Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Są w domu, przy dużym oknie balkonowym, płd-wsch. Jak jest ciepło to je weranduję w dzień na tarasie. Będą zimowały na parapecie, coś tak jak Tomku opisywałeś, że miałeś kiedyś - przy przykręconym kaloryferze, ok 15 stopni. Chcę je mieć na sucho ale czy już teraz je wysuszać?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Aga, ja siewki podlewam w październiku - na początku i pod koniec miesiąca, przez podsiąk, do pełna. Trzymam je w tym okresie na jasnych parapetach wewnętrznych, a w listopadzie, gdy podłoże jest już suche, idą na zimowisko. Podlewania siewek teraz moim zdaniem bać się nie trzeba.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ok, dzięki. To też tak zrobię. Dziś zauważyłam, że padły dwie siewki gymnocactusa. Dobrze żarły i zdechły. Niby nic się nie działo, dwa dni temu były ok. Przynajmniej tak wyglądały. A potem jakby wyschły. Dwa pozostałe obok żyją. Tajemnicza sprawa. Trochę mnie to złości bo takich wypadnięć nie umiem przewidzieć.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

O widzisz Aga, o podobnym zjawisku u siewek tego rodzaju niedawno Ci pisałem; dla mnie to póki co też tajemnicza sprawa.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

To żadna tajemnicza sprawa. Rośliny załapały się na infekcję i padły. Miały za dużo wody. Jeśli zaczynają siewki wypadać to koniecznie trzeba przestać je podlewać. To oznacza, że warunki do wzrostu już nie są właściwe. Za zimno i za mało słonka. Podłoże pozostaje już skażone i to co przeżyło na wiosnę trzeba przepikować do świeżego substratu.
Gdy zimowałem siewki na parapecie w nieogrzewanym pokoju to wszystko było w porządku. Gdy zimowałem je w ogrzewanym pomieszczeniu w temperaturze jakieś 20-22*C to niestety wyciągały mi się i na wiosnę trudno było znów zagonić je do wzrostu. Właściwie był to jeden sezon w plecy, bo po kolejnym roku wyglądały one jak normalne siewki. Ponieważ obecnie nie dysponuję nieogrzewanym jasnym pokojem siewki w ubiegły roku wylądowały w zimnej piwnicy, w ciemności ale w temperaturze 5*C i przezimowały bez najmniejszych problemów w zupełnej suszy. 0 wypadów. Siewki miały jakieś 5mm średnicy, czasem mniej. Miały dobrze wykształcone korzenie, czasem były to rzepy. Zimowałem w ten sposób lobiwie, echinopsy, oroje, matukany, pygmeocereusy oraz trochę innych patyków z Peru.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dla mnie jednak trochę tajemnicza. Padły mi siewki tego samego rodzaju co u Agi, ale w innych "okolicznościach": latem, w pełni sezonu, i nie hurtem lecz partiami - dwójkami, trójkami, co jakiś czas. I tylko tego gatunku, pozostałym siewkom w tej samej kuwecie nic się nie stało. Siewki nie były podlewane za często. Wcale nie wykluczam, że to infekcja, tylko może nietypowa, taka wybiórcza.
Ja siewkom funduję wegetację o miesiąc dłuższą niż roślinom dorosłym. W październiku stoją na parapecie wewnętrznym, są dwa razy podlane, co nie skutkuje u mnie wyciąganiem. A koło połowy listopada idą na chłodne zimowisko - parapet w nieogrzewanym pokoju, temperatura (w zależności od pogody i tego, czy to dzień czy noc) od kilku do kilkunastu stopni, w słoneczne dni w lutym nawet pod 20 stopni. Nic złego im się nie dzieje.
Wybudzam też trochę wcześniej niż starsze rośliny.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Siewki potrzebują mniej światła niż dorosłe rośliny bo w naturze rosną między kamieniami lub pod krzaczkami, nie na pełnym słonku. Dlatego można im wydłużyć sezon o ile jest szansa zapewnienia im właściwej temperatury.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

aga_zgaga pisze: Jak spryskałam, to Gymnocactus beguinii zaczął mieć czarne aureole, bo młodzieńcze ciernie ma puchate i nie wiem czy nie trzymały wilgoci i czy grzyb się nie wdał.
Podlewać przez podsiąkanie? tu z kolei się boję, że substrat nie będzie przesychał długo, bo część siewek mam (wiem, to był błąd) w wielodoniczkach, które są wysokie i dużo substratu do dna...
Najlepiej pewnie nie podlewać... ale jak trzeba będzie?
Wszelkie sugestie mile widziane.
Coś z tym gatunkiem jest bo teraz póki ciepło nie chce tego gatunku (jak i innych) wietrzyć tylko mają się opić przed zimą tym bardziej że pogoda sprzyja, oczywiście mówię o siewkach. I widzę delikatne rdzawe plamki na tym gymnokaktusie a na innych żadnych zmian.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Jaki jest najlepszy sposób na przechowanie nasion jeśli chce je wysiać na wiosnę?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Szczelnie zamknięte i w niskiej temperaturze. Zatem woreczek strunowy i lodówka. Oczywiście nie trzymamy ich w temperaturze poniżej 0*C
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

I jeszcze czytałam, żeby dobrze jest wrzucić ziarenka ryżu, jak 'pochłaniacz wilgoci'
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
legmichal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sty 2019, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Dziwny kolor siewek ?

Post »

Witam,

jestem amatorem, ostatnio zachciało mi się kaktusów :) Zbudowałem mnożarkę , trochę czytałem i wysiałem w doniczkach 4x4 zamkniętych w szczelnym przezroczystym opakowaniu. Natomiast niektóre siewki mają dziwny kolor , bordowy itp. Co może być przyczyną ?

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wszystko jest dobrze. To efekt silnego światła ale niech tak pozostanie. Mimo ciemnej barwy siewki są w dobrej kondycji.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”