Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

PiotrBal pisze:Hej !
Gdzie znajde tutorial o zasiewie kaktusow?
Czy kwieceń to juz nie za późna pora na wysiew?
Można siać cały rok. Przejrzyj pierwszą część tego wątku i to będzie najlepszy tutorial :idea:
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Kassienka ?tak jak napisał Tomek, nasiona można wysiewać do czystego piasku. Ja wsypałam do pojemniczków pumeks, zeolit i na to właśnie drobny piasek, który wcześniej włożyłam do piekarnika naokoło 1 godzinę, żeby pozbyć się grzybów, szkodników itp. W piasku siewki bardzo fajnie się ukorzeniają. Zrobiłam fotki siewkom podczas przesadzania, żeby właśnie pokazać jakie mają korzonki. Tegoroczne sianie to moje drugie podejście do siania w ogóle. Z wielkim zapałem się zabrałam za to, ale teraz trochę mi skrzydełka opadły. Sporo nasion nie wzeszło mi wcale. Być może powodem była temperatura o czym wcześniej już pisałam, na początku stale na poziomie 25 ? 30 ?C. Nie wykiełkowały turbiniaczki i bardzo słabo mammillarki, nie wykiełkował Pyrrhocactus i sporo gymnoli, słabo Glandulicactus uncinatus (ze 100 nasionek mam tylko 9 siewek). Podsumowując 50% nasion nie wzeszło wcale, ale na pocieszenie jest 15 siewek Lobivia famatimensis, 83 siewki Coryphantha kracikii (prawdziwa rekordzistka), 10 siewek Gymnocalycium bruchii v. hossei, 7 siewek Eriosyce aurata, 13 siewek Mammillaria sanchez-mejoradae i jeszcze parę innych. Teraz jest najtrudniejszy etap dla mnie - utrzymanie tych maluchów przy życiu ;:173

Do tej pory siedziały wyłącznie w piasku
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

13 siewek Mammillaria sanchez-mejoradae
z tego bym się cieszył :D
Nie wykiełkowały turbiniaczk
to coś musiało być z nasionami , bo turbiniaki bardzo chętnie wschodzą :?:
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

ejacek pisze:z tego bym się cieszył :D
Cieszę się bardzo, ale mam teraz taki problem, w niektórych pojemniczkach pojawił się glon i potrzebuję rady, czy stosować previkur, czy może przepikować siewki do nowego podłoża, czy prevukur pomaga na glona, czy tylko na grzyba? Młodsze siewki mają trzy tygodnie, starsze ponad miesiąc, do tej pory pojemniczki były zamknięte, dwa dni temu zaczęłam wietrzenie siewek i podłoże nieco przeschło. Małe siewki lubią wilgoć, ale w sumie też można przedobrzyć z podlewaniem, zwłaszcza jak są wysiane do słoja, albo takiego zamkniętego pojemnika jak mój (nie robiłam otworów w dnie). Jeszcze sporo nauki przede mną ;:37

Tutaj całkiem dobrze to wygląda
Gymnocalycium armatum LF 597 Huerta
Obrazek

Tu też, chociaż już coś zaczyna się zielenić
Gymnocalycium spegazzinii v. horizonthalonium V 107
Obrazek

Lobivka zarasta
Lobivia famatimensis KP 71
Obrazek

Glon atakuje ;:222
Gymnocalycium bruchii v. hossei
Obrazek
ejacek pisze:to coś musiało być z nasionami , bo turbiniaki bardzo chętnie wschodzą :?:
Tak, to możliwe niestety ;:173
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Previcur na glony nie pomoże. To środek przeciw niektórym grzybom rozwijającym się najczęściej na korzeniach. Na glony właściwie nie ma skutecznej metody. Jedynym środkiem, który jest w stanie pomóc to przepikowanie siewek. Nie mniej glony jako takie zbytnio nie szkodzą siewkom. Dopiero jak mocno się namnożą to stanowią dla siewek konkurencję i spowalniają lub zupełnie zatrzymują ich wzrost.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Na glony wietrzenie i suszenie i przeczekanie do pikowania.

U mnie porządki w siewkach właśnie zostały zakończone. Roślinki poszły do 'normalnego' podłoża, niech się odrobinę cieplej zrobi, to pójdą do foliaka.

Obrazek

Znalazłam mammillarkę z rozdwojeniem jaźni :wink:

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Mamilarce uszkodził się stożek wzrostu więc wypuściła dwa nowe.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ja siewki trzymam pod sztucznym światłem, które chyba bardzo sprzyja rozwojowi glonów. Zauważyłem, że jak przeniosłem niektóre siewki na okno (po przepikowaniu do nowego podłoża), gdzie siewki wygrzewają się w późno popołudniowym słońcu, glon przestał atakować.
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Glony rozwijają się jeśli powierzchnia substratu jest cały czas wilgotna. Można zatem rzadziej podlewać ale to jest niezbyt korzystne dla bardzo małych i młodych siewek a właściwie zabójcze w trakcie kiełkowania albo można dać na powierzchnię piasek o nieco większej granulacji ziaren, by one szybko wysychały i wtedy na nich glony już się nie rozwiną. Ja tak robię przy pierwszym pikowaniu i od tego momentu problem z glonami dla mnie przestaje istnieć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
cupik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 cze 2015, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Witam,
Wysiałem wczoraj pierwszy raz kaktusy. Według metody Fleischera. Jedyna modyfikacja polega na tym, że na dnie słoika zamiast żwiru jest antuka, następnie piasek, i ziemia zmieszana z glinką do Astrophytum. Kwasomierz pokazuje PH7. Oczywiście wysiałem same Astropnytum.
Mam jedno pytanie. Po gotowaniu słojów zostało w nich sporo wody i zastanawiam się czy nie za dużo. W środku, cała masa jest dość błotnista. Czy tak ma być?
Jest jej tylę, że kiedy wcisnąłem plastikowe znaczniki z nazwami, to przy szkle widać cienką warstwę wody.
Jak powinna wyglądać taka ziemia w tej metodzie? Nie powinna być bardziej sucha?
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Cupik - Pod tym adresem znajdziesz dokładny opis wysiewania kaktusów metodą Z. Fleischera
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/wysiewanie.html

W tamtym roku pierwszy raz wysiewałam właśnie do słoików. Mój substrat był całkowicie nawilżony, ale nie błotnisty, może dlatego, że wysiewałam do piasku (70%) z niewielką ilością ziemi (30%) bez dodatku glinki.Myślę, że woda ma nawilżyć substrat, tak by w całej objętości był wilgotny. Życzę powodzenia w wysiewach ;:333
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

To są efekty moich mikro wysiewów :D
Przepikowałam bardzo delikatnie siewki Mammillaria sanchez-mejoradae do nowego substratu, wysiane 18 marca. Chwalę się teraz bo później to może być różnie, pewnego dnia mogą po prostu zniknąć ;:173

Obrazek

Obrazek

a tu roczniaki Gymnocalycium riojense VG 400, około 1 cm średnicy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Przepraszam, niechcący wykasowałam swoje fotki na imgurze ;:131 Postów niestety nie da się edytować. Siewki zniknęły, ale na razie tylko wirtualnie :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”