Sedum

merylu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 15 kwie 2008, o 20:30

Jak o To dbać?

Post »

wiem jedynie, ze nie można przelewać ale czym nawozić? mam nawóz z dżdżownic... Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

To jest Sedum burrito.
Podłoże do sukulentów z warstwą drenażu z keramzytu na spodzie doniczki.
Nawożenie od wiosny do jesieni nawozem do kaktusów i sukulentów.
Od czasu do czasu podlanie Biohumusem nie zaszkodzi :wink:
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
merylu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 15 kwie 2008, o 20:30

Post »

no właśnie sukulent zapomniałam...
zetka486
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 sie 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zna ktoś tę roślinę? ( rozchodnik - Sedum morganianum)

Post »

Witam,
jestem pierwszy raz na forum. Potrzebuję Waszej pomocy. Mam piękną roślinkę. Jest bardzo krucha. Pędy ma podobne do pestek winogron. Nie znam się na roślinach i dopiero zaczynam się nimi zajmować. Może ktoś mi pomoże? Jak się nazywa i jak ją się pielęgnuje?
Może ktoś zna tę roślinę?
Obrazek
Dodałam zdjęcie przez Fotosik, ale nie wiem, czy wyjdzie coś z tego. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy ktoś zna tę roślinę?

Post »

To jest rozchodnik Sedum morganianum.
Podejrzewam, że jako sukulent lubi słońce i przepuszczalną, niezbyt wilgotną ziemię.
zetka486
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 sie 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś zna tę roślinę?

Post »

Znalazłam trochę informacji. Należy podlewać, jak ziemia przeschnie. Zastanawia mnie, dlaczego jest taki kruchy? I czy można coś zrobić, żeby nie łamał się przy każdym dotknięciu. Aż boję się go podlewać, bo ciągle gubi listki. Może po prostu źle go pielęgnuję. Co prawda u mnie nie wisi, ale płoży się na oknie, ale nie wiem, czy to jest przyczyna jego kruchości.
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sedum

Post »

W zeszłym roku kupiłam Sedum burrito. Pięknie przezimowało, ale niestety chyba z braku światła zrobiły się duże przerwy między kuleczkowatym listkami i wygląda to nieestetycznie. Stąd moje pytanie: czy w tej roślince można przyciąć te nieestetyczne kawałki pędów ? Czy przycięcie spowoduje zahamowanie wzrostu tego pędu czy " odbije " i dalej będzie rósł ? I czy może stać w palącym słońcu tak jak kaktusy, bo tutaj są pewne rozbieżności. Raz czytam o przefiltrowanym świetle a raz o pełnym słońcu. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sedum buritto

Post »

Powiem Ci ze swojego "ogródka", Kasiu: ja swoje ucięłam teraz całkiem niedawno, nie mogę szczegółowo zdać relacji, bo jeszcze za wcześnie, ale nie powinno się nic stać. Pocięłam na większe i mniejsze kawałki, niektóre oddałam, niektóre ukorzeniam, wsadziłam na balkonowy skalniaczek i patrzę jak rosną. Z tego, co mi wiadomo, powinny odbić bez problemu. Ja dużo swoich sukulentów niestety przycinam, bo rosłyby bez żadnej kontroli, ostatnio np. Kalanchoe prolifera, która bardzo ładnie rozkrzewia się na samej górze, o krasulkach nie wspomnę, bo tutaj wręcz trzeba. Sedum jednak przycięłam pierwszy raz, może dlatego że mam ich tylko trzy gatunki i jakoś nie darzę wielką miłością - lubię po prostu na skalniaczku te roślinki. Może ktoś jeszcze coś doda od siebie :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum buritto

Post »

Dzięki za odpowiedź. Tak sobie jeszcze czekałam na inne porady. Czyżby była to tak bardzo mało popularna roślinka, że niestety nikt nic nie napisał ? Być może. Szkoda. Wstrzymam się z tym podcinaniem. Przyznam, że się boję. Może z czasem te kuleczki zgrubieją ? W końcu są młodziutkie. Czas pokaże. Stoi teraz w pełnym słońcu na parapecie i mam nadzieję, że nic mu nie będzie.
x-Cz-a

Re: Sedum buritto

Post »

Niczym się nie martw,ono jak nie zalejesz jest niezniszczalne, ;:108
Można ciąć,rozsadzać itd ale by było duże potrzebuje czasu.
U mnie w wątku jest i powiem Ci nie bardzo mam gdzie trzymać i by zmieściło się na parapecie na stojąco będzie znowu ucięte
Powodzenia :wit
bea24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lip 2011, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum buritto

Post »

Sedum morganianum oraz pokrewne S. burrito są gatunkami zwisającymi stosowanymi w Meksyku do dekorowania werand lub ogrodów. Tworzą bardzo długie (osobiście wyhodowałam ok. 1m) zwisające pędy, które można przycinać i ukorzeniać. Również łatwo ukorzeniają się listki, które stosunkowo można łatwo oderwać. Ukorzeniam je w ten sposób, że wrzucam do doniczki z dorosłą rośliną oderwane przypadkowo listki. Powoduje to zagęszczenie rośliny (im więcej zwisających pędów tym ładniej wygląda). Co do pielęgnacji: latem w czasie wzrostu podlewać obficie, w zimie oszczędnie.
Ciekawe przykłady zastosowania tej roślinki:
http://www.pinterest.com/pin/512214157592306188/
http://www.pinterest.com/pin/361695413794976942/
Tam gdzie listki się oderwały raczej nowe nie odrosną, czasami pojawia się nowa roślinka oraz korzonki. Roślinę wieszam w dobrze oświetlonym miejscu, co zapobiega jej wyciąganiu się i tworzeniu dużych przerw między listkami.
Pozdrawiam
x-u-i
---
Posty: 44
Od: 24 kwie 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

witam
również posiadam sedum buritto - z tego co zauważyłam jest to bardzo krucha roślinka i łatwo można ukruszyć z niej listki. Ja te co odpadna wrzucam z powrotem do doniczki w której rośnie roślinka - bardzo szybko się ukorzenią i powstana nowe roslinki. Może to jest sposób na "odmłodzenie" zbyt długich pędów? Moje po ok. miesiącu wypuściły juz nowe korzonki - teraz czekam aż zaczną puszczać listki

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sedum

Post »

Dla porównania Sedum burrito i Sedum morganianum
Obrazek

A to mój niedościgniony wzór
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”