Kolekcja sukulentów

ODPOWIEDZ
Kdn84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Kolekcja sukulentów

Post »

Witam, dostałem taką oto kolekcje i chciałbym się nią odpowiednio zaopiekować:
Obrazek

Jestem początkujący, więc chciałem się poradzić znawców tematu. Jedynym nasłonecznionym miejscem w moim mieszkaniu jest balkon, na którym zamierzam zrobić mały inspekt albo szklarnie. Mam parę pytań:D
1. Czy podłoże składające się z 1/3 przesianej ziemi do kaktusów i 2/3 żwirku akwariowego jest odpowiednie (słyszałem też o wyparzaniu ziemi, czy jest to konieczne)?
2. Czy podlewać dopiero jak ziemia przeschnie czy częściej?
3. Czy przesadzić je do 2 lub 3 doniczek plastikowych, czy każdy osobno?
4. Czy nie poparzą się w zbyt nasłonecznionym miejscu?
5. Jak wygląda zimowanie tych sukulentów, kiedy ew. przenieść z balkonu do mieszkania?
6. Jak duże mogą wyrosnąć?

Z góry dziękuje za pomoc ;:168
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Witaj :wit

Postaram się odpowiedzieć na część Twoich pytań:

- podlewanie jak już ziemia zupełnie przeschnie
- poparzyć się mogą - kiedyś niechcący wystawiłam grubosza na południowy taras i wniosłam go z poparzonymi liśćmi. Trzeba je zahartować. Najpierw do cienia, potem do półcienia a potem na słońce (najpierw krótko - 1 lub dwie godziny) potem coraz dłużej.
- chyba mogą rosnąć razem
- wysokość: np. grubosz (dobrze widzę, ze masz tam grubosza?) to metr albo i więcej

:wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Witam,
Przede wszystkim - nasłonecznienie, jaka strona wschód, zachód, południe? Jest dosyć istotne, bo na każdej wystawie inaczej (mocniej/słabiej) operuje słońce. Mam też pytanie po co chcesz wybudować szklarenkę? U mnie rośliny rosną na balkonie bezpośrednio na świeżym powietrzu i mają się dobrze. Co do roślin, to raczej wszystkie lubią słońce, a szczególnie "aeonium schwarzkopf'a" - to czarne. Większość możesz posadzić ze sobą, wyjątkiem jest w/w aeonium, to radzę Tobie posadzić osobno, rośnie na przynajmniej 0,5 m wzwyż, a dodatkowo potrafi się porozgałęziać. Co do podlewania, to tak jak napisała koleżanka wcześniej, dopóki wtedy, gdy mieszanka będzie zupełnie sucha, to są sukulenty, więc gromadzą wodę w sobie. Co do mieszanki to ja stosuje odwrotnie, 2/3 mieszanka do kaktusów, 1/3 żwirek. Odwrotnie raczej nie ma sensu, bo przecież im mniej dasz ziemi, to mniej będzie w mieszance składników odżywczych. Co do sterylizacji żwirka (wyparzania), to jest zalecane (po uprzednim przepłukaniu, np. w durszlaku, większym sitku), wrzucasz na blachę i do piekarnika ok. 200 stopni C, na ok. 15 minut. Być może można w niższej i w innym okresie czasu, może ktoś inny się wypowie.
Kolejna kwestia, przenosiny na okres zimowy do domu, z tego co widzę, masz różne gatunki, ale najbezpieczniejsza granica będzie wtedy, gdy nocą temperatura będzie spadać poniżej +10 C. :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kdn84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Dziękuje za rady, na pewno skorzystam. Co do balkonu to jest strona południowa, ale nie jest on wysunięty do słońca (chodzi oto, że słońce nie dochodzi do parapetu okna).
Odnośnie szklarni to myślałem bardziej nad regałem z dwoma lub trzema półkami, a od frontu przybić folie szklarniową. Chodzi tu głównie o zabezpieczenie przed zacinającym deszczem. Poza tym zostałem "zarażony" kaktusami i przyda się trochę miejsca. ;:138
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Aha, jeśli balkon jest osłonięty (od góry) przed słońcem to jest ok. Przy południowej wystawie, słońce operuje najmocniej, więc jakby był całkowicie osłonięty, a rośliny nie zostały by do niego stopniowo przyzwyczajane, mogło by je trochę poparzyć. Co do deszczu, to od czasu do czasu możesz je na niego powystawiać, podobnie jak kaktusy, sukulenty liściowe, go bardzo lubią, oczywiście nie za często i nie za długo, ale kilkanaście minut takiego ożywczego deszczyku im nie zaszkodzi. Powodzenia w uprawie :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

norbert76 pisze: Co do sterylizacji żwirka (wyparzania), to jest zalecane (po uprzednim przepłukaniu, np. w durszlaku, większym sitku), wrzucasz na blachę i do piekarnika ok. 200 stopni C, na ok. 15 minut. Być może można w niższej i w innym okresie czasu, może ktoś inny się wypowie.
Ja się wypowiem tak, że żwirek po prostu wygotowałam w garnku z wodą, mniej zachodu niż z piekarnikiem, jak dla mnie.
No i dla starszych roślin nigdy tego nie robiłam.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Wg mnie prażenie żwiru, który ma służyć do kompozycji podłoża dla dorosłych roślin nie ma większego sensu. Szkoda czasu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kdn84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Odnośnie balkonu to po dokładniejszej obserwacji jest to raczej południowo-wschodni. Z powodu budowy balkonu i okolicznych zabudowań (osiedle wieżowców) słońce jest na nim tak do 13 godziny, w dodatku w wąskim zakresie. Jeżeli chciałbym tam umieścić kaktusy to chyba jedynie przymocować coś bo barierki, chyba, że macie jakiś lepszy pomysł?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

U mnie dół jest niezabudowany, tzn. są "gołe" szczebelki. Więc słońce mi pada także na podłogę. W dodatku, na dole po zewn. stronie mam dość szeroką (ok. 30 cm) betonową półkę, gdzie trzymam część kaktusów Ponadto na balustradzie mam normalną półkę. Na zdjęciach u mnie wygląda to tak. W Twoim przypadku, jedynym rozwiązaniem, o ile nie masz oryginalnych pałąków pod skrzynki balkonowe, jest kupno plastikowych i do tego deski na całą szerokość balkonu. Możesz też taką deskę przymocować na górę balustrady, ale to wiązałoby się z wierceniem w niej dziur pod śruby mocujące. Natomiast jeśli chcesz je ochronić wtedy przed deszczem (ja tego nie robię), na necie można poszukać projektów szklarenek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Milenaa
200p
200p
Posty: 222
Od: 9 lis 2013, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnysląsk

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

Bardzo podoba mi się Twoja kolekcja sukulentów i ogólnie roślin ;:333

Pozdrawiam :lol:
" Możesz być dziś nikim dla całego świata, pamiętaj dla niewielu jesteś całym światem "
Moje wątki :Rośliny doniczkowe
Winorośla-sadzonki
x-u-i
---
Posty: 44
Od: 24 kwie 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja sukulentów

Post »

świetna kolekcja jak na poczatek. Jak się mają Twoje roślinki? bo widzę że wątek z zeszłego roku.. coś doszło? coś urosło ;)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”