Opuncje czyli skąd ta regularność kształtu?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Opuncje czyli skąd ta regularność kształtu?

Post »

BlaBla napisał w jednym z wątków: "Jedyne kaktusy dla których tego typu przewężenia są naturalne to opuncje. Jest także kilka rodzajów kaktusów kolumnowych (np. Armatocereus), które rosną w taki sposób. Ale one zazwyczaj są nieosiągalne w kwiaciarniach czy centrach handlowych typu OBI"

No właśnie, wiesz może Tomku, albo ktoś z forumowiczów, dlaczego opuncje przybierają właśnie taki kształt i pojawiają się przewężenia i to tak regularny sposób? Ciekawa sprawa jak roślina ma to zakodowane, "teraz się przewężamy a potem w owal" ;) To jakoś zależy od miejsca występowania, pory roku, zagrożenia ze strony np. zwierząt czy warunków atmosferycznych? Czy zaobserwowano powstawanie przewężenia np. pod koniec sezonu wegetacyjnego, a wzrost następnej owalnej części np. wraz z nadejściem wiosny? A może na odwrót, aby zmniejszyć powierzchnię parowania w razie upałów? Pytam z ciekawości ;)
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Nie ma to wpływu na porę roku, to kwestia genów, podobnie ma rodzaj Tephocactus.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Wszystko w przyrodzie zdeterminowane jest zestawem genów. Nawet kolor włosów u ludzi.

Wszystkie opuncje tworzą oddzielną podrodzinę w obrębie rodziny Cactacea. Są one kaktusami bardziej prymitywnymi niż kaktusy kuliste i kolumnowe. Generalnie u kaktusów (prawie wszystkich) zanikły liście (u niektórych opuncji pojawiają się przejściowo na nowych przyrostach) a ich funkcje przejął pęd. I teraz każdy człon opuncji jest właśnie takim pędem, który odpowiada np. gałęzi u drzewa. Pędy opuncji rosną w dość dziwny sposób - rosną do pewnej, określonej wielkości. Po osiągnięciu określonych rozmiarów (różnych dla różnych gatunków opuncji) człony przestają rosnąć. I nigdy już do wzrostu nie powracają. Więc aby roślina mogła się rozwijać wypuszcza kolejne człony, czyli odpowiedniki gałęzi. Cała opuncja zbudowana jest z takich członów, nawet gdy są to rośliny o pokroju drzew, składają się z takich kawałków. Oczywiście jest kilka wyjątków - np. wcześniej wymieniona Brasiliopuntia brasiliensis - tu na początku rośnie pień. który jest właściwie skonstruowany, jak pęd u typowych kaktusów kolumnowych, a dopiero boczne człony wyglądają jak u typowych opuncji - wyglądem nawet przypominają liście. W podobny sposób rosną roślinki z rodzaju Austrocylindropuntia - tu poszczególne człony wcale nie kończą swojego wzrostu na pewnym etapie. Pęd główny może rosnąć przez cały czas, tworząc po latach pokaźne drzewo.
W przeciwieństwie do opuncji wszystkie kaktusy kuliste i kolumnowe rosnące pojedynczo składają się tylko z jednego pędu, czyli pojedynczej gałązki, czy jak kto woli pnia, który rośnie przez całe życie roślinki tworząc kulę lub walec. Jeśli nawet pojawiają się odrosty, to pęd główny nigdy nie przestaje rosnąć, tak jak się to dzieje u opuncji.
Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem i rozumiecie, o co mi chodzi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ciekawe pytanie i ciekawa odpowiedź :D
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

To chciałam usłyszeć :) Dzięki Tomek!
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ale kaktusy, które tworzą cefalium nie rosną cały czas, chociaż są też gatunki, u których cefalium po kilku latach odpada i rośliny rosną dalej.
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

polecam rodzaj Melocactus, trzeba zapewnic im odpowiednie warunki, to ciepłoluby, w dodatku trzeba zapewnić im wilgotność powietrza, nie wystarczy zwykłe zraszanie, podobnie z rodzajem Discocactus, Uebelmania również, ale to wyższa szkoła jazdy. Co do cephalium to oczywiscie Melocactus i Discocactus, ale ostrzegam, im starsza roślina tym wolniej rośnie. Po ,,wypuszczeniu" cephalium nie powinno się tych roślin przesadzać, faktem są też bardzo delikatne korzenie. W przyszłym sezonie wysiewam 44 gatunki Melocactus, ciekawe jak dam radę to ponad 500 nasion. Pozdrawiam serdecznie.

Rodzaj Uebelmania to naprawdę nie dla Was, ani nie dla mnie jeszcze, bardzo trudne w uprawie, nawet szczepione.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

volumineux pisze:są też gatunki, u których cefalium po kilku latach odpada i rośliny rosną dalej.
Ja takich nie znam. Możesz podać przykłady?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Ja również takowych nie znam i nie słyszałem o tym... Cephalium u kaktusów jest dowodem dorosłości rośliny, po czasie gdy się pojawi roślina wytwarza swoje kolejne stadium rozwoju, nie rośnie pęd główny, tylko cephalium.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Możesz podać przykłady?
Backebergia zaliczany do Pachycereus. Ale źródła mam niepewne, bo sam się z tym nie spotkałem.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Tak, ale po uszkodzeniu lub usunięciu cefalium Backebergia utworzy odrosty i te odrosty będą rosły dalej a nie pęd główny. To samo dzieje się z melokaktusami. Jak obetniesz lub uszkodzisz im cefalium to wypuszczą odrost i te będą rosły dalej i po jakimś czasie także utworzą swoje cefalia i zaprzestaną wzrostu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Melocactus peruvianus TB304.1
ObrazekObrazek
Melocactus peruvianus TB321.1
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

O tym mówiłem. Napisałem, że rośliny rosną dalej, chociaż nie sprecyzowałem, ale nie powiedziałem też, że przedłużają pędy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”