Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Pewnie miałeś źle lub w ogóle niewypłukane nasiona. Możesz spryskać wodą z previcurem. Woda na dnie jest niepotrzebna, wystarczy, że mają wilgoć na wierzchu.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Aktualnie mam przy sobie Amistar, a Previcuru nigdzie w okolicy nie mogę dostać. Znasz ten środek? Mogę go użyć?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Kobylak
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 gru 2013, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Proponuję Proplant, skład podobny, ale w przeciwieństwie do previcuru można nim również opryskiwać. Jest też tańszy.
Nie zauważyłem by tak wysoka temperatura jak 28*C byłą konieczna, z pewnością nasiona szybciej kiełkują, ale w niższej będzie podobnie, tylko zajmie im to nieco więcej czasu. Oczywiście wilgoć jest konieczna, ale nie powinno być błota/jeziora.
Te "białe włoski" to najprawdopodobniej młode korzonki. Bez zdjęcia nie pomożemy.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Amistar jak najbardziej polecam. Środek sprawdzony, w odpowiednim stężeniu nie zakłóca wzrostu siewek. I tak jak mówił Kobylak równie dobrze mogą to być korzonki.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Kobylak pisze:Proponuję Proplant, skład podobny, ale w przeciwieństwie do previcuru można nim również opryskiwać.
Nie wiem o jakim previcurze piszesz, ale moim jak najbardziej można opryskiwać, o czym informuje producent na opakowaniu.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Nie wiem czy uda się Wam cokolwiek wywnioskować z tych fotek ale lepszej jakości aktualnie nie uzyskam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Strzałkami zaznaczyłem moje podejrzenia co do pleśni.
Mam jeszcze jedno pytanie. W rzędzie wyższym(bliżej okna) zdecydowanie mniej nasion zaczyna kiełkować, dużo lepsza jest sytuacja w rzędzie od strony kaloryfera. Możliwym jest żeby te niewielkie różnice w temperaturze miały aż taki wpływ?

Ten Amistar podawać w stężeniu podanym przez producenta? Czy dzielić ze względu na delikatność siewek? Jeśli dzielić to w jaki sposób? Producent do większości roślin podał dawkę 8 ml w 7 l wody/100m2. Jest to mała buteleczka 5 ml.

@edit Nie wiem czemu jedno foto się obróciło pionowo.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dawki jakie podaje producent nie powinny zaszkodzić siewkom.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

od strony okna zawsze siewki pokazują się później, to wpływ temperatury..... przy tych warunkach to może być kilka stopni C.
Cy to pleśń to trudno stwierdzić na podstawie fotek. Możesz mieć problemy z zakorzenianiem siewek bo podłoże jest drobne
szczególnie z wielkokorzeniastymi (astrophytum, ariocarpus)
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wysiałem do 3 różnych substratów, 0-1.7mm,0-3mm, 1.7-3mm. W pierwszym kiełki się kładą na substracie a w pozostałych dwóch od razu układają się pionowo. Będą się one w stanie same podnieść czy próbować pikować? Jak pikować to już czy za jakiś czas?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Jak korzonek nie chce się zagłębić w podłożu tylko pełza poziomo to możesz zapałką obok zrobić malutkie zagłębienie (na ile mm zdołał wyrosnąć korzonek) i wepchnąć kiełek korzonkiem do tego otworu, nawet nie trzeba ubijać tylko tak zostawić. Lepiej żeby korzenie nie pełzały za długo po podłożu.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Kochani może mi pomożecie ustalić przyczynę gnicia siewek kaktusa. Nasiona wysiałem do słoika na wyparzony piasek, zamknąłem wieczko, postawiłem w temp ok 26*C ( jak robiłem nie raz) i po kilku dniach pojawiły się pierwsze wschody, jednak moja radość nie trwała długo bo w kolejnych dniach zauważyłem że niektóre siewki zaczynają się robić jasno brązowe szkliste i gniją ;:223 . Dodam że po wschodach i pierwszych zgniłych roślinkach przestawiłem słoik w jasne miejsce na parapet ale tu temp jest ok 20*C, opryskałem je również wcześniej rozcieńczoną wodą utlenioną. Załączam foto. Jeżeli czegoś istotnego nie napisałem to proszę o uwagę uzupełnię. Co za świństwo niszczy moje kaktusiki ;:161

Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

W 3 słowach - za wilgotno, za zimno , za ciemno , to przyczyna zagniwania siewek. Na fotce widać w lewym dolnym rogu że już świeży kiełek ma brązowe przebarwienia. Dlatego z wysiewem bez mnożarki lepiej zaczekać do wiosny.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ja tylko dodam, że następnym razem jak będziesz wysiewał to nie w piasek a lepiej w żwirek, pumeks etc. Chodzi też o to aby siewki miały łatwiej z zakorzenieniem się w substrat.

Poniżej wstawiam zdjęcie z przykładowym substratem. To jest 100% pumeks.


Obrazek
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”