Problem z korzeniami

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Problem z korzeniami

Post »

Witajcie
Mam kłopot z korzeniami trzech kaktusów dwa ferocactusy, jeden echinopsis. Po zimowaniu straciły korzenie. Nie są zgniłe, poranione. Są uschnięte. Przesadziłam je trzy tyg. temu do nowego substratu ( ziemia torfowa z piaskiem i kamieniami i posypałam je ukorzeniaczem). Jednak to nic nie dało. Poczekałam dwa tygodnie delikatnie je spryskując, potem trochę podlałam. Wszystkie kaktusy się już przebudziły z wyjątkiem tych trzech. Próbowałam je stawiać na kaloryferze, żeby miały ciepło ( bo u mnie w pokoju jest chłodno), nie poskutkowało. Są zielone, jędrne, nie mają żadnych oznak gnicia, nie rosną (z wyjątkiem echinopsisa, który rósł latem) i nie chcą się ukorzenić. Co mam zrobić? Dziś echinopsis się przewrócił. Myślałam, że zgnił. Odkryłam jednak, że przyczyną był brak korzeni (uschnięta "szczecina" i podlane podłoże)...
Pomożecie?
Pozdrawiam Serdecznie
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Fender
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2015, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z korzeniami

Post »

Hmmm... Jeśli chodzi o Ferocactusy to radzę jeszcze poczekać i podlewać bardzo ostrożnie. Fero nie chcą być przelane, a w tym kontekście (brak korzeni), widzę to jako błąd. Może się mylę, niech wypowiedzą się forumowicze z doświadczeniem. ;:333 Tymczasem, jeżeli rośliny są zielone i przede wszystkim nie gniją, to jest, moim zdaniem duża szansa na wyprostowanie sprawy, lecz jak zaznaczam, nie jestem specjalistą.
Jak "postawiłaś" Echinopsisa? Sam postawiony może sie przewrócić, może warto posadzić go w substracie nieco głębiej i wierzch substratu obłożyć kamieniami/tłuczniem?
Sugerowałbym także posypanie zranionych/odciętych/poranionych miejsc posypaniem węglem drzewnym lub Previcurem lub innym środkiem na grzyby.

Pozdrawiam ;:172
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z korzeniami

Post »

Jeśli te kaktusy nie mają korzeni, to w żadnym wypadku nie podlewaj! Przesusz całkowicie substrat i tylkoje spryskuj przez okres ok. dwóch tygodni, codziennie. To da sygnał kaktusom, że mogą wypuszczać nowe korzenie. Spokojnie kaktus bez wody sobie poradzi nawet dłuższy okres czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Problem z korzeniami

Post »

Dziękuję za rady. A jak myślicie czemu nie chcą tworzyć korzeni? Złe warunki? Mało światła? Niska temperatura?
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z korzeniami

Post »

Już napisałem, żeby wytworzyć korzenie po spoczynku zimowym, konieczne jest codzienne spryskiwanie przez okres do dwóch tygodni. Czasami niektóre kaktusy reagują z opóźnieniem, każda roślina to indywidualny przypadek i różnie reaguje na te same warunki uprawy. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Problem z korzeniami

Post »

Trafiły mi się flegmatyki :)
Dziękuję i pozdrawiam
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z korzeniami

Post »

Echinopsis nie powinien być mocno problematyczny, jak zrobi się ciepło i wilgotno to szybko powinien utworzyć nowe korzenie.

Natomiast rodzaj Ferocactus bardzo trudno odbudowuje uszkodzony system korzeniowy i z ponownym ukorzenieniem tych roślin rzeczywiście może być poważny problem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”