Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  
Autor Wiadomość
popiolek69
 Tytuł: Re: Wełnowce
PostNapisane: 6 maja 2015, o 18:51 
500p
500p

1 szt.
A co z wełnowcami korzeniowymi? Bo ten specyfik to raczej działa powierzchniowo?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

TomekTe
PostNapisane: 8 maja 2015, o 15:03 
100p
100p

1 szt.
Panowie, no właśnie nosiłem się z zamiarem pytania o Calypso, a tu Bartosz wywołał temat.
W tym sezonie szukałem czegoś co będzie alternatywą dla smrodliwego (ale bardzo skutecznego BI58).
Tym sposobem dotarłem do Alypso AL firmy Bayer (podejrzewam że Calypso Perfect to jest to samo tylko pod inną nazwą handlową).
Preparat przeznaczony jest do oprysków - nawet sprzedawany jest w butelce z atomizerem.
Jest jeszcze dostępna postać skoncentrowana do rozcieńczania z wodą - Calypso 480 EC.
Zgodnie z opisem producenta ww. preparaty mają działanie owadobójcze, kontaktowe i żołądkowe. W roślinach działają systemicznie.
Ich dodatkowe atuty to selektywne działanie (nie szkodzą pszczołom) i są praktycznie bezwonne (nie wiem czy Calypso 480EC również nie ma zapachu, bo jeszcze go nie stosowałem).
Nie mam pojęcia czy Calypso w rozpylaczu zwalczy wełnowca na korzeniach. Czy można przypuszczać, że systemiczne działanie Calypso to zapewni?
Zastanawiam się nad możliwością zastosowania Calypso 480EC, tylko tu pojawia się problem z właściwym stężeniem, tak by nie zaszkodzić roślinom. Być może stężenie jak to podane przez producenta do oprysku będzie poprawne?

Od jakiegoś czasu staram się znaleźć w internecie odopowiedzi na te pytania. Pisałem też do działu obsługi firmy Bayer, ale nie otrzymałem dotąd odpowiedzi.

Może ktoś z Was chciałby się przyłączyć do tego mojego śledztwa? :-)

pozdrowienia,

PiotrAPD
PostNapisane: 29 sie 2015, o 00:25 
1000p
1000p

---
Calypso jest bardzo silnym insektycydem. Może nawet powodować raka. Stosuje się go bardzo małych dawkach, przeważnie (w zależności od roślin) 200 ml na 1000 l wody. I rzeczywiście jest bezwonny. A skoro Bartosz pisał, że zabija wełnowce to na 100% będzie zabijał także wełnowce korzeniowe. Gdyż substancja czynna tego preparatu zostaje wchłonięta przez roślinę. Do lepszego efektu można także podlać rozcieńczonym preparatem.

Ja osobiście stosuje Pyrethrum gdyż jest to naturalny, organiczny insektycyd pozyskiwany z chryzantem. Zabójczo skuteczny :D Działa na bardzo dużo różnego rodzaju insektów.

Frael
PostNapisane: 8 paź 2015, o 20:29 
200p
200p

1 szt.
Bardzo pouczający wątek. Nie mam problemu z kaktusami, bo mam ich niewiele, ale na Hoje czasami wełnowiec mi włazi. Najgorszy jak dla mnie jest ten korzeniowy. Do tej pory stosowałam BI58, ale ten smrodek jest upiorny. Muszę spróbować coś innego.

Aga2
PostNapisane: 9 paź 2015, o 10:30 
200p
200p

---
Ile mililitra Actellic 500EC na 1L ma ktoś sprawdzone dawkowanie ??

Próbowałam już Bi i Konhidor i nadal mam wełnowce teraz chce spróbować Actellica

Kupiłam właśnie 100ml może ktoś chciałby po 20 ml ważne do 01 2016

popiolek69
PostNapisane: 9 paź 2015, o 18:43 
500p
500p

1 szt.
Ja jak stosowałem actellic to w proporcjach 1:1000 i było ok.

