Senecio / Starzec - problemy

ODPOWIEDZ
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Senecio Mt. Everest - Starzec - problem

Post »

Witajcie. Dostałam na urodziny śliczny kwiatek Senecio Mount Everest - Starzec. Z tego co wyczytałam to należy go podlewać oszczędnie. Na załączonej "metce" było że teraz raz na miesiąc spokojnie wystarczy. Tak robię, ale zauważyłam, że zaczęły mu schnąć końcówki "listków" a nawet całe listki, łodyga zrobiła się miękka, wiotka i przebarwiła na fioletowo. Wygląda to bardziej jak objaw przelania, ale jest to raczej mało możliwe bo trzymam się instrukcji i podlewam na prawdę mało. Czy ktoś się spotkał z takim objawem na tym kwiatku?
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio Mt. Everest - Starzec - problem

Post »

Może świadczy to o zbyt ciemnym stanowisku? Spróbuj przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Raz na miesiąc to za rzadko. Tak podlewać to można, gdy zimujesz w niskiej temperaturze. Raz na ok. 2 tygodnie będzie ok.
Przede wszystkim trzeba przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:2 - 1:1.
Stanowisko, najlepiej południowy parapet i tylko parapet. Jeśli nie masz do dyspozycji południowej wystawy, a lubisz grzać w zimie, proponuję zimować w niższej temperaturze, najlepiej poniżej ok. 15 stopni.
Możesz jeszcze wrzucić zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Zdjęcia zrobiłam przed chwilą, więc mogą być słabo oświetlone, ale widać o co chodzi. Na pierwszym zdjęciu jeszcze jako tako to wygląda, ale tył kwiatka (drugie zdjęcie) to jakaś masakra. W takim razie może spróbuję go podlewać co 2 tygodnie i postawię na parapet, bo teraz stoi na półce jakiś 1m od balkonu południowego, ale mimo wszystko z boku w rozproszonym świetle. Jedyny parapet, na którym mogłabym go postawić jest od północy. Dodam tylko, że mam ciepłe mieszkanie i grzejniki chodzą u nas bardzo rzadko. W takie zimy jak ostatnimi laty, to w ogóle nie włączamy grzejników. W mieszkaniu jest jakieś 22 stopnie


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

To z góry Ci napiszę, że na północnym parapecie to ta roślina długo nie pożyje. Senecio potrzebuje słońca, słońca i jeszcze raz słońca. Proponuję albo postawić przy drzwiach balkonowych (przez zimę z balkonu chyba nie korzystasz), na wiosnę wystawić na cały sezon na zewnątrz, albo po prostu komuś oddać kto będzie miał odpowiedniejsze warunki. Inaczej roślina wyląduje w śmietniku.
Na pewno też potrzebuje przesadzenia do właściwego podłoża, o którym wspomniałem wcześniej. I tak trzeba sprawdzić stan korzeni, czy nie są pogniłe. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień. Chore, obeschnięte pędy powycinaj.
I jeszcze jedno, nie wkładaj doniczki do osłonki, mało że utrudnia to cyrkulację powietrza w obrębie korzeni, to jeszcze istnieje ryzyko zalegania wody na jej dnie. Posadź do normalnej doniczki z odpływem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dzięki. Zastosuję się do Twoich rad i zobaczę co z tego wyniknie. Zacznę od przesadzenia i znalezienia mu odpowiedniejszego miejsca :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Potwierdzam. Podarowałam ładnie ukorzenione i już podrośnięte szczepki starca koleżance z pracy. "Śliniła się" jak pokazałam zdjęcia. Miała je zabrać do domu, ale jakoś jej zeszło :twisted: Stały na północnym (za oknami wielkie drzewa) parapecie od połowy września do końca października. Serce mi się kroiło jak zobaczyłam efekty. Roślina zasuszyła dolne listki do połowy wysokości. Obraz nędzy i rozpaczy.
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Witajcie!
Wiem, że mój senecio wygląda opłakanie... Ale da się go jeszcze jakoś uratować?


Obrazek
Obrazek
Marta
PrzemyslawDl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 kwie 2018, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Senecio rośnie w bok

Post »

Witam wszystkich. Mój Senecio posadzony w listopadzie zeszłego roku ruszył ostro w górę. Generalnie roślina rwie się do okna. Gdy przestawić ona sama skieruje się w stronę okna. Dwa pędy idą jednak w bok. Czy to normalne? Używa się podpórek? Roślina nie ma siły rosnąć w górę ? Zamierzam założyć kolekcje sukulentów i dopiero uczę się. Senecio posadziłem w popularnej mieszance do kaktusów. Ze swej strony dosypałem lawy wulkanicznej. W zimie starałem się nie podlewać. Mam wrażenie, że wody było zbyt dużo i sukulenty owszem rosną, ale wydłużyły się co ostatecznie im na dobre nie wyjdzie.





Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Proste, pędy są wyciągnięte bo mają mało słońca, jeśli w ogóle. To są rośliny na słoneczny najlepiej południowy parapet. Druga sprawa nie sadzi się roślin do samej ziemi, a zwłaszcza sukulentów, tylko do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1 - 1:2.
Trzecia sprawa, pojemnik do wymiany. Posadź jeszcze raz do właściwego podłoża oraz do normalnej doniczki z odpływem. Te pozostałe ze zdjęcia również wymagają przesadzenia. Poczytaj tą sekcję, znajdziesz dużo cennych informacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Senecio rośnie w bok

Post »

PrzemyslawDl pisze:Witam wszystkich. Mój Senecio posadzony w listopadzie zeszłego roku ruszył ostro w górę. Generalnie roślina rwie się do okna. Gdy przestawić ona sama skieruje się w stronę okna. Dwa pędy idą jednak w bok. Czy to normalne? Używa się podpórek? Roślina nie ma siły rosnąć w górę ? Zamierzam założyć kolekcje sukulentów i dopiero uczę się. Senecio posadziłem w popularnej mieszance do kaktusów. Ze swej strony dosypałem lawy wulkanicznej. W zimie starałem się nie podlewać. Mam wrażenie, że wody było zbyt dużo i sukulenty owszem rosną, ale wydłużyły się co ostatecznie im na dobre nie wyjdzie.[/url]
Twój senecio to stapeliformis, też mamy takiego, tylko znacznie większego. Prawda, trzeba go przesadzić do doniczkiz podstawka, chociaż mój rośnie w donicy , do której co jaskis czas dolewamy wodę i jeszcze rzadziej odżywkę.
Ale trzeba starca utrzymać w ryzach, dobrze byłoby aby rósł w góre i rozdwajał się, to pieknie zakwitnie - patrz strona 5 tego wątku. My mamy trzy pręty połączone ze soba kółkami i nie pozwalamy starcowi za bardzo sie rozwinąć.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
mak_sym
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sie 2018, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Witam,

Znajoma dostała Senecio na urodziny, niestety po kilku tygodniach widać, że marnieje - liście żółkną i schną począwszy od czubków, niektóre się kładą. Roślina normalnie stoi ponoć na balkonie. Nie jestem pewien jak z podlewaniem, doniczka bez odpływu, podłoże oryginalne - sklepowe. Czy przesadzenie w tym momencie na mieszankę ziemi i żwiru oraz zmiana doniczki uratuje roślinę?

Obrazek
Duży obrazek: https://drive.google.com/open?id=1zC8Ni ... 2Sqq1COw1I

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

No i 2 podstawowe błędy....

Przesadź do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2 i do doniczki z odpływem i postaw na podstawku. Zawsze sadzimy rośliny do doniczki z odpływem i zawsze przesadzamy bezpośrednio po zakupie.
Po przesadzeniu nie podlewaj przez parę dni, potem obficie i do następnego podlewania podłoże musi całkowicie przeschnąć. I tak do jesieni. W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie i zapewniasz chłodne jasne stanowisko.
Oczywiście przez cały rok słoneczny parapet - najlepiej południowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”