Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Gdzie można kupić kaktusy

Post »

blabla pisze:Nie mniej nasze forum to nie miejsce na recenzowanie źródeł zakupu roślin i wolałbym, by tego tematu dalej tu nie kontynuować. Przynosi to więcej szkód niż pożytku.
Tomku, wybacz, ale jeśli nie forum, to co? Gdzie się dowiadywać? I od czego jest forum? Komu to przynosi szkody (i jakie szkody) - chcącym kupić czy sprzedać? A jeśli tego tematu nie kontynuować, to wątek wypada zamknąć. Podobnie jak wątek poświęcony źródłom pozyskania nasion, bo w nim recenzuje się owe źródła.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Mamy swój regulamin i należy go przestrzegać. Jest cienka linia rozgraniczająca takie aspekty jak opis źródła zakupu a jego reklama albo gorzej: recenzja danego sprzedawcy a jego pomówienie. Wszystkich tych sytuacji chcemy na forum uniknąć dlatego nie ma zgody Administracji na podawanie linków do portali aukcyjnych czy reklamowania firm komercyjnych zajmujących się handlem. Także wylewanie żalów na kiepską jakość roślin zakupionych tu i ówdzie lub opisywanie niefrasobliwości sprzedawcy nie będzie przez moderatorów akceptowane.
Przyznam się, że nie uważam, że forum to jedyne z możliwych miejsc do poszukiwania danych na temat zakupu roślin. Są przecież portale aukcyjne z systemami komentarzy, są inne miejsce w Sieci gdziem można przeczytać recenzje odnoście źródeł zakupu roślin. Jest też miejsce na forum, gdzie użytkownicy, oczywiście pod pewnymi warunkami, mogą zaoferować swoje nadwyżki roślin, co wg mnie jest dobrym wentylem bezpieczeństwa.
Kilkanaście lat temu nie było tak rozbudowanego Internetu, nie było dostępu do roślin przez sieć a miłośnicy kaktusów jakoś sobie radzili z poszerzaniem kolekcji. Kupowano nasiona, wysiewano je. Różne kluby kaktusowe organizowały wystawy, przy ich okazji można było kupić rośliny. Organizowano wyjazdy do krajowych i zagranicznych kolekcji kaktusowych, gdzie była możliwość zakupu roślin. Przede wszystkim budowano także kontakty osobiste między miłośnikami roślin sukulentycznych, co znacznie poszerzało możliwość zdobycia ciekawych egzemplarzy. Te wszystkie możliwości zdobycia ciekawych roślin istnieją do dziś i nie należy z nich rezygnować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Regulamin jest na tyle wieloznaczny, że cholera wie, jak go przestrzegać. Ale tak to bywa z regulaminami.
Co do "cienkiej linii" - jasne, zgadzam się, że powinno być "bez reklamy", ale żeby recenzję źródła uznać za coś gorszego od reklamy?!? (cytuję "albo gorzej: recenzja"). Recenzja gorsza od reklamy?!? Co to za czasy, gdy opis = reklama...
Rzetelna recenzja to źródło wiedzy; inna rzecz to umiejętność takiego recenzowania. Właśnie o "opis" się rozchodzi, nie o wylewanie żalów czy zachwytów. Ale ani nie podawałem linków, ani nie reklamowałem firm.
A skoro się Tomku powołujesz na regulamin Forum, to jeszcze raz napiszę - zarówno ten wątek, jak i wątek "Źródła pozyskania nasion" są nielegalne, należy je zamknąć, bo sporo w nich "recenzji", "opiniowania", "żalów" i "zachwytów". Tylko komu przyniesie pożytek zamknięcie tych wątków?
To, co nazywasz "niesafrobliwością" sprzedawcy, bywa niekiedy (choć chyba rzadko) jego nieuczciwością, i nie ma się co czarować słówkami.
Owszem, to forum to "nie jedyne z możliwych miejsc do poszukiwania danych na temat zakupu roślin", ale to chyba jedno z najpoważniejszych takich miejsc. Czy się mylę? Czy może różne alegra i ibeje są lepszym źródłem?

