Senecio / Starzec - problemy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Spróbuj też zwiększyć częstotliwość podlewania, powiedzmy raz na tydzień - szczególnie jak masz ciepło i słonecznie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

O tym samym pomyślałam :D Mój post jest powyżej - jakoś nam się zbiegło.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dopiero dzisiaj mogę wstawić zdjęcia moich starców. Ich obecny stan widać na trzech pierwszych zdjęciach (na parapecie). Dwa ostatnie, to starzec przed przesadzeniem.
Zdjęcia senecio
Nie jestem zadowolona z ich wyglądu ;:185 Straciły swój kolor z tym charakterystycznym, niebieskawym nalotem. Tylko same wierzchołki mają tą barwę. Nie mam pojęcia, czy to tak ma być, ale wcześniej bardziej mi się podobał. Ten większy ma dwie nowe gałązki, czyli warunki mu służą. Podlewanie uzależniłam od pogody (temperatura na dworze, opady deszczu). Dzisiaj dostały Biohumusu razem z wodą. Często wystawiam je parapet zewnętrzny. Czy ja marudzę, czy też coś robię nie tak :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Nie wyglądają jakoś źle. Utrata niebieskiego barwnika, może być spowodowana zbyt małą dawką słońca, wydaję mi się że górne przyrosty są nieco wyciągnięte. Daj im maksymalną dawkę słońca, najlepsze stanowisko to południowe, choć u mnie jakoś sobie radzi na wschodnim, ale nie jestem za bardzo też zadowolony z wyglądu. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Stoją na południowo-wschodnim parapecie od początku. To jest najjaśniejsze miejsce w domu. Tylko wystawienie ich na taras, da im jeszcze więcej światła. Ale czy deszcz im nie zaszkodzi? Bywa, że nie ma mnie w domu cały dzień. Podczas wakacji będę częściej w domu od rana, to się nimi zajmę tak szczegółowo. Dziękuję za poświęcony mi dzisiaj czas, w tym i innych wątkach :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Na tarasie masz chyba jakieś miejsce, gdzie deszcz nie dociera? :) Przez lato, powinien ładnie się zregenerować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Odgrzeję nieco "starcowe bułeczki". Wyrósł mi ten mój starzec. Nie uwierzycie :!: Najdłuższa gałąź ma 1 metr, a najkrótsza 64 cm długości ;:oj Rósł ile chciał, prościutko do góry. I wiem, że to nie jest dobrze ;:223 Z parapetu musiałam go w grudniu zdjąć, bo zasłaniał światło innym roślinom. Stoi teraz na podłodze przy drzwiach na taras. Już jaśniejszego miejsca nie mam. Stracił przez zimę nieco liści. Łysy nie jest, ale troszkę się przerzedził. Podlałam go od września jakieś 10 razy, nie nawoziłam. Temperatura 18-20 stopni, czasami troszkę mniej. No i teraz czekam tylko do wiosny, aby go przyciąć i trochę odmłodzić. Żałuję, że nie mogę teraz wstawić zdjęcia. I tak w odpowiednim momencie poproszę Was o pomoc. Nie mam pojęcia, w których miejscach mam ciąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Skoro piszesz, że nie masz na niego już miejsca na parapecie, to nie powinnaś dopuścić do takiego wzrostu pędów. Od maja powinnaś go przynajmniej raz, dwa razy przyciąć. Im częściej go będziesz przycinać tym będziesz miała go gęstszego, a gałązki będą drobniejsze. Inaczej teraz po przycięciu będziesz miała albo łyse patyki, albo wysoki krzak. Ja swojego tnę dwa razy do roku, ale mój wolno rośnie na wschodnim parapecie (teraz zimą ma ok. +15 stopni). Najlepszą porą na cięcie jest oczywiście wiosna, potem późne lato i od jesieni zimowanie w niższej temperaturze - ok. +10 - 12 stopni wtedy spowalniasz wzrost.
Jeśli chcesz, żebym Ci poradził jak przyciąć to wrzuć zdjęcia, zaznaczę co i jak, ale szykuj się na radykalne cięcia. :) Plus z tego że będziesz go mogła łatwo rozmnożyć, gdyż pędy bardzo łatwo się ukorzeniają :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Mądry Polak po szkodzie. Ale nie ma tego złego... Norbercie, jasne, że poproszę o poradę. Tylko z fotkami póki co kłopot. Za kilka dni będą. Z tego co piszesz, widzę, że będzie sporo nowych starców. To mi nawet odpowiada :D I tak to zestarzeję się z moimi starcami ;:306 Na dzisiaj dziękuję i pozdrawiam ze słonecznego Gorzowa.
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Ivonar - przez zimę tak mocno wybujał :?:
Z kolei z moich senecio zimę najlepiej przetrwał właśnie 'Aquarin'.
Stracił może ze 2 listki, ale nie rósł wcale, nie wyciągnął się.
Inne senecio, chociaż nie miały idealnych warunków, bo temperatura w pokoju
16-20 stopni, to też przespały całą zimę i nie rosły, ale straciły sporo liści ...
Najbardziej mi żal pięknego pokroju S. barbertonicus / 'Himalaya'
i S. talinoides ssp. mandraliscae, które zrzuciły mnóstwo liści.
Ale temu to chyba nie da się zapobiec, pewnie z czasem będą jeszcze bardziej łysiały :(
Pierwsze trzy fotki z lata, kolejna aktualna

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Swoje Senecio himalaya trzymam w temperaturze nie wyższej niż +10 stopni i nic nie wyłysiał. W tym roku zrobiłem eksperyment, bo dotychczas trzymałem w cieple to rósł mi przez zimę i gubił dolne listki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Wybaczcie, że nie mogę teraz dać aktualnej fotki. W maju wyglądał tak Chodzi o pierwsze zdjęcie na parapecie zewnętrznym. Tam stoją dwie doniczki. Tego nieco mniejszego oddałam synowi, ale go zmarnował. Ten drugi został u mnie. Przez lato było ok., dużo stał na tarasie. Jesienią miałam spory remont i musiałam go wynieść. Miał trochę ciemno przez 2 miesiące. Z końcem listopada wrócił na swoje miejsce (południowo-wschodni parapet), a już w grudniu powędrował na podłogę. Nie zimowałam go :(, podlewałam co ok. 2 tygodnie i poszedł do góry. Całe szczęście, że nie wyłysiał za bardzo. Zaniedbałam go i tyle :cry:
Twój Aquarine zgrabniutki taki, gratuluję. Pozostałe, jak dla mnie też ładne.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Mam zdjęcia. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale co trzeba, to widać. W tle dla porównania moje dracenki. Oto mój starzec W tej samej galerii są jego wcześniejsze fotki. Zmierzyłam dokładnie. Najwyższa gałązka ma 109 cm, sięga mi do powyżej pasa, a malutka nie jestem (jedyne 168 cm). Taki z niego krzaczor się zrobił :shock: :shock: :shock: To jest ten sam, który jest na zdjęciu nr 195 (wchodząc z albumu galerii).
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”