Aga2
PostNapisane: 10 paź 2015, o 10:40 
200p
200p

---
Czyli 1 cm actellicu i na 1L wody -tak mam rozumieć

popiolek69
PostNapisane: 10 paź 2015, o 11:47 
500p
500p

1 szt.
1 ml na 1000 ml wody :wink:

PiotrAPD
PostNapisane: 22 lis 2015, o 03:49 
1000p
1000p

---
Jestem nowym na tym forum i wiele się dowiedziałem dzięki wam wszystkim. :D
Ja swoje kaktusy (a mam ich ponad 200) ostatni raz (25. 09.15.) podlałem 3 ml na 10 l Calypso . Normalnie wystarczyłoby 2 ml ale ze nie są to rośliny jadalne to postanowiłem dać im nieco większą dawkę aby być pewnym, że pozbędę się wszystkich insektów. I tak wciornastki uciekły od razu a wełnowce które chowały się po korzeniach zostały zabite. Polecam ten środek dla wszystkich którzy kupują kaktusy z różnych źródeł i trzymają je w domu. Środek ten nie zawiera żadnego zapachu dlatego polecam go dla tych wszystkich którzy maja problem z innymi mocno śmierdzącymi preparatami.

Febronia
PostNapisane: 22 lis 2015, o 09:13 
100p
100p

1 szt.
Brak zapachu to nie wszystko, nie oznacza braku szkodliwości. Jak jest z toksycznością tego preparatu? Czy używanie go w domu jest bezpieczne?

klakier7
PostNapisane: 22 lis 2015, o 18:33 
200p
200p

1 szt.
Dorosłe wełnowce możemy zniszczyć prawie każdym środkiem owadobójczym nieszkodzącym opryskanej,podlanej roślinie,ale pozostaje kwestia jaj i szkodników które się z nich wylęgną.Jeśli chodzi o Calypso 480 SC, to substancja czynna tego preparatu (tiachlopryd) podobnie jak substancja czynna Mospilanu 20 SP(acetamipryd) należą do grupy neonikotynoidów cyjanoamidowych.Substancje te nie nadają się na przykład do stosowania w zaprawach nasiennych gdyż ulegają szybkiemu rozkładowi w glebie taki sam rozkład występuje po podlaniu.Środków do podlewania należało by poszukać w grupie neonikotynoidów nitroguanidynowych.Do tej grupy należą między innymi imidachlopryd(Kohinor 200 SL), tiametoksam(Actara 25 WG) oraz chlotianidyna(Apacz 50 WG).Pozdrawiam klakier.

Febronia
PostNapisane: 22 lis 2015, o 19:58 
100p
100p

1 szt.
Bardziej interesuje mnie toksyczność dla ludzi przy wykonaniu oprysku w domu.

peter86
PostNapisane: 27 lut 2016, o 23:22 
500p
500p

więcej niż 1
Każdy oprysk jakimkolwiek preparatem chemicznym może być dla ludzi szkodliwy. Nie ważne co pisze na opakowaniu czy ktoś powie że to bezpieczne. W domu raczej powinno się oprysków unikać. Jeśli jest możliwość to można wynieść do pomieszczenia, którego się nie używa i tam się bawić chemią. Nie oszukujmy się że skoro zabija robaka to człowiekowi nie zaszkodzi :wink:

lalaith
PostNapisane: 7 mar 2016, o 19:54 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
A ja polecam sposób proponowany na początku wątku. Kąpiel kaktusów w wodzie o temp. około 55 stopni C. Wystarczy podgrzac wodę w garnku i kiedy będzie tak gorąca, że zanurzone palce wytrzymują ze 3 sekundy, to znaczy, że jest ok. Dla pewności mozna kupić termometr spożywczy za kilkanaście zł - zamiast wydawac na chemię. Kaktusy moczy się kilkanaście minut. Wyciągamy, zostawiamy do obeschniecia i sadzimy do nowej ziemi. I to wszystko. Giną wszystkie szkodniki, również te korzeniowe welnowce. Metodą w 100% skuteczna, w pełni ekologiczna. Naprawdę, można zamknąć ten wątek, bo nie ma lepszej metody.

Dodam, że mam kolekcję liczaca kilka tysięcy roslin, uprawiam je na sprzedaż i zawlokłam kiedyś sobie welnowce. Próbowałam różnych środków, wszystko po czasie wracało, zawsze jakieś jaja się uchowały gdzieś w korzeniach. Nie mogłam sprzedawać kaktusów. Dopiero kąpiel pomogła - poświęciłam na nią kilka dni, wykorzystalam wielki kocioł do pasteryzowania sloikow. Mam spokój, wszystkie welnowce padły, a kaktusy maja się świetnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 302 ]  Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości