Jatropha

Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jatropha

Post »

neo01 pisze:Ale oczywiście życzę wszystkim, co zechcą wysiać nasiona, powodzenia w uprawie. ;:333
Mnie ostatnio nie wzeszło nic, a tak mi się marzyła Jatropha z nasion :roll:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jatropha

Post »

Ze wzgledu na chorobę mojej jatrophy (żółknace i obsychajace liście, dostrzeżenie wełnowca pod lodyżka kwiatową) oraz z tej racji że gleba wydaje sie miec dziwny nalot <pleśń?> zdecydowalam się przesadzic jatrophę. Zastanawiam sie czy mogę delikatnie wyprysznicowac jej korzenie bo moga w nich być wełnowce i jakiej gleby użyć. Wiem ze powinna byc przepuszczlna...na chwilę obecną posiadam glebę do sukulentów (Composana podłoże dla kaktusow i sukulentów) ale ona ma tendencje do tworzenia twardej skorupki <ma niby dodatek piasku ale jest dosyć zwięzła) i posiadam bardzo drobną nieco włóknista glebę do storczykow typu Cambria ktora na pewno jest dobrze przepuszczalna.
Czy ktoś juz przesadzał swoją roślinkę?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jatropha

Post »

A może podlej swoją roślinę preparatem owadobójczym, np. Bi58? Preparaty tego typu są o tyle dobre, że gdy podlejemy odpowiednio przyrządzonym roztworem roślinę, chemia przez pewien czas pozostaje w roślinie. Wtedy owady ssąco - gryzące przy wysysaniu soków z rośliny, wysysają także chemie i giną. Takie dwa podlania w odstępach dwutygodniowych powinny załatwić problem, jeśli skupiska szkodników nie są duże (im szybciej, tym lepiej). Chemię możemy też wspomóc usuwaniem mechanicznym szkodników. ;)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jatropha

Post »

bool bardzo dziękuję za odpowiedź...roślinę dokladnie ogladalam i NIC na niej już wiecej nie zauważyłam po za tym jednym robaczkiem. Wełnowiec może więc siedzieć w ziemi.
Podlałam 3 dni temu POLYSECT substrala. Podlałam i opryskałam. Producent twierdzi że jest to preparat dlugo działający którym powinno się potraktowac rośline tylko raz w okresie wegetacji. Niestety innych preparatów na wełnowce w Gdańskim Lerua Merlin nie było...
choć coś czuje ze to jest skuteczny preparat (producent wiadomo jak to bywa ale utrzymuje że preparat nie zmywa sie z rośliny nawet przy opadach deszczu a podlanie powoduje ze substancja krąży w sokach rosliny i tak jak mówisz działa obwodowo na calość)

Pomimo wszystko nie podoba mi się gleba z doniczki w ktorej kupilam jatrophę -bardzo długo utrzymuje wilgoć i chyba nawet trochę plesnieje kiedy kwiatki na nią opadają. Doniczka też sama w sobie wydaje sie ...za duża w stosunku do mojej roślinki...podobno jatrophy lubią ciasne doniczki.Z tej racji chciałam przesadzic jatropche do gleby dla sukulentów i dodać nieco drobnego żwirku na dno doniczki.
nie wiem jednak jak jest z kruchościa jej korzeni.....
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Jatropha

Post »

Basiu- Oczywiście zrobisz jak zechcesz i jak uważasz że będzie najlepiej dla roślinki.Ale wyjęłabym ją z tej ziemi. Zerkniesz na korzenie ,oczywiście w glebie nie zawsze gołym okiem znajdziesz wełnowca. Ale jeżeli już spryskałaś roślinkę i preparat zdążył się wchłonąć, to jedynie teraz zmień podłoże na oczywiście przepuszczalne.Jak masz możliwość to ziemie do kaktusów i dołóż drobnego keramzytu trochę,lub ziemia uniwersalna +perlit lub seramis i keramzyt. Caudex-y nie lubią zbyt długo mieć wilgoci w podłożu dlatego ziemia musi po dobrym podlaniu w miarę szybko przeschnąć.
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jatropha

Post »

Właśnie na zagranicznych stronach wszyscy podkreślają ze ważna jest przepuszczalna gleba dla jatrophy.
Ziemia do sukulentow composana szybko wysycha i tworzy skorupę a sucha ziemia uniwersalna wydaje sie w sam raz ale na chwilę obecną posiadam tylko to podloże dla sukulentów.

Posiadam troche zwirku typowo akwariowego (to nie perlit raczej) i zastanawiam sie czy moge go tez troche wykorzystać, Może zmieszanie tego drobniutkiego żwirku po odkażeniu go wrzątkiem z podlożem dla sukulentow jest dobrym pomyslem. Tylko ze wymieszać ten drobniutki żwirek na całej powieżchni geby czy wysypac go tylko na dnie no i jakie proporcje? Żwirek naprawdę jest drobny prawie tak jak perlit.

Jako przykład wklejam link do fotki z bloga akwarystycznego. Ten zwirek który posiadam ma gramaturę 2-5
http://img692.imageshack.us/img692/61/zwir.jpg

No i kolejna zagwostka-przesadzić do tej samej doniczki po umyciu jej (wydaje mi sie za duża ) czy wsadzić w inną? Jatrophy lubia ciasne doniczki?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Jatropha

Post »

Żwirek jak najbardziej może być,proporcje nawet 1:1 . Co do wielkości doniczki( nie wiem, jaka jest teraz i jaka jest roślinka.Ale wzrost nie wpływa na wielkość doniczki, ważne żeby co roku nie szarpać jej. Moja ma 20cm doniczkę przy średnicy caudex-u 4cm.
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jatropha

Post »

Moja Jatropha od miesiąca jest w ogrodzie i nie wypuściła żadnego liścia tylko ma takie malutkie kwiatuszki czerwone na szczycie. Stanowisko ma słoneczne.
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Jatropha

Post »

Aniu ona teraz potrzebuje więcej wilgoci w podłożu żeby mogła rosnąć. :D Daj jej pić.
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jatropha

Post »

Podjąłem się w tym roku kolejnej próby wysiania Jatropha podagrica i w końcu mi się udało.
Właśnie pojawia się pierwszy liść właściwy. :wink:

Obrazek

A jak tam Wasze okazy?

Pozdrawiam!
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Jatropha

Post »

Moja już kwitnie
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jatropha

Post »

bool napisz coś więcej o wysiewie.
Długo wschodziły, moczyłeś czy nacinałeś wcześniej?
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jatropha

Post »

Hej!

Tym razem Jatropha podagrica kiełkowała u mnie tylko tydzień, poprzednim razem (ładnych parę lat wstecz) było to około trzy tygodnie. Nasiona posiałem do zwilżonego, wcześniej wyprażonego substratu, zawinąłem w worek i odstawiłem na parapet. Niestety mimo wszystko po po około czterech dniach pojawił się grzyb na wszystkich nasionach. Chciałem wszystko wywalić, ale umyłem nasiona, usunąłem górną warstwę podłoża i położyłem na substrat raz jeszcze. Tym razem doniczkę wsadziłem do worka i położyłem na kaloryfer, który lekko grzał. Po trzech dniach pojawiło się mnóstwo kiełków!

Nasion wcześniej nie moczyłem i nie nacinałem. Dodam jeszcze, że nasiona kupiłem jakoś na jesieni, a siałem w marcu i jak widać kiełkowalność miały dobrą po około 5-6 miesiącach spędzonych w szufladzie. :wink:

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”