Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Zostawiam tylko po kilka siewek na rabacie, bo werbena zarosła by wszystko. Nic nie robię, sama się wysiewa, większość gleby w ogrodzie, to piaski. W tym roku wcześnie usunęłam większość roślin, mam nadzieję, że trochę ograniczę liczbę samosiejek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

corazonbianco pisze:Zaczynałam od kilku sadzonek trzy lata temu. Na zimę wyrwałam pędy, pocięłam na kawałki i przekopałam z glebą. Nasiona przeleżały zimę w glebie.
To jest dobry pomysł :uszy Jak tylko pozwoli pogoda idę tak zrobić.Mam świeży kompost, przysypię nim na zimę w miejscu gdzie werbena ma być w przyszłym roku.Ta roślina mi kilka lat temu jakby zdziczała z samosiewu (małe kwiatostany, blade kwiatki), nawet ją tępiłam, ale dostałam na wiosnę nowe sadzonki od koleżanki, miałam kilka sztuk.Kwitły ładnie.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Łany werbeny imponujące, nie dysponuję jednak taka ilością miejsca, żeby zrobić jak radzisz corazonbianco.
Wszystkie sadzonki, które kupiłam od osoby mającej ją w swoim ogrodzie zostawiłam na zimę z ususzonymi kwiatostanami, jak sie posieje, to będę najwyżej wyrywać nadmiar. Bardzo lubię werbeny patagońskie, cudne są i romantyczne.
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

U mnie niestety werbena się nie rozsiewa w tak dużych ilościach:( nie wiem czym jest to spowodowane mimo że na zimę pozostają niepościnane kwiatostany..
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

mat23 to może być sprawa rodzaju gleby, warunków, jeśli cięższa to spora część nasion ginie, nie kiełkuje.U mnie na cięższej glebie werbena daje obfity samosiew tylko w części byłego warzywniaka, gdzie gleba jest uprawiana, zasilana kompostem i przekopywana, dobrze napowietrzona.Na innych rabatach pomimo, że ją tam wielokrotnie przesadzałam słabo, albo wcale się nie wysiewa, pomimo, że wiosną nieco spulchniam tam glebę.Ogólnie rośliny jednoroczne lubią lżejsze, dobrze uprawione, przekopywane w części wierzchniej gleby.Trzeba jednak dbać wtedy o wilgoć.
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

U mnie werbena masowo się rozsiewa.
Jeśli jest zbyt gęsta kwiaty drobniejsze.
https://lh3.googleusercontent.com/TvQoi ... 68-h844-no

Za wielkie zdjęcie(regulamin), zamieniłam na link. Iwona
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

selli7 Masz rację u mnie gleba raczej ciężka i zwięzła i dlatego siewek brak. :(
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Werbena patagońska to moja ogrodowa porażka, zwykle udaje mi się wysiać i doprowadzić do kwitnienia wszystko co kupię, a z patagońską próbuję już 3 raz i nie wychodzi. Wzejdzie, ale długo stoi w miejscu na poziomie 15-20 cm i nic nie zapowiada wzrostu czy kwitnienia. Próbowałam siać do gruntu i do doniczek. Nie poddaję się ;:134 i w nowym sezonie spróbuję znowu.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

U mnie się wysiewa obficie ale po jakimś czasie siewki dziczały. Muszę co dwa-trzy lata wysiewać nasiona od producenta.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Nalini, może wysiewasz zbyt późno?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

W pojemnikach/paletkach siałam koło marca w chłodnym pomieszczeniu, w gruncie siałam koło połowy kwietnia. Teraz spróbuję razem z pomidorami w ciepłym pomieszczeniu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Dziś zauważyłam, że werbena ścięta do połowy, nie okryta przy braku śniegu i -10 st.C tej zimy u podstawy ma żywe i zielone odrosty.Czyżby nie zmarzła?Kwiatostany rozdrobniłam i wysiałam obok przysypując cienką warstewką kompostu.Liczę na lepsze wschody niż w zeszłym sezonie gdy nasiona rozdmucha wiatr.
Sonkas
100p
100p
Posty: 141
Od: 16 gru 2012, o 06:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Werbena patagońska ( Verbena bonariensis )

Post »

Z moją też tak było, ale teraz ma suche pędy, na razie je zostawię, ale marnie to widzę.
Ogród w budowie nieustającej ,pozdrawiam Krysia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”