Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Ferrivia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 mar 2018, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Mam drobne pytanie odnośnie podłoża do wysiania gymnocalycium bo nie jestem pewna. Z tego co zrozumiałam, to na dno warto dać drenaż z grubszego żwirku, a samo podłoże to ma być powiedzmy 90% żwirku 1-2mm + reszta drobnej ziemi do kaktusów? Jedyne do czego mam dostęp to własnie taka sklepowa ziemia + sklep zoologiczny i tam mogę zakupić połprodukty. Czy takie podłoże będzie okej czy coś zmienić?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Sam żwirek jest bezpieczniejszy.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Ferrivia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 mar 2018, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Super, a nawozić to jakoś? Po jakim czasie mniej więcej?
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Teoretycznie pokarmu z nasiona starcza na kilka dni, więc po tym czasie powinno się już zacząć delikatnie nawozić. Nie należy jednak stosować pełnej dawki opisanej przez producenta a jedynie jakąś część - stężenie mogłoby być za mocne.
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Witajcie :wit
Kaktusy wysiałem trochę kaktusów, głównie Lobivia, choć też z 2 pozycje Echinopsis, Echinocereus, Mammillaria... Wysiew 3 tygodnie temu, pierwsze wschody 2 tygodnie temu, jeszcze dokiełkowują. Wysiane do piasku, od wczoraj spryskuję już z drobnym dodatkiem nawozu. Wysiane do plastikowego pojemnika do wysiewów, z przezroczystą przykrywką (nie ma 100% szczelności, ale w miarę dobrze trzyma wilgoć). A teraz do sedna - od jutra do conajmniej czwartku, a zapewne do kolejnej niedzieli (~8dni) wyjeżdżam i nie będzie miał kto ich spryskiwać i doglądać. Przy odrobinie wysiłku będę w stanie zabrać je ze sobą (~180km w każdą stronę). Czy taki zabieg będzie konieczny, czy wystarczy np. wstawienie do środka naczynia wypełnionego wodą by cały czas parowała (co jestem w stanie zrobić). Proszę, doradźcie mi ;:170
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ja bym pozostawił je tam gdzie stoją, przed wyjazdem dobrze spryskał, a całość przykrył papierowym ręcznikiem kuchennym. Na pewno bym ich ze sobą nie woził.
Void
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 gru 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Witam :wit

Na początku lutego tego roku dokonałem mojego pierwszego wysiewu - Gymnocalycium, Islaya / Eriosyce oraz z marketowych Echinocactus grusonii i mieszanka Mammilliara.
Wysiew w doniczkach w zamkniętym pojemniku do mieszanki żwirku, pumeksu oraz przesianej marketowej "ziemi kaktusowej" plus dodatek odrobiny kwaśnego torfu dla Gymno. Jako że był to mój pierwszy wysiew moim zdaniem popełniłem sporo błędów m.in. za dużo zaprawy przy nasionach Echinocactusa co widać na poletkach nr 1 oraz przy proporcjach i granulacjach składników podłoża. Jednakoważ na chwilę obecną wykiełkowało i żyje 35% więc jestem zadowolony :D

Proszę jednak o poradę. Pojemnik przez cały czas znajdował się w pokoju przy oknie od strony północnej doświetlony świetlówką kompaktową 32W Philips Tornado. Zastanawiam się czy przypadkiem siewki nie mają za mało światła i nie wyciągają się (w szczególności poletko nr 11 Gymnocalycium fenelii)? Mam możliwość przeniesienia na okno południowe ze słońcem bezpośrednim w godzinach 11-14 ( wtedy ewentualne cieniowanie), południowe z bezpośrednim tylko z samego rana (parapet wewnętrzny okna balkonowego w bloku) albo pozostawić tam gdzie są i doświetlić drugą świetlówką kompaktową ( razem 2 x 32W). Docelowo trafią na słoneczko na balkonie z cieniowaniem tych które tego będą wymagały i osłonięciem od deszczu, ale na to jeszcze za wcześnie :)

Poniżej kilka aktualnych zdjęć:

Obrazek

7 - Islaya islayensis i 8 - Islaya nigrispina

Obrazek

11 - Gymnocalycium fenelii i 12 - Gymnocalycium curvispinum N.N. Frić

Obrazek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Co jest przyczyną pojawiania się glonów i czy jest jakiś sposób na pozbycie się ich?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wilgoć, wysoka temp. i światło. Trochę pomaga woda utleniona, można też, jeśli siewki są większe, podsypać na wierzch żwirek lub piasek, ale najlepiej jest przepikować.
Wysiew do wyprażonego słoika i substratu eliminuje glony na kilka miesięcy, pod warunkiem, że jest stale zamknięty.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Substrat mam prażony ale używam pudełek do ciast które nie są 100% szczelne i co kilka dni muszę zraszać powierzchnie. Dzięki za odpowiedź.
A co do wody utlenionej wystarczy spryskać mgiełką powierzchnie? Siewkom nic nie będzie? Rozcieńczać?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

W jednej kuwecie zrobił mi się w paru miejscach na substracie dziwny rdzawy nalot; siewkom wydaje się na razie nie przeszkadzać. Co to może być? Co z tym ewentualnie zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Nie spotkałem się z czym się takim. Wg mnie to wykwit soli mineralnych. Póki siewkom to nie przeszkadza to ja bym się tym nie przejmował.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dzięki Tomku, trochę mnie uspokoiłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”