Bratki,choroby i szkodniki cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Straszna kombinacja, ale powinna się udać. Ja dzisiaj posiałam bratki i liczę że na wiosnę zakwitną, bo u mnie dwa lata nie wytrzymują. A Tobie polecam aksamitki po tulipanach. Bardzo szybko rosną i długo kwitną. :tan
Pozdrawiam
Dorota
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Dobry pomysł z tymi aksamitkami ;:108 Dziękuję ;:167
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

dorotas24 pisze:Straszna kombinacja, ale powinna się udać. Ja dzisiaj posiałam bratki i liczę że na wiosnę zakwitną, bo u mnie dwa lata nie wytrzymują. :tan
Na pewno zakwitną jak posiałaś teraz - ja w zeszłym roku siałam na początku stycznia i wszystkie zakwitły - a miałam ich ok. 100 szt. - pod koniec lata je wyrzuciłam, bo zrobiły się już nie za ładne - zdążyły się same porozsiewać, więc w tym roku nie sieję (pomimo, że w roku ubiegłym kupiłam sobie niezły zapas nasion różnych bratków - zaczekają do następnego roku) - zobaczę jakie będą z samosiejek.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

:wit Ja też sieję aksamitki po tulipanach, taka śliczna drobnokwiatowa odmiana jest, kuliście rośnie, podoba mi się. Pierwszy raz w życiu wysiałam bratki , odmianę Rococco. Po obejrzeniu zdjęć, chciałabym zobaczyć swoje już. Ale nie wiem, czy przeżyją, bo siałam w sierpniu, do ziemi poszły w październiku i chyba tylko dlatego, że długo było ciepło i mokro przeżyły. Nie wiem, marniutkie są dość. Chyba zatem poważę się na eksperyment i teraz wysieję ostatnie opakowanie. A nuż się uda, to będę miała prezent na Dzień Matki . Po jakim czasie od wysiewu kwitną te piękności?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Ja akurat z "rococco" pośpieszyłam się w ubiegłym roku i wysiałam już 30 grudnia 2016 r.
-pierwsze wschody pojawiły się 2 stycznia 2017 r.
-pikowałam do wielodoniczki 5 lutego
-4 marca wyniosłam na nieogrzewany strych z oknem (ale nie postawiłam na parapecie, tylko na podłodze, więc słońca za dużo nie
mialy), (temp.7-12 stopni - zależnie od temp. jak była na dworze) - bo nie miałam już miejsca na parapecie i bratki musiały ustąpić
cieplejszego miejsca innym posianym kwiatkom
-a 4 kwietnia wsadziłam już do ogródka
-pierwszy zakwitł właśnie 26 maja

Ale siałam też bratki 7 lutego (wielkokwiatowe - ale to chyba tylko nazwa, bo kwiaty były tej samej wielkości co rococco) i zakwitły na poczatku czerwca (a dokładnie kwiaty pojawiały się - od 6 czerwca) - więc masz szansę, że zakwitną Ci na Dzień Matki.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Kupiłam odmiany Celestial Blue (kolor kwiatów lazurowy) i Orange Violet (kolor fioletowo-pomarańczowy), ale wysieję dopiero w czerwcu, bo chcę, żeby zakwitły na wiosnę razem z wiosennymi cebulkami. Czy ktoś z was wie, jaka to odmiana bratka na zdjęciu poniżej. Pojawia się w starszym wątku o bratkach, ale widzę, że forumowiczka od dłuższego czasu jest nieobecna forum, więc nie zapytam.

Tytuł: Bratek ( Violax wittrockiana) ) Cz.1
babi52 pisze:Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Wyglądają na Rococo, kolorystyka jest z tej serii bardzo zróżnicowana jak również stopień pofalowania i postrzępienia płatków.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Pierwszy raz w tym roku wysiałam bratki. Czytałam,że nie wschodzą,a tu chyba sukces. Moje sieweczki puszczają już pierwsze listki. Rozumiem,że to czas pikowania. Czy robić każdą siewkę osobno czy mogą być w pojemnikach po kilka? Część p?jdzie w balkonowe skrzynki,a reszta na działkę.
Już się cieszę na ich kolor ;:108
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Najlepiej pikować do multipaletek po jednej.Zakwitną najwcześniej w czerwcu.Najlepiej z tych wielodoniczek przesadzać w maju w docelowe, cieniste miejsce gdyż w tedy już będą zbyt wysokie temperatury, a te bratkom nie służą.Nie wiem jakie siałaś, ale wielkokwiatowe mogą zakwitnąć dopiero pod koniec lata.Drobnokwiatowe, albo fiolki rogate szybciej wchodzą w okres kwitnienia.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Hmmmm... chyba wielkokwiatowe siałam. Jeszcze nie za dobrze ogarniam temat,a na opakowaniu było tyle co 'bratek,mix kolor?w'.
Kiedy to przepikować,już jak mają listek czy poczekać jeszcze?
Grządka gdzie planuję je dać jest właśnie cienista,więc liczę,że będą czuły się dobrze :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Możesz już, możesz jeszcze poczekać, bratek akurat nie koniecznie potrzebuje pikowania i znosi dobrze rozsadzanie w każdej fazie wzrostu.Jak wydobędziesz patyczkiem siewkę i korzenie będą spore, to czas pikować, jeśli mikre to poczekaj jeszcze troszkę.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Ok to będę tak sprawdzać. Jest ich sporo ,więc myslę że będę to robic stopniowo zaczynając od tych największych. Najwyżj ostatnia partia zostanie w doniczce.
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bratek (Viola x wittrockiana) Cz.2

Post »

Jak przechowuje cie bratki w takie mrozy jak teraz ?
Było dość ciepło zakupiłem bardzo dużo drobnych bratkow posadziłem do skrzynek balkonowych, a teraz przyszła zima i zabrałem je do domu ale się wyciągają i robią takie dzikie a są w domu dopiero 3 dni a jeszcze tydzień mrozów.Obawiam się ze przez tydzień padną mi w domu
Zostawiłem jednego na polu na próbę to zamarzł totalnie, nadaje się tylko do kosza, więc wystawienie na balkon nie wchodzi w grę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”