Wełnowce

ODPOWIEDZ
danutuas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2015, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Dzięki, teraz już wiem jak przeciwdziałać wełnowcom.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wełnowce

Post »

Napisałem już o tym w wątku o haworthii ale teraz zauważyłem ,że jest osobny temat o wełnowcach.
Polecam bayer calypso w sprayu - jeden oprysk i po problemie.Według mnie jeden ze skuteczniejszych a może nawet najbardziej skuteczny preparat do walki z wełnowcami i wieloma innymi szkodnikami.
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Wełnowce

Post »

A co z wełnowcami korzeniowymi? Bo ten specyfik to raczej działa powierzchniowo?
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wełnowce

Post »

Panowie, no właśnie nosiłem się z zamiarem pytania o Calypso, a tu Bartosz wywołał temat.
W tym sezonie szukałem czegoś co będzie alternatywą dla smrodliwego (ale bardzo skutecznego BI58).
Tym sposobem dotarłem do Alypso AL firmy Bayer (podejrzewam że Calypso Perfect to jest to samo tylko pod inną nazwą handlową).
Preparat przeznaczony jest do oprysków - nawet sprzedawany jest w butelce z atomizerem.
Jest jeszcze dostępna postać skoncentrowana do rozcieńczania z wodą - Calypso 480 EC.
Zgodnie z opisem producenta ww. preparaty mają działanie owadobójcze, kontaktowe i żołądkowe. W roślinach działają systemicznie.
Ich dodatkowe atuty to selektywne działanie (nie szkodzą pszczołom) i są praktycznie bezwonne (nie wiem czy Calypso 480EC również nie ma zapachu, bo jeszcze go nie stosowałem).
Nie mam pojęcia czy Calypso w rozpylaczu zwalczy wełnowca na korzeniach. Czy można przypuszczać, że systemiczne działanie Calypso to zapewni?
Zastanawiam się nad możliwością zastosowania Calypso 480EC, tylko tu pojawia się problem z właściwym stężeniem, tak by nie zaszkodzić roślinom. Być może stężenie jak to podane przez producenta do oprysku będzie poprawne?

Od jakiegoś czasu staram się znaleźć w internecie odopowiedzi na te pytania. Pisałem też do działu obsługi firmy Bayer, ale nie otrzymałem dotąd odpowiedzi.

Może ktoś z Was chciałby się przyłączyć do tego mojego śledztwa? :-)

pozdrowienia,
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wełnowce

Post »

Calypso jest bardzo silnym insektycydem. Może nawet powodować raka. Stosuje się go bardzo małych dawkach, przeważnie (w zależności od roślin) 200 ml na 1000 l wody. I rzeczywiście jest bezwonny. A skoro Bartosz pisał, że zabija wełnowce to na 100% będzie zabijał także wełnowce korzeniowe. Gdyż substancja czynna tego preparatu zostaje wchłonięta przez roślinę. Do lepszego efektu można także podlać rozcieńczonym preparatem.

Ja osobiście stosuje Pyrethrum gdyż jest to naturalny, organiczny insektycyd pozyskiwany z chryzantem. Zabójczo skuteczny :D Działa na bardzo dużo różnego rodzaju insektów.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Frael
500p
500p
Posty: 501
Od: 25 paź 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Bardzo pouczający wątek. Nie mam problemu z kaktusami, bo mam ich niewiele, ale na Hoje czasami wełnowiec mi włazi. Najgorszy jak dla mnie jest ten korzeniowy. Do tej pory stosowałam BI58, ale ten smrodek jest upiorny. Muszę spróbować coś innego.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wełnowce

Post »

Ile mililitra Actellic 500EC na 1L ma ktoś sprawdzone dawkowanie ??

Próbowałam już Bi i Konhidor i nadal mam wełnowce teraz chce spróbować Actellica

Kupiłam właśnie 100ml może ktoś chciałby po 20 ml ważne do 01 2016
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Wełnowce

Post »

Ja jak stosowałem actellic to w proporcjach 1:1000 i było ok.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wełnowce

Post »

Czyli 1 cm actellicu i na 1L wody -tak mam rozumieć
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Wełnowce

Post »

1 ml na 1000 ml wody :wink:
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wełnowce

Post »

Jestem nowym na tym forum i wiele się dowiedziałem dzięki wam wszystkim. :D
Ja swoje kaktusy (a mam ich ponad 200) ostatni raz (25. 09.15.) podlałem 3 ml na 10 l Calypso . Normalnie wystarczyłoby 2 ml ale ze nie są to rośliny jadalne to postanowiłem dać im nieco większą dawkę aby być pewnym, że pozbędę się wszystkich insektów. I tak wciornastki uciekły od razu a wełnowce które chowały się po korzeniach zostały zabite. Polecam ten środek dla wszystkich którzy kupują kaktusy z różnych źródeł i trzymają je w domu. Środek ten nie zawiera żadnego zapachu dlatego polecam go dla tych wszystkich którzy maja problem z innymi mocno śmierdzącymi preparatami.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Wełnowce

Post »

Brak zapachu to nie wszystko, nie oznacza braku szkodliwości. Jak jest z toksycznością tego preparatu? Czy używanie go w domu jest bezpieczne?
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wełnowce

Post »

Dorosłe wełnowce możemy zniszczyć prawie każdym środkiem owadobójczym nieszkodzącym opryskanej,podlanej roślinie,ale pozostaje kwestia jaj i szkodników które się z nich wylęgną.Jeśli chodzi o Calypso 480 SC, to substancja czynna tego preparatu (tiachlopryd) podobnie jak substancja czynna Mospilanu 20 SP(acetamipryd) należą do grupy neonikotynoidów cyjanoamidowych.Substancje te nie nadają się na przykład do stosowania w zaprawach nasiennych gdyż ulegają szybkiemu rozkładowi w glebie taki sam rozkład występuje po podlaniu.Środków do podlewania należało by poszukać w grupie neonikotynoidów nitroguanidynowych.Do tej grupy należą między innymi imidachlopryd(Kohinor 200 SL), tiametoksam(Actara 25 WG) oraz chlotianidyna(Apacz 50 WG).Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”