Skład wody do podlewania kaktusów

ODPOWIEDZ
rafal90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 mar 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Szanowni,
Mam do Was następujące pytanie: czym podlewać kaktusy? To że wodą to oczywiste, ale jaką? Wyczytałem że musi być miękka - najlepiej deszczówka. Co jeśli nie mam pod ręką deszczówki?
Czy może być np woda przegotowana? Co uważacie np o dodaniu do przegotowanej (no i oczywiście ostudzonej) wody np. paru kropli cytryny lub octu? Podobno kaktusy lubią jak mają kwaśno.
Wiem, że ten pomysł z cytryną i octem brzmi irracjonalnie, ale lepiej rozwiać wątpliwości :-)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

;:306 Ja mam prosto z nieba :;230
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Ja podlewam zwykłą odstaną wodą i żyją.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Temat wody to ciekawy temat :wink: Kup sobie paski pH do mierzenia to będziesz wiedział jaką masz wodę :idea: W miastach woda w kranie może mieć za wysokie pH i może być problem. W zbyt wysokim pH składniki minimalne przechodzą w sole nierozpuszczalne i są niedostępne dla roślin co może wywołać objawy typowe dla niedoborów. Coroczna wymiana podłoża na nowe może pomóc ale jak się przesadza co kilka lat lub uprawia w podłożach czysto mineralnych to warto pilnować pH. Skład wody jest zależny od regionu i nawet deszczówka w okręgach przemysłowych może być skażona różnymi substancjami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Wiadomo twarda woda nie jest specjalnie korzystna dla kaktusów, ale jeśli nie jest bardzo twarda to kaktusy powinny dać sobie radę, a przynajmniej te bardziej pospolite gatunki. Częstsza zmiana mieszanki może faktycznie zniwelować problem z twardą wodą.
Z tą deszczówką, jak zauważył Peter86 na terenach przemysłowych może mieć gorszy wpływ, niż odstana/przegotowana woda z kranu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

peter86 pisze:Kup sobie paski pH do mierzenia to będziesz wiedział jaką masz wodę
Paski odradzam, ze względu na możliwy duży błąd pomiarowy. Lepsze będą najtańsze testy kropelkowe zooleka na pH i twardość ogólną i węglanową.
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Mam pytanie odnośnie wody do podlewania kaktusów. Od pewnego czasu kaktusy przyrastają mi w ślimaczym tempie, a i w tym sezonie zauważyłem, że część wytwarza lekko żółtawe pędy (brak pokarmu lub możliwości jego przyswajania?). Mieszkam w Krakowie i wyczytałem, że w mojej dzielnicy woda jest średnio twarda (17 / stopnie niemieckie). Zastanawiam się czy twarda woda w połączeniu z brakiem nawożenia nie skutkuje powolnym wzrostem roślin?

Szukam też pomysłu jak zmiękczać wodę, czy przegotowywać i dodawać nawozu w co drugim podlewaniu? Czy Wy podlewacie kaktusy? I czy macie problem z twardą wodą?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Artur.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Oczywiście, że woda ma duży wpływ na rośliny. Im twardsza woda tym trudniej roślinom ją przyswoić a razem z nią potrzebne związki mineralne. Długotrwałe podlewanie twardą wodą powoduje odkładanie się "kamienia" na roślinie, podłożu i korzeniach rośliny i może doprowadzić do jej śmierci.
Ja mam w kranie wodę ponad 40 stopni, ale niestety czasem jestem zmuszony i tą wodą podlać rośliny. Wszystko zależy ile tej wody potrzebujesz, jakie masz możliwości pozyskania odpowiedniej wody i oczywiście od zasobności portfela. Można m.in:
1. Łapać deszczówkę (ale w Krakowie to chyba odpada z powodu zanieczyszczenia atmosfery).
2. Pozyskiwać z wód powierzchniowych lub starych studni, w których jest sprawdzona miękka woda.
3. Poprzez zastosowanie rożnych systemów filtracji wody opartych o proces odwróconej osmozie.
4. Pozyskiwanie wody jako "odpad" z urządzeń klimatyzacyjnych.
5. Zmiękczanie chemiczne (trzeba mieć warunki i wiedzę bo może być niebezpieczne).

Wrzuć sobie w googlaka "O tym co pijemy, a co niekoniecznie służy naszym roślinom", to wyskoczy Ci artykuł naszego kolegi Piotra Modrakowskiego. Tam masz dobrze opisane zagadnienia związane z wodą dla roślin.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Ja podlewam moje kaktusy wodą z filtru Brita. Polecam to rozwiązanie dla wszystkich którzy mogą mieć problemy z wodą.
Odpowiadając na kolejne Twoje pytanie. Tak kup nawóz do kaktusów i dodawawaj według zalecanych przez producenta dawkach przy co drugim podlewaniu.
Proponuję także wymianę ziemi. Jeżeli od trzech lat kaktusy nie były przesadzane to polecam oczyścić dokładnie korzenie i przesadzić w nowy substrat.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Nie mierzyłem u siebie co prawda twardości wody, ale z tego co mi wiadomo mam do dyspozycji jedną z najlepszych z wodociągu w kraju. Na pewno nigdy nie miałem problemów w tej kwestii. Podlewam wodą odstaną.
Powolny wzrost kaktusów nie musi być co prawda tylko od składu wody, ale i od sposobu podlewania. Zauważyłem, że jeśli nie pozwala się żeby podłoże było za długo suche i podlewa obficie, wtedy lepiej rosną - przynajmniej u mnie. A nawozu dałem tylko dwa razy w tym sezonie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się zakupienie filtra, w sumie jedyna rzecz na którą mogę sobie pozwolić. W następnym sezonie spróbuję z filtrowaniem wody i zacznę trochę nawozić, może wtedy będą przyrastać ładniej.

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
Seleukos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 maja 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

Ja rozwiązuję ten problem kupując butelkowaną wodę źródlaną (nie mineralną!) np. Żywiec. A wtedy gdy zasilam kaktusy nawozem, robię to na bazie butelkowanej wody destylowanej. Mam niedużą kolekcję, więc koszty są pomijalne.
Jak będę miał czym, to się pochwalę.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skład wody do podlewania kaktusów

Post »

O tym nie pomyślałem, muszę koniecznie o tym poczytać. :)
Dzięki za informacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”