Brighamia insignis (palma hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Brighamia insignis - palma hawajska

Post »

Bardzo mnie zaciekawiła ta palma. Nie miałam o niej pojęcia, zresztą wiele roślinek poznałam dzięki temu forum. Czy po tych kilku latach ponownie pokażecie swoje palmy? Pewnie podrosły już.
Marzena
Bart123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 gru 2017, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Witam serdecznie zakupiłem w kwiaciarni palmę hawajską po przyniesieniu do domu zauważyłem że w jednym miejscu jest stary ślad po gniciu chyba bo jest to miejsce w chwili obecnej zmurszałe i już zaschnięte ale obok małe ale gnijące miejsce pomóżcie co dalej z tym zrobić czy wyczyścić do żywego czy po zmianie podłoża na odpowiednie zostawić to i sama roślina się obroni z góry dziękuję i pozdrawiam


Wrzucam zdjęcie może to pomoże pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma hawajska (Brighamia insignis)

Post »

Jeśli jest miękkie, możesz delikatnie odciąć, jak biały sok przestanie wypływać - radzę robić ten zabieg w rękawiczkach - posypać cynamonem albo sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bart123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 gru 2017, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma hawajska (Brighamia insignis) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przepraszam że dopytuje ale czy chodzi o sproszkowany węgiel drzewny ranę już wyczyściłem aż do żywej i zdrowej tkanki na razie tak jak Pan pisał pojawia się biały płyn jak to wszystko wyschnie to posypie pozdrawiam


---23 gru 2017, o 22:02 ---

Korzystając że podpowiada mi znawca rośliny proszę ocenić czy dobrze myślę ze zrobieniem jej mieszanki w której będzie rosła jedną czwartą ziemia kwiatowa jedną czwartą gliny jedną czwartą piasku i jedną czwartą drobnego żwirku akwarystycznego pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma hawajska (Brighamia insignis) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Tak, zwykły węgiel leczniczy może być.
2. Glina nie za bardzo nadaje się do uprawy sukulentów, chociaż są niektórzy którzy niewielką część dają w uprawie niektórych kaktusów. Podobnie rzecz się ma z piaskiem, trzeba go ostrożnie dozować, gdyż jak dasz za dużo mogą się robić po podlaniu zastoiny wodne w podłożu, przez co mogą gnić korzenie. Tutaj nie ma co kombinować, posadź do zwykłej mieszanki ziemi do sukulentów oraz żwirku albo agroperlitu w proporcji 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bart123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 gru 2017, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma hawajska (Brighamia insignis) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki zrobię jak radzisz pozdrawiam.
frfcle
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 sty 2018, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Walia

Re: Brighamia insignis - palma hawajska

Post »

A czy waszym palmom tez zolkna spodnie liscie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma hawajska (Brighamia insignis) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli dotyczy to tylko dolnych i pojedynczych, jest to normalne zjawisko, w końcu to w naturze duże krzaki.
Sprawdziłbym jednak spód wszystkich liści, bo roślinę tą lubią przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kupiłem miesiąc temu tę roślinę na przecenie. Była trochę przelana, ale nie było gnicia korzeni, liście też wyglądały spoko. Przesadziłem ją w przepuszczalne podłoże i postawiłem ok. 1,5 m od południowo-wschodniego okna. Od tego czasu zgubiła mi jakieś 80% liści. Wszystko uschło, zostały dwa rozwinięte na samej górze i kilka młodziutkich o długości ok. 5 cm Powiedzcie mi, jest to normalne i roślina musi w ten sposób odchorować zmianę warunków ze szklarniano-sklepowych na domowe czy może jest to jakiś wyjątkowo kapryśny gatunek? W internecie niestety nie ma o niej za wiele. Głównie to, że uwielbiają ją przędziorki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co to jest wg Ciebie przepuszczalne podłoże? Jak często podlewasz? Powinieneś traktować jak sukulenta, czyli mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:1, a podlewasz wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże.
Ponadto 1,5 metra od okna to za daleko, powinna stać na słonecznym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proporcje podłoża i podlewanie takie jak mówisz. Co do stanowiska - postawiłem tam, bo gdzieś napisali że pomimo słońcolubności nie lubi bezpośredniego słońca, a w naturze rośnie na północnych klifach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bzdury. U mnie Brighamia rosła bardzo dobrze na zachodnim parapecie dopóki mi ojciec jej nie przelał. Sprawdź dokładnie też czy nie ma przędziorków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brighamia insignis (palm hawajska) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na niej i na sąsiedniej roślinie znalazłem dwie małe pajęczyny przy głównych pędach roślin, ale to chyba pająki, bo widziałem dwa małe chodzące po podstawce. Przędziorków nie zauważyłem, miałem z nimi do czynienia na portulacarii i wiem jak wyglądają. U mnie liście są czyste na wierzchu i pod spodem. Chociaż rozważam profilaktyczne użycie chemii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”