Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Eliza no właśnie.A nigdy wcześniej jej nie miałem,zaczynam z nią przygodę.
Dostały dobrą ziemię i obornik granulowany pod korzenie pomieszany z ziemią.Wydaje się że to im odpowiada.
A wiesz Elizo tak się zastanawiam a może wyjąć je z tych donic i w kupie zadołować na całe lato do ogrodu?
Jak myślisz? Ma to sens? A za pochwałę dziękuję. :wit
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Myślę, Pawle, że możesz, ale bardzo ostrożnie , z całą ziemią wyjmuj z doniczek /żeby nie zauważyły, że są przesadzane/. Do dołka w ogrodzie też sypnęła bym trochę nawozu, ale nie za wiele, bo już miały w doniczkach. Powodzenia!
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Dzięki za informację Kin14 z pewnością się zastosuję i wysadzę je wspólnie w grupie tym bardziej że teraz gleba mokra bo u mnie w Warszawie padało wczoraj potężnie.
Myślę że życie i rozwój w ogrodzie będą im służyć?
Myślałem o miejscu w półcieniu,co o tym myślisz?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Biorąc pod uwagę, że ismena już przekwitła to półcień będzie jej służył jak najbardziej. Dobry pomysł z przesadzeniem, ale tak jak mówi Kin14 ostrożnie żeby nie zauważyły że są przesadzane. Wykop głęboki dołek i z całą zawartością przenieś roślinki. Pamiętaj tylko jesienią przy wykopywaniu nie uszkodź korzeni. To bardzo wrażliwa roślina, nie lubi uszkodzonych korzeni.
Pozdrawiam Ela
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Ismena Pawła to odmiana 'Sulphur Queen'. W zeszłym roku również zdobyłem jej cebulkę niewielkich rozmiarów (średnica ok. 2 cm, długość 10 cm) - mimo tego zakwitła pięknie i zachwycała swym pięknem i zapachem wszystkich ją oglądających. Po kwitnieniu całą roślinę wraz ziemią i bryłą korzeniową wyjąłem z doniczki i posadziłem w ogrodzie. Jesienią wykopałem ogromną cebulę (średnicy już 10 cm) wraz z cebulką przybyszową o podobnych rozmiarach jak pierwotnie ta pierwsza. W tym roku spodziewam się kwitnienia obu cebul.

Trzeba dużo podlewać i nawozić obficie.
Jesienią radzę użyć łopaty do wykopania cebuli - ma długie, mocne i mięsiste korzenie, które głęboko trzymają roślinę w glebie.
Awatar użytkownika
piter1114
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2014, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

U mnie też zakwitła.

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

piter1114 własnego chowu, czy kupiona pod pąkiem? ;:oj Zdradź tajemnicę tak wczesnego kwitnienia ;:173
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
piter1114
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2014, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

andpia pisze:Zdradź tajemnicę tak wczesnego kwitnienia
Wczesną wiosną (od osoby prywatnej) udało mi się kupić kilka cebulek,choć jeszcze niedawno widziałem cebule ismeny w brico marche (2szt.ok10zł, może wato jeszcze zajrzeć,ceny spadły) .Cebule posadziłem w połowie kwietnia do donicy, 1/2 na powierzchni i początkowo stały na parapecie w domu.Kiedy zrobiło się już cieplej wystawiłem je na balkon (strona wschodnia) od czasu do czasu podlewając.Woda odstana (bezpośrednio z kranu pozostawia jakiś biały nalot na pow.ziemi) z dod.nawozu do pelargonii i urosły właśnie takie ;) Dodam,że z cebul b.szybko pojawiły się liście, a pierwsza (foto) zakwitła ok.tydzień temu
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Ja dziękuję tomkowi47 za ustalenie odmiany oraz Kindze i Elizie za porady,które zastosuję.
Niebawem pokażę zdjęcia zadołowanych roślin już z ogrodu.
Dodam że moje cebule przyjechały z Niemiec i już były potężne w momencie zakupu i pakowane po dwie.
Wybrałem im stanowisko półcieniste i stale wilgotne,mam nadzieje że będzie im tam dobrze.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Zakwitła pierwsza Yellow Sulphur a inne lada moment.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

A oto zdjęcia z operacji "przesadzenie" z donic do ogrodu.
Wszystkie nasadzone razem,zwróćcie uwagę na korzenie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

Za chwilę zacznij im "podsmradzać", niech cebule rosną w siłę. Moje białe ismeny wyszły z ziemi, mają ok 10 cm. 8 szt. z czego 4 zakwitną. Reszta dzieci.
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ismena,błonczatka( Hymenocallis)

Post »

A co dziwnego w korzeniach. One takie mają a że rosły w doniczkach to trochę poskręcane. ;:108
Ja swoje w wrześniu wyjmuje z doniczek, suszę i pozostawiam na sucho z korzeniami do wiosny. Wiosna nowa ziemia i jest okey.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”