Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym w ogóle nie podlewał
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Hej blabla to pisałeś że zimowanie w 15 stopniach w piwnicy w całkowitej ciemności to zły pomysł to jaka powinna być temperatura do zimowania w ciemności?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Temperatura zimowania dla Matucana polzii to nie mniej jak 8 ° C Najlepiej 12 ° C
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Mam pytanie, w jakich temperaturach zimujecie rodzaje: Copiapoa, Coryphantha, Echinofossulocactus, Epithelantha i Ferocactus? W niższych (5-10 st. C), czy raczej wyższych (10 st. i wyżej). W internecie można znaleźć odmienne opinie, również dostępne mi książki nie wszystko rozstrzygają, stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

2, 3 i 4 pozycja w 13-15. Kwitną bez problemu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

wilczek pisze:Hej blabla to pisałeś że zimowanie w 15 stopniach w piwnicy w całkowitej ciemności to zły pomysł to jaka powinna być temperatura do zimowania w ciemności?
Wg mnie przede wszystkim nie wszystkie kaktusy nadają się, by je zimować w piwnicy, w ciemności. Uważam, że temperatura zimowania po ciemku to 5-10*C i tylko zimnolubne rośliny to wytrzymują. Z mojego doświadczenia np. takie parodie, które są raczej ciepłolubne nie wytrzymują piwnicy i nagminnie gniją. Ciepłolubnych matukan to ja bym w piwnicy nie trzymał.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Dzięki Onectica :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

tom_ek pisze:Mam pytanie, w jakich temperaturach zimujecie rodzaje: Copiapoa, Coryphantha, Echinofossulocactus, Epithelantha i Ferocactus? W niższych (5-10 st. C), czy raczej wyższych (10 st. i wyżej). W internecie można znaleźć odmienne opinie, również dostępne mi książki nie wszystko rozstrzygają, stąd moje pytanie.
Copiapoa, Echinofossulocactus i Ferocactus u mnie: 5-8 stopni, ale wytrzymały też nieco niższe temperatury (również krótkotrwałe przymrozki, tak do ok. -3). Tylko zaznaczam, że u mnie stoją w sezonie na zewnątrz, więc są nieco zahartowane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Wniosek z tego taki, że dwa stopnie w tą czy w tą, to nie koniec świata :wink:
Najważniejsze to spróbować, za 2-3 sezony wszystko stanie sie dużo prostsze ;:173

A prawda jest też taka, że zima zimie nierówna, a i lato przed każdą inne. Była taka zima, że dosłownie dwa razy kapnęłam wody sukulentom, a w tym roku, po suchym i upalnym lecie do końca listopada już dwa razy zaliczyły, bo odwadniaja się w strasznym tempie, a i ciepło na zewnątrz (co również przekłada się na ciepło na zimowisku).
Z kaktusami, jak z dziećmi - nie trzeba sie cackać za mocno, dadzą sobie radę :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

A więc temp. 5-15 st., czyli "standard" :roll:. Raz jeszcze się potwierdza, że jak wiele innych aspektów uprawy, tak i zimowanie ma dwie tradycje, sprzeczne ze sobą, a obydwie skuteczne, o czym pisaliście stronę, dwie wcześniej. Rację ma Onectica, że nie "trzeba się cackać za mocno, dadzą sobie radę" (i tak mi się wydaje, że w uprawie kaktusów zapomina się często o czymś podstawowym - że kaktusy to jedne z najbardziej wytrzymałych i tolerancyjnych roślin).
To moje pierwsze zimowanie, póki co przenoszę co chwila kaktusy w inne miejsca, bo pierwotnie upatrzone (strych) okazało się za zimne; na wiosnę powinienem już mieć jakąś naukę. Dzię :D ki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Będzie dobrze! ;:333
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Zawsze podczas pierwszego sezonu/zimowania trzeba być nieco ostrożnym i pomimo zaleceń innych, obserwować rośliny i wyciągać samemu wnioski. Nigdy nie ma gwarancji, że coś co udaje się u kogoś, uda się u Ciebie.
I jedna uwaga, z własnego doświadczenia wiem, że na to co pisze w książkach, trzeba brać czasami dużą poprawkę. Lepiej opierać się na doświadczeniach innych hodowców. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

norbert76 pisze:Zawsze podczas pierwszego sezonu/zimowania trzeba być nieco ostrożnym i pomimo zaleceń innych, obserwować rośliny i wyciągać samemu wnioski.
Ale to wcale nie znaczy, że doświadczonym zawsze wszystko wychodzi idealnie - im też się zdarzają straty i szkody :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”