Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Cała moja kolekcja zimuje w chłodzie i zupełnej ciemności. Dodatkowym problemem na wiosnę jest około 2-3 tygodniowe przyzwyczajanie roślin do słonka. Oprócz tego żadnych problemów z moimi lobiwkami, rebucjami, echinopsami i sulkami nie mam. Kwintą bez najmniejszych problemów oczywiście jakieś 3 tygodnie później niż gdyby rosły w ogrzewanej całorocznej szklarni.
Z zimowaniem w piwnicy jest trochę problemu w przypadku delikatniejszych parodii. Lubią wypadać. Argentyńskie parodie z grupy P.microsperma zimują znakomicie. Duże pariodie boliwijskie typu P.maxima, P.obtusa, P.subterranea czy P.maassi też nie robią problemów. Za to wypadają P.gibbulosoides, P.ayopayna, P.columnaris i podobne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Moje zimują w pokoju, jak wszystkie inne kwiaty.Rosną dobrze, może mniej obficie kwitną jak u innych z forum,ale też kwitną ;-)

Jeden z nich :


Obrazek
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Moje także są na zimę w zwykłym pokoju, od 2 lat (odkąd czytam to Forum) ograniczam maksymalnie podlewanie i nie nawożę w zimie a mimo tego nie kwitną. Mam jedynie E. multiplex i darowanego A. dybowskii. Czekam i nic. :(
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Może trochę za ciepło masz? Jak sie nie da zrobić chłodniej w pomieszczeniu, to spróbuj je odizolować od pomieszczenia, multiplex nie powinien mieć problemu z kwitnieniem.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Bardziej przyda mu się niska temperatura czy ciemność?
Mam taki "kamerlik" w pokoju, do którego nie dochodzi światło. Jednak temperatura będzie chyba tam ciut wyższa, co prawda nie ma tam kaloryfera ale izdebka jest bezpośrednio połączona z moim pokojem, gdzie kaloryfer w zimie jest włączony prawie ciągle. Drugą opcją jest zostawienie w zimę na północnym (niestety...) parapecie i otwarcie okna na kilka godzin każdego dnia.
Co będzie lepsze?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Musi być stale niska temperatura. Jak jest ciemno, też musi być niższa.
Spróbuj z tym północnym oknem, ale postaw jakaś osłonkę od strony pokoju i rozczelnij delikatnie okno. Kaktus wtedy będzie miał parę stopni mniej, może to wystarczy do stymulacji kwitnienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Ważniejsza jest niska temperatura. Najlepiej jak jest zimno i jasno, gdy zimno i ciemno - też ujdzie, ale później trzeba przyzwyczajać kaktusy do słońca i cieniować je. Po zimowaniu w pomieszczeniu jasnym cieniowanie nie zawsze jest potrzebne.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy zimujące w temperaturze pokojowej z sukcesem (kwitnieniem)

Post »

Jeszcze jedna ważna rzecz - nie 'ograniczaj podlewania', tylko nie podlewaj w ogóle.
Nie mając wody, przy obniżonej temperaturze (brak światła ma mniejsze znaczenie) kaktus wchodzi w okres spoczynku. Wiosną, kiedy zaczyna się budzić zaczynamy najpierw spryskiwanie, potem podlewanie, a potem powinien kwitnąć :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zimowanie kaktusów brak miejsca

Post »

Witam mam pytanie mam kaktusy hobbistycznie na półkach w pokoju blisko okna latem radzą sobie świetnie ale nie mam gdzie ich przezimować więc w ten okres gdy jest na dworze chłodniej nie chce ich zanieść do gospodarczego pomieszczenia bo tam tyle stopni co na dworze a będzie jeszcze zimniej a mam wszystkiego rodzaju kaktusy.
Jak zostaną na półce nie podlewać ich przez jaki okres całkowicie? czy może od czasu do czasu zraszać czy coś kapnąć bo jednak w domu jest przyjemnie? Jakiś mały protip bo są nie do zajechania ;p
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”