Sedum

agula7_24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2016, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

Przepraszam, ale załączyło mi zdjęcie do góry nogami ?
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

Co byście doradzili jak lepiej rozwinąć młode z oderwanych liści? Mogę z dwa dorzucić do matki (bo więcej się na razie nie zmieści zapewne), stosunek ziemi 1 do 2 żwirku o różnej frakcji. Mogę też znaleźć im samodzielną doniczkę, w takim wypadku dać dla młodych jeszcze więcej żwirku, np 1 ziemi 3 żwirku? I czy byście doradzili jakiś ukorzeniać dodać lub inny specyfik, jakoś specjalnie zadbać np. przykryć folią, szkłem? aha sprzedawca powiedział mi, że doniczkę wymienić dopiero za 3-4 lata O.o serio ono tak wolno rośnie? Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Sedum

Post »

Ja bym się z nimi zupełnie nie szczypał. Jeśli dasz do oddzielnej doniczki, to podłoże może być takie samo jak dla rodziny matecznej (1:2). Bez żadnych ceregieli typu ukorzeniacz, folia, zraszanie (ewentualnie zrosić można, ale wcale nie jest to potrzebne). Ja swoje po prostu rzucam do doniczki z rośliną mateczną i tyle, dopiero gdy wypuszczą stosunkowo długie korzenie (ok. 1 cm) i pierwsze listki zagłębiam trochę korzenie. Liście oraz nowe pędy dostają wodę tylko wtedy, gdy podlewam roślinę mateczną. W ten sposób rozwija się u mnie 90-100% oderwanych liści, a tak to wygląda:

1. Sedum morganianum

Obrazek


Obrazek


2. Sedum 'burrito' i pędy z liści wrzuconych rok i dwa lata temu

Obrazek


https://obrazki.elektroda.pl/9852649900_1523605246.jpg
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

Dzięki i wow, w tej drugiej doniczce to mała armia Ci się szykuje :) A ja się bałam dawać do matki za dużo tych maluchów.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Sedum

Post »

Tak, jak napisał Tomek. Mam tę samą roślinę.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

Jeszcze pytanie, bo trafiłam na dwa sprzeczne komunikaty. Gdzieś pisano, żeby trzymać w cieniu, a tutaj ktoś pisał na początku, że trzyma na słońcu. Czy parapet południowy może być, czy się sparzą? Ew z 1,5m od okna, ale wciąż słonecznie?
Pytam o doniczkę z samymi młodymi, bo te co z matką to na południowym się grzeją z racji pozycji matki. Chociaż ponownie czytałam, że sedum burrito można dać dalej od okna niż inne sukulenty i znosi nawet półcień?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sedum

Post »

Sedum burrito i Sedum morganianum, a zresztą inne sedum też bardzo lubią pełne słońce. Ale tez powinny mieć przewiew.
Chcesz je trzymac na parapecie południowym w mieszkaniu, czyli wewnątrz? jeśli tak to jak najbardziej.
Jeżeli mówisz o parapecie zewnętrznym, to trzeba zwrócić uwagę z czego jest ten parapet, jaki ma kolor i czy jest przewiew.
1,5 m od okna to zdecydowanie za ciemno.
Ja swoje rośliny trzymam w słonecznej szkalrni, w lecie drzwi otwarte są na przestrzał.
Do słońca zawsze trzeba rośliny stopniowo przyzwyczaić.
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

Cześć, sedum stało najpierw na południowym parapecie bez firanki, ale słoneczko popaliło mi dwa sukulenty, więc przestawiłam większość 0,5m od okna i 0,5m poniżej okna. Zdaje mi się, że dla tego sedum to za mało słoneczka. Dlatego piszę z pytaniem o te łodygi poniżej z fot. Czy one tak się podniosły i wydłużyły ze względu na brak słoneczka? Wcześniej zwisały z doniczki i miały jednolitą gęstość "uliścienia" na całej łodydze, teraz łodygi podniosły się i dolna ich część bliżej ziemi jest gęsta i mięsista, a górna rozluźniona jeśli chodzi o liczbę "listków", są one mniejsze. Czy to normalny proces w przyroście, czy może to być spowodowane małą ilością jak dla sedum słoneczka i mam przestawić bez obawy na parapet?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sedum

Post »

Ze względu na brak słońca, to są rośliny słońcolubne, postaw oczywiście na parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Sedum

Post »

Tak, jak pisał Norbert - mało światła. Moje Seda rosną na balkonie, pod gołym niebem (no może nie do końca, bo pod folią) i dobrze im tam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sedum

Post »

Tylko, jak każdą roślinę trzeba wpierw do słońca stopniowo przyzwyczaić. Tu na forum znalazłem prostą metodę, na samym początku okrywasz trzema warstwami agrowłókniny i co tydzień zdejmujesz jedną warstwę. Po tym czasie nie powinno już ich popalić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sedum

Post »

No właśnie. Sedum znów postało na parapecie płd bez firanki dwa dni i takie białe lub brązowe plamy widzę. Poparzenia?
Obrazek

Czy taka agrowłóknina starczy 0,15mm grubości i gramatura 17g/m2 w trzech warstwach?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sedum

Post »

Tak to są poparzenia. Co do agrowłókniny, to myślę że każda będzie dobra.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”