CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Paul_Julian pisze:Jakub1982 - ja swój tez musiałem wyrzucić ...

I od razu proszę o pomoc z moją "bidą" :(
Od początku ten jeden kaktusik był jakiś marniejszy, niedawno go przesadzalem do większej doniczki, ale nadal bida.

Obrazek Obrazek

Inne po podlaniu ładnie pęcznieją, a ten nic. Dolna część jest wyraznie zdrewniała i nie wiem, czy on jakoś ruszy po jakimś czasie, czy moze mu coś brakuje ?


Niestety, pozwoliłem kaktusikom być za długo w za małych doniczkach i pewnie to był duży błąd :(
Czy Ty je teraz podlewasz? Napisz w jakim są podłożu - czy ten piach jest tylko z wierzchu, czy ogólnie jest go tak dużo?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paul_Julian
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 11 paź 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Podlewam je raz w miesiacu na podstawkę, wylewam nadmiar po 2 h. Inne pięknie rosną (inne gatunki sukulentów wprawdzie, ale sa w tym samym miejscu, tak samo opiekowane). Piachu jest jakies 70%, reszta to ziemia kaktusowa.

Razem z resztą kaktusików :
Obrazek
Aloes i ten okrąglutki (niestety nie wiem, co to) po przesadzeniu ( chyba w połowie grudnia) ładnie rosną, powiększyły się. Echeveria trochę mniej.
A ten jeden jakby obumierał :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Błąd nr 1, nie podlewa się kaktusów przez okres jesienno-zimowy. Temperatura zimowania (za wyjątkiem kaktusów ciepłolubnych) powinna być poniżej +10 stopni. I tutaj traktuje się je nieco inaczej, niż pozostałe sukulenty.
Błąd nr 2, wydaje się że doniczka jest za duża od wielkości samego kaktusa. Powinna być nieco większa od niego samego.
Trzecia rzecz, wydaje mi się że za dużo jest drobnego piasku w stosunku do ziemi. Poczytaj tutaj o podłożu do kaktusów:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595

A tu o zimowaniu:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=8864
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paul_Julian
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 11 paź 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzięki wielkie ! Jutro dokładnie wszystko poczytam i powynoszę roślinki, niech sobie zimują. ;:19
jaworek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 sty 2017, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Kaktus zmarniał w ciągu kilku dni - proszę o porady i identyfikację

Post »

Dzień dobry,

postanowiłam założyć wątek, ponieważ kaktus w moim mieszkaniu bardzo zmarniał w ciągu zaledwie kilku dni. Nie znam się niestety w ogóle na roślinach - należą do mojego chłopaka, ale szkoda mi tej żywej kolczastej istoty i mam nadzieję, że uda się go uratować.

Poniżej zdjęcia:

Obrazek


Obrazek


Bardzo proszę o rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktus zmarniał w ciągu kilku dni - proszę o porady i identyfikację

Post »

To jest Euphorbia enopla, zgniła od przelania. Możesz ją wyrzucić do śmieci. Nie sadzi się do osłonek bez odpływu, uniwersalnej ziemi, a podlewa się wtedy gdy ziemia całkowicie przeschnie - zimą jeszcze rzadziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yeezy94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2017, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o poradę "Echinocactus grusonii"

Post »

Witam serdecznie ;).
Ostatnio otrzymałem kaktusa w prezencie , lecz ważne jest to dla mnie aby ten kaktus utrzymywał się i żył jak najdłużej.
Kaktusy są teraz w fazie spoczynku lecz kobieta w palmiarni powiedziała że lepiej go przesadzić z ciasnej doniczki.
Przesadziłem zmieszałem ziemię z ziemią z innego kwiatka. Czy te plamy na kaktusie to rzecz naturalna ? Słyszałem także że nie powinno się ich podlewać w okresie wegetacji. Nic nie podlewałem , ziemia która była przesadzana też nie była super sucha ale taka w sam raz.
Aktualne Foto.
I jakie radzicie porady i utrzymanie w dobrym stanie ?
Kaktus jest trochę przechylony na bok po przesadzeniu ale trzyma się mocno podłoża
FOTO
http://i64.tinypic.com/xfx3i8.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Posadziłeś go do osłonki bez odpływu? Jeśli tak, to będziesz musiał przesadzić jeszcze raz. Zresztą nie tylko z tego powodu. Podłoże jest nieodpowiednie, poczytaj ten wątek o podłożu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595

Te plamy wydają się być oznakiem początkiem starzenia, z czasem powinny drewnieć.
Co do podlewania, to chodziło Ci raczej poza okresem wegetacji, że się nie podlewa.
Co do pielęgnacji, stanowisko słoneczne, najlepiej południowe, zimą z temperaturą poniżej pokojowej, minimalna ok. +10. Podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, zimą w ogóle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Mój Echinocactus grusonii Opinia co się dzieje . Pilna pomoc :(

Post »

Jakie konkretnie ziemie zmieszałeś ze sobą?

Według mnie coś go może podżerać. Tym bardziej, że ma teraz sucho. U mnie takie ślady się skończyły po kilkukrotnym oprysku przeciw szkodnikom. Najważniejsze, że nie gnije :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Yeezy94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2017, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój Echinocactus grusonii Opinia co się dzieje . Pilna pomoc :(

Post »

Ciesze się że ktoś odpowiedział :)
Ziema z kwiatka innego ale to była kupiona ziemia ciemna ogrodowa do kwiatków domowych. Ziemia w dotyku jest sucha dodam że przesadzałem go niedawno ale nie jest skostniała ani twarda.
Nie wiem co robić z podlewaniem inni mówią że nie podlewa się inni znów że troszkę .
Jeżeli ktoś posiada Echinocactus grusonii z chęcią dowiedział bym się jak przechować go na zimę ;)
A i dodam że kolce są ostre i twarde wyglądają na zdrowe

foto ziemi
http://i65.tinypic.com/34fmj3d.jpg
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Mój Echinocactus grusonii Opinia co się dzieje . Pilna pomoc :(

Post »

Polecam dział kaktusowy tutejszego forum, a w nim przede wszystkim taki wątek, jako lekturę obowiązkową :wink:

Podłoże: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 30&t=29595
Zimowanie: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =30&t=8864
Przesadzanie: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 30&t=21228

I pewnie moderatorzy przeniosą Twój wątek do tegoż działu, więc się nie zdziw 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Yeezy94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2017, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój Echinocactus grusonii Opinia co się dzieje . Pilna pomoc :(

Post »

Ok dzięki bardzo przeczytam wszystko ;) to już mi pomogło ale zdaje mi się że przesadzenie go teraz czyli 2 razy w ciągu tygodnia to będzie za dużo. Liczę że przeżyje do wiosny a pod koniec miesiąca poleje mu łyżeczkę od herbaty wody nie powinno zaszkodzić. Dzięki ;).

Ale jeszcze zastanawia mnie jego schorzenie więc byłbym wdzięczy dowiedzieć się bo w sumie na tym mi zależy to dział chyba odpowiedni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Odpowiedziałem Tobie wyżej po przeniesieniu wątku i poinfornowaniu o tym na PW.

W żadnym wypadku nie podlewaj, do wiosny ma mieć sucho, tak jak też napisałem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”