Portulacaria afra

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Portulacaria afra

Post »

jokaer pisze:/ ... / W tym roku moje nie tylko portulacarie, ale i inne grubosze trzymam jak zwykle w spiżarni,
gdzie jest od 7 do maks.10 st. / ... /
- rośliny mają jakikolwiek dostęp do naturalnego światła czy na 100% ciemno od pierwszego do ostatniego dnia pobytu w tej spiżarni ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Portulacaria afra

Post »

Tak, mają światło, są drzwi balkonowe. Słońce niestety zasłania dach ganku, ale jest widno w miarę.
/ To taka tzw :wink: spiżarnia 'przystrychowa' z niej jest bezpośrednie wyjście na strych
no i przez drzwi balkonowe na górny ganek. To jest oddzielne pomieszczenie,
na piętrze, oddzielone od klatki schodowej ścianą i drzwiami. No i potem z niego schodki na strych też są za drzwiami.
/
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
MarciolxD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 paź 2010, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Portulacaria afra

Post »

I stało się, wszystkie listki zrzuciła :( Jeszcze przez przypadek ułamałem kawałek gałązki :/
Ograniczyłem podlewanie do jednego w tygodniu, czy to dobra częstotliwość czy jednak nadal za często ?
Co jescze mnie ciekawi, zauważyłem że gdzie niegdzie na ziemi niektóre kamyczki mają lekki biały nalot, to jakaś choroba ? Powinienem się martwić ?
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Portulacaria afra

Post »

Za często podlewasz. Jeśli korzenie nie zgniły, zostaw ją bez podlewania w chłodnym, niekoniecznie słonecznym miejscu. Powinna wypuścić listki. Podlać dopiero za miesiąc i to lekko. Moja w temperaturze od 7-15st. stoi od jesieni na płn. oknie. Leciutko podlewam tak ok. 1raz na mies., ale tylko gdy temperatura wzrasta powyżej 10st. Liści nie gubi.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Portulacaria afra

Post »

Czy wasze afry gatunku variegata rosną powolutku, dużo wolniej niż zwykły gatunek afry ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
MarciolxD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 paź 2010, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Portulacaria afra

Post »

Ulpen11 pisze:Za często podlewasz. Jeśli korzenie nie zgniły, zostaw ją bez podlewania w chłodnym, niekoniecznie słonecznym miejscu. Powinna wypuścić listki. Podlać dopiero za miesiąc i to lekko. Moja w temperaturze od 7-15st. stoi od jesieni na płn. oknie. Leciutko podlewam tak ok. 1raz na mies., ale tylko gdy temperatura wzrasta powyżej 10st. Liści nie gubi.
O kurcze w takim razie wstrzymuje się.
Niestety jedna gałązka już usycha ;/ cieniutka jak nitka.
Najchłodniejsze miejsce jakie moge wygospodarować to i tak nadal ponad 20 stopni ;/ Jedynie balkon ale to znów będzie szok w porównaniu do tych 20.
Stoi w kuchni przy oknie, mogę ją przesunąć w ciemniejsze miejsce ale nadal to będzie ponad 20 stopni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Portulacaria afra

Post »

W żadnym wypadku w ciemniejsze miejsce!
Musi mieć jasne stanowisko w takiej temperaturze. Niestety jeśli nie masz warunków zimowania to warto było przed zakupem poczytać o warunkach uprawy.
W takiej sytuacji możesz jedynie spróbować ograniczyć podlewanie do minimum i podlewać w tym okresie nie częściej niż raz na trzy, cztery tygodnie. Ważny też jest substrat - mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Portulacaria afra

Post »

Wg mojego doświadczenia, taką roślinę może uratować jedynie:
doświetlanie, podlewanie i zostawienie jej w spokoju.

Tzn. wiosna już w miarę blisko, jeśli zaprzestanie się podlewania,
czyli tylko będzie się to robić raz na miesiąc czy też 2-3 tygodnie,
roślina po prostu uschnie.

Ja to już przerabiałam ze swoimi gruboszami.
Ratowało je tylko i wyłącznie postawienie pod lampę i podlewanie po parę kropelek co kilka dni.,
dopóki wyraźnie nie było widać, że roślina ma ochotę żyć. Wtedy można podlewać ciut więcej, ale rzadziej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Portulacaria afra

Post »

Tylko jeśli korzenie zgniły, podlewanie nie ma większego sensu, a nawet przyspieszy śmierć rośliny... Objawem uszkodzenia korzeni jest usychanie pędów, bo roślina nie ma czym pobierać wody z podłoża.
W tej sytuacji najlepiej wyciągnąć i sprawdzić stan korzeni. Jeśli będą mocno uszkodzone, najlepiej porobić wtedy sadzonki pędowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MarciolxD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 paź 2010, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Portulacaria afra

Post »

Od poprzedniego posta czyli 11 Lutego drzewko nie dostało ani kropli wody.
Chyba to pomogło bo o ile ten kawałek który wyrósł od kiedy zasadziłem ją usechł i odpadł całkiem, tak reszta drzewka trzyma się, co prawda bez listków ale nie schnie.
Reasumując Drzewko wygląda teraz tak jak w dniu zasadzenia tylko że bez listków =, chociaż nawet mała trzecia gałązka u dołu pnia wyrasta, kawałęk zielonej łodyżki jest, choć niezamierza rosnąć dalej ale też nie wysycha.

Co w tej sytuacji ? Kiedy ją podlać i jaką ilością wody ? Wyjmować zobaczyć korzenie? Czy może jednak dać jej spokój do wiosny?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Portulacaria afra

Post »

Jeśli temp. jest powyżej 15 st. to koniecznie podlać. letnią wodą, miekką.
Bo uschnie. One trochę gorzej znoszą zasuszanie niż crassula.
Powinna po jakimś czasie wypuszczać nowe listki.

Ja już swoje drzewka z portulacarii wzięłam z zimnej przechowalni do pokoju i zaczęłam podlewać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
MarciolxD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 paź 2010, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Portulacaria afra

Post »

Ona ciągle jest w pomiesczeniu ponad 20st, nie mam chłodniejszego - jedynie balkon ale na razie chyba troche za zimno.
Już troche pousychała i w tym momencie ją odstawiłem na miesiąc tak jak doradzaliście :)

Jakoś obficie czy delikatnie podlać? I kiedy następne podlewanie ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Portulacaria afra

Post »

Podlać tak, żeby zwilżyć ziemię, no nie wiem jaka ta doniczka duża, jaka roślina.
Letnią wodą. Odczekać aż ziemia wyschnie i znów trochę podlać.
Jak masz tak ciepło to może szybko wysychać. Powiedzmy, że podlejesz raz na tydzień.
Ale to jest takie radzenie w ciemno. Bo trzeba wiedzieć jak roślina wygląda i w ogóle.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”