A możliwości, o których piszesz Tomku w ostatnim akapicie - to już chyba romantyzm.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Jeśli jest taka wola mogę usuną oba te wątki. Odnośnie opisu źródeł zakupu roślin to dopuszczam opis np. wydarzeń typu giełd czy imprez kaktusowych jak choćby wystawy PTMK czy zamknięcie czeskiego sezonu kaktusowego w Chrudimiu. Natomiast na pewno nie dopuszczę wypisywania tutaj żalów konkretnych użytkowników na zakup kaktusów u jakiegoś polskiego sprzedawcy, bo to zazwyczaj kończy się niepotrzebną pyskówką i wg mnie nie ma większego sensu.
Odnośnie osobistych kontaktów i pozyskiwania roślin w ten sposób to wg mnie nie jest to romantyzm a realny i najlepszy sposób poszerzania kolekcji o rarytasy, których nie ma w żadnym innym źródle. To, co jest oferowane w sklepach internetowych to jest bardzo słaba oferta w stosunku do tego, co można zdobyć w kolekcjach u swoich przyjaciół i taką metodę poszerzania kolekcji polecam jeśli wysiewy nasion nie wchodzą w grę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Chyba można dopuścić na forum formę "kupowałem/am w tym a tym źródle, moje osobiste uwagi na temat jakości roślin przekażę zainteresowanym na pw" ? Nie odcinajmy się dobrowolnie od zwykłej informacji! Dla laików czy mało zaawansowanych takie podpowiedzi są bardzo cenne.

B.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Tomku, z tym "romantyzmem" to przesadziłem, nie miałem racji, sam czerpię korzyści z kontaktów osobistych i bardzo je sobie cenię, ale nawiązałem je dzięki internetowi właśnie. Oba wątki uważam za potrzebne, natomiast regulamin ma inne zdanie w tej kwestii. Rozchodzi się o to, żeby regulamin nie górował nad rozsądkiem, a to forum tworzą rozsądni na ogół ludzie (inna rzecz, że dla laika kaktusiarz = dziwak :wink:, ja do dziś, po kilku latach tej "choroby" słyszę od rodziny "No ale po co Ci to? Będziesz z tego miał jakieś pieniądze?" Trzeba się chyba przerzucić na np. pomidory i marchewki, bo te można zjeść i nikt głupich pytań zadawać nie będzie :roll:).
Jeśli np. ktoś sprzedaje za niemałe pieniądze kaktusy bez korzeni albo ma poważne kłopoty z systematyką, to są to, tak mi się wydaje, istotne informacje, którymi można się z innymi kaktusiarzami podzielić (swoja drogą nigdym tego na forum nie robił). A więc, jak pisała basia_styk, idzie o zwykłą informację. Nie o reklamę czy zniesławienie kogoś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Tom_ek, przeczytaj jeszcze raz ten punkt regulaminu:
§ 5.6 Zabronione jest publikowanie w postach obraźliwych treści lub negatywne oceniane działalności gospodarczej innego użytkownika lub firmy. Do ewentualnych rozstrzygnięć sporów ocen działalności lub reklamacji służą jednostki organizacyjne ku temu wyznaczone jak sądy i policja, nie nasze forum. Posty tego typu prosimy zgłaszać moderatorom, gdyż mogą być to celowe pomówienia szkalujące np konkurencyjną firmę.
W skrócie chodzi oto, że nie wiadomo czy to co w tej "ocenie" o której piszesz będzie faktycznie prawdą o nierzetelności danego sprzedawcy czy tylko celowe pomówienie. Administracja nie ma narzędzi, żeby to weryfikować a podanie nieprawdy w ocenie może skończyć się tym, że pomówiony sprzedawca wystąpi na drogę sądową.
To jest bardzo cienka linia i od informacji może być bardzo blisko od pomówienia.
Za to od opinii, jak napisał wcześniej Tomek, jest system ocen na allegro, e-Bay czy Opineo jeśli kupujesz poza tymi serwisami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Nie chcę robić reklamy, ale kaktusiarnia Rumia się likwiduje.
Trochę mnie to zaskoczyło.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Ona się likwiduje od ładnych paru lat i trochę w ostateczne jej zamknięcie nie chce mi się wierzyć. Drudno w ciągu jednego sezonu sprzedać wszystkie posiadane rośliny, gdy jest ich kilkaset m2.,
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

A mnie to nie zaskakuje, niestety... Szkoda, bo to sympatyczne, przyjazne miejsce, i bardzo otwarci, mili ludzie.
Kaktusy co prawda zupełnie mnie nie "biorą", ale sukulenty też można tam fajne znaleźć.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Kaktusy to też sukulenty.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Słusznie, zabrakło mi słówka "inne" :wink: I chyba się po te "inne" wybiorę...
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Dagmara20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 cze 2019, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kaktusy

Post »

Chciałam kupić jakieś ciekawe kaktusy np. Turbinicarpus gdzie mogę je kupić? Czytałam że można kupować rośliny na allegro albo na ebay?
Nigdy nie widziałam aby ktoś miał jakiś sklep z kaktusami? Czy możecie polecić kogoś z allegro albo ebay?
Na allegro jest kilku ciekawych sprzedawców: Turbiniac, egzotyczny-ogród,
Na ebay jest: marysia19101991 albo marcinhelianthus1
Oni mają pozytywne opinie, czy ktoś miał z nimi jakieś doświadzenia?
Jeden sprzedawca z allegro ma nick turbiniac - czy on sprzedaje głównie Turbinicarpusy?

Gdzie najlepiej kupować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”