafię zebrać ;:306

Foxowa
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 07:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Uwierz, że to nie jest dużo.
Zerwałam trochę za wcześnie,więc niektóre były niedojrzałe. Te w większej ilości to są pierwsze zbierane z kieszonkami, jakby je przesiać to wyjdzie znacznie mniej. Tak naprawę nie ma tego strasznie dużo jak się obtrzepie same nasiona. Inna rzecz, że one są mikroskopijne i ta ciutka na dnie to pewnie jakieś kilkaset nasion .
Zebrałam póki co z tych :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Nie mam foty pręcików, z których zbierałam, ale może taka będzie w miarę. Torebki zaczynają brązowieć.
Obrazek
To jest akurat taki "odpadowy",więc nie przywiązuję do niego wagi. Zapodział się gdzieś przy wynoszeniu na działkę i został.

Jeszcze trochę nasion będę zbierać. Zastanawiam się też nad działkowymi, bo mi wyszły całkiem niezłe kolory, choć nie zapowiadały się.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu jeszcze z działki, zobaczcie co mi wyrosło w tle z tych marnych sztuk zwanych odpadami. Takie koleusisko, że nawet pieska przerosło ;)
Obrazek

Luisa
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 17:43 
200p
200p

0 szt.
No ale o to chodzi, w tym roku posiałam sto nasion, wszystkie wzeszły i potem nie miałam gdzie roślinek upchnąć.
Wielkie dzięki za instrukcje, będę próbować zbierać nasiona dalej. Ale może też spróbuję ukorzenić i przezimować, jednak.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 595 ]  Idź do strony nr...        1 ... 39, 40, 41, 42, 43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości