Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

ODPOWIEDZ
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Witam :wit
Parę dni temu wstawiłem do ogródka moje kaktusy, lecz mam 5 pytań...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
-----------------------------------------
Obrazek
1) Dlaczego jest tak wygięty? (za dużo słońca?, za mało wody?)


Obrazek
2) Słyszałem, że ten gatunek nie lubi słońca to prawda? (stoi w półcieniu- tylko poranne słońce do 3h)

---------------

Obrazek
Obrazek
3) (cycas) Jak często podlewać, gdy stoją w upalne dni? (trochę słońca i cienia)


4) Jak z podlewaniem kaktusów gdy stoją na dworze w upalne dni (28-35°C w cieniu)

5) Czy osobnik ze zdjęcia 4 (od góry) lubi słońce? i jak z podlewaniem gdy są tak wysokie temperatury na dworze.


Ogólnie: Kaktusy nawożę raz na 1-2 tyg. tylko nie wiem jak często podlewać gdy stoją na zewnątrz. Większość z nich stoi na pełnym słońcu cały dzień - czy to dobrze dla wszystkich? może niektóre z tych gatunków ze zdjęć nie lubią za dużo słońca? i potrzebują cienia (myślę np. o cycas?) - proszę o poradę. Dodam, że jest strasznie duszno i gorąco od paru dni.


Pozdrawiam :)
:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Witam krajana! :D

Ale muszę lekko nie pochwalić:
Po pierwsze podłoże chyba do wymiany (poczytaj koniecznie wątek o podłożu)
Po drugie - po co tyle nawozu???!!!
Po trzecie - kaktusy lubią słońce, Twoje miały go dużo za mało, jak na mój własny gust. Dobrze, że je w końcu wyniosłeś na wolność, ale jeżeli do tej pory nie stały pod chmurką, bardzo uważaj, żeby ich nie poparzyć

Co do podlewania - wieczorem i raczej nie w takie ekstremalne upały, poczekaj, aż troszkę zelży. 39 stopni wprawdzie w słońcu, ale o godzinie 19!! to trochę dużo.

A! I wszystko to dotyczyło kaktusów, na palmach się nie znam
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

onectica pisze: Co do podlewania - wieczorem i raczej nie w takie ekstremalne upały, poczekaj, aż troszkę zelży. 39 stopni wprawdzie w słońcu, ale o godzinie 19!! to trochę dużo.
Nie za bardzo rozumiem twoją wypowiedź.. Mam podlewać kaktusy codziennie wieczorem po gorącym dniu, czy jak?

Bo jeden na fotografii nr. 3 lekko się na górze zmarszczył i troszkę opadł, słońce go wysuszyło? - czyli rozumiem podlać go?

(A kaktusy które stoją w słońcu przeniosę do 'półcienia', masz racje za duży dla nich szok)
:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

dolarek90pro pisze: Mam podlewać kaktusy codziennie wieczorem po gorącym dniu, czy jak?
Absolutnie nie!! Jeżeli masz podlać kaktusy latem, to rób to wieczorem - to chciałam powiedzieć.
I nie robi się tego w żadnym razie codziennie!
Generalnie młodsze rośliny i te, które mieszkają w malutkich doniczkach podlewa się nieco częściej. Dorosłe, takie, które stoją na wolnym powietrzu, nie częściej niż raz na kilka tygodni (2-3-4, zależy od pogody). Nie bój się, że je zasuszysz, z brakiem wody dadzą radę, z nadmiarem nie zawsze.
Podłoże powinno być na tyle przepuszczalne, żeby w miarę szybko przesychało, a nawóz przynajmniej dwa razy rzadziej, niż podaje na opakowaniu producent. Jest tu fajny wątek o nawożeniu, poczytaj, bo warto.
I jeszcze jedna sugestia - warto zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i podlać je profilaktycznie jakimś preparatem. Lepiej zapobiegać, niż leczyć :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Żeby mówić o prawidłowym podlewaniu trzeba je pierw wsadzić do właściwego podłoża. A to, co one mają nie ma prawie nic wspólnego z dobrym podłożem. Może mój ton wyszedł trochę za ostry. Nie zrażaj się tym :)
Kaktusy mają za dużo nawozu. Przy tak częstym podawaniu będą do wywalenia. Ja osobiście nawozów jeszcze nie stosuję, ale z tego co gdzieś tam czytałem, to podaje się go co drugie podlewanie.
Kaktusy podlewa się raz na 3 tygodnie tak mniej-więcej. (Chociaż lepiej podlać żadziej niż częściej) Twoje są spore, to im to spokojnie wystarczy. A Lucy (@Onectica) chodziło o to, że nie należy je podlewać w 30-paro stopniowe upały. Musi być chłodniej. Noc to dobry termin o ile nie jest jakaś strasznie upalna.

1) Dlaczego jest tak wygięty? (za dużo słońca?, za mało wody?)
To mnie najbardziej zaskoczyło :;230 Jest wręcz odwrotnie - Za mało słońca, za dużo wody. No i złe podłoże. To mi wygląda na straszliwie wyciągniętą Mammillaria elongea. (Choć jeszcze bardziej wyciągnięty jest osobnik po lewej z pierwszego zdjęcia). I nawet, jak teraz już zapewnisz jej właściwe warunki to i tak będzie się "wyginała" w stronę słońca. (Mam jedną Mammillaria tylko ciut zwężoną w jednym miejscu i mam identycznie).
Widzę, że Lucy już Ci odpisała, więc ten post będzie stanowił tylko niejakie uzupełnienie :wink:

Tutaj masz przydatne linki (choć łatwo je znaleźć):
Podłoże - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595
Podlewanie - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=14343
Nawożenie - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=52077
A odnoście cycasa - zapytaj w sekcji z roślinami egzotycznymi :wink:
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Dziękuje za porady!! :)
Za mało słońca, za dużo wody. No i złe podłoże.
Dziwne bo stoi od paru dni na słońcu, a mało podlewany. A podłoże było zmieniane niedawno w tej opuncji, zajmę się tym złym podłożem.


1) A w przypadku deszczu co robić? (zapowiadają ulewy) Czy mam przykryć każdego z osobna woreczkiem od góry? czy może pod parasol? Proszę o podpowiedź :)
:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Jeżeli deszcz nie będzie ulewny, długotrwały i połączony z dłuższym okresem niższych temperatur, to nie zaszkodzi, wtedy po prostu nie podlewasz. Jak zrobisz podłoże, jak należy, to będzie dobrze :)

Jednakże konieczny i niezbędny nie jest, więc możesz jakoś je osłonić, na przykład postawić pod jakimś daszkiem tak, żeby miały słońce, a deszcz w razie czego nie dotarł. Ostatecznie, jak się okaże, że zapowiada się chłodno i mokro na dłużej - wnieść pod dach, ale to i kłopot i rośliny nie przepadają za takim przenoszeniem co i rusz.

A co do podłoża, to co hodowca, to inny przepis na podłoże, najważniejsze, żeby 'ziemi' było stosunkowo najmniej.
Nawet, jeżeli jest to ziemia do kaktusów, to i tak trzeba ją podrasować :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

dolarek90pro pisze:Dziękuje za porady!! :)
Za mało słońca, za dużo wody. No i złe podłoże.
Dziwne bo stoi od paru dni na słońcu, a mało podlewany.
"Pare dni" to jest bardzo mało. To nawet nie jest jeden cykl podlewania że tak to ujmę. Z czasem powinno się trochę poprawić, lecz on będzie się wyginał prawdopodobnie już do końca swoich dni
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Re: Kaktusy w ogrodzie :) + kilka pytań

Post »

Dzięki wielkie!
Mam nadzieje, że wytrzymają i nic im nie będzie.

Pozdrawiam!
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”