Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Zablokowany
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Proszę o identyfikację aloesa

Post »

Jak mówiłam moim zdaniem to snowflake. Skojarzył mi się z "sąsiadkowym" :wink: Za pomyłkę przepraszam ;:182 Ale generalnie to opieka nad aloesami w każdym wypadku wygląda tak samo :?:
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Proszę o identyfikację aloesa

Post »

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... lake'1.jpg

Ten to na stówkę snowflake :) Kolorem się czorty różnią i wzorkiem to "mnie zmyliło" :lol:
Awatar użytkownika
Sarenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2009, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Proszę o identyfikację aloesa

Post »

To prawda, odmian aloesów jest tak dużo i czasami są tak podobne, że ciężko je rozróżnić, a im i tak jest wszystko jedno jak się nazywają :wink: Ale to ciekawe wiedzieć jakie się ma okazy.
Pozdrawiam, Agnieszka
Sukulenty Sarenki
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Proszę o identyfikację aloesa

Post »

Słuszna uwaga :wink: Przynajmniej wyprowadziłam sąsiadkę z błędu :lol: Ja też lubię wiedzieć co w doniczce piszczy ;:224 ,pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Rozpoczynamy czwartą część wątku identyfikacji. Zapraszam do zadawania pytań.

Link do poprzedniej części: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... start=1386
Link do strony z popularnymi kaktusami oferowanymi w marketach: http://www.arianecactus.be/plantenlijst.php

Dla ciągłości cytuję ostatni wpis do dalszej identyfikacji roślin.
BigDonn pisze:Witajcie.
To ja tez dorzucę kilka roślin do identyfikacji:
1. Obrazek
2. Obrazek
3. Obrazek
4. Obrazek
5. Obrazek Obrazek
6. Obrazek Obrazek
7. Obrazek
Z tego co samemu się dowiedziałem to 5 i 6 to Echinopsis, ale jakie?
Artur89 pisze:1. Mammillaria
2. Ferocactus być może herreae
3. Echinocactus platyacanthus (?)
4. Echinofossulocactus
5. Echinopsis eyriesii
6. Echinopsis multiplex
7. Echinopsis subdenudata
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Witajcie :wit
Na Forum jestem po części nowy (po części, bo konto ma już kilka miesięcy, ale całkiem o nim zapomniałem :D ). Kaktusami interesuję się od kilku lat. Teraz postanowiłem pójść o krok dalej - Dowiedzieć się nieco o moich roślinkach. Na gatunkach się kompletnie nie znam. (Wiek podaję od momentu kupienia)
Oto moje okazy:
1. Sądzę, że to Mammillaria. W ok. 1/4 wysokości widać takie białe "wyrostki" (pozostałości po kwiatach - takiej był wysokości, jak go kupiłem. ma ok. 3/4 lat.) http://imageshack.us/f/832/dscn07821.jpg/
2. Też raczej Mammillaria. Najnowszy z moich okazów http://imageshack.us/f/23/dscn07781.jpg/
3. Teraz jeden z dwóch najstarszych ( kupiony ok. 5 lat temu). Można na nim dostrzec, szczególnie na tym najbardziej po prawej, 2 części - dolną, słabiej zaciernioną (?) i górną - mocniej zaciernioną - o tyle właśnie przyrósł przez te 5 lat http://imageshack.us/f/163/dscn07811.jpg/
4. Kupiony tego samego dnia, co poprzedni. Rośnie straaaaasznie wolno (przez 5 lat każdy osobnik urósł o ok. 0,5-1 cm.)
http://imageshack.us/f/341/dscn07771.jpg/
5. Ten okaz ma ok. 3 lat. Jest silnie owłosiony (bo to jest za miękkie, by nazwać to cierniami) :D (Parodia chrysacanthion?) http://imageshack.us/f/844/dscn07831.jpg/
6. A ten ma ok. 3/4 lat. Jest jedynym, który mi na razie zakwitł :D (Kilka dni temu, biały kwiatek ok. 1cm średnicy. Ma jeszcze 1 dojrzałego pąka) http://imageshack.us/f/829/dscn07801.jpg/
A teraz zdjęcie wszystkich ze szklanką - dla porównania wielkości :D ( O tych grzebieniastych już nie pisałem) http://imageshack.us/f/824/dscn07861.jpg/
Wszystkie oprócz nr 2 i grzebieniowych mają doniczkę średnicy 5cm. Stoją cały czas na oknie od strony wschodniej (wyjścia nie mają :D . W pokoju mam okno tylko od tej strony)

I teraz mam pytania: Moglibyście mi powiedzieć, co to za kaktusy i jeśli na podstawie zdjęć można to stwierdzić - czy dobrze się nimi zajmuję? Chciałbym spróbować moich sił w szczepieniu - któreś z mojej kolekcji nadają się na podkładki/zrazy? Jaką polecilibyście łatwo dostępną podkładkę, taką, aby zraz wytworzył pędy boczne? I na sam koniec - Czy podczas przesadzania (np. nr 6. Wytwarza sporo pędów bocznych/ nowych kaktusów. Nie wiem, czy to jakaś mutacja, czy może taka uroda tego gatunku) przesadzić wszystko w "kupie", czy je porozdzielać. Wiem, że za to zbiorę ostrą krytykę, ale - tylko 2 były przesadzane. Pozostałe rosną tak, jak rosły w sklepie. :( Do jakiej ziemi najlepiej je przesadzić? Spotkałem się z różnymi poglądami i nie wiem, który jest najwłaściwszy.
Wiem, że mam dużo pytań, lecz chciałbym załatwić wszystko za jednym razem, a ten wątek wydał mi się do tego najodpowiedniejszy. Z góry dziękuję za odpowiedzi. ;:138
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

1 i 2 to rodzaj Mammillaria, a o określenie gatunku to juz trzeba poczekac na bardziej obytych w temacie mamilarii
3. Najprawdopodobniej Notocactus scopa
4. Echinopsis subdenudata
5. Zdjęcie nieostre i roślina silnie zdeformowana z braku wystarczającej ilości słońca lub nieodpowiedniego zimowania - można się tylko domyślać, że to P. chrysacanthion.

Odnośnie warunków w jakich trzymane są rośliny - potrzebują bardziej słonecznego stanowiska tu w odniesieniu do numeru 5. Jeśli chodzi o substrat - powinien być przepuszczalny, a więc więcej żwiru niż ziemi, koniecznie drenaż na spód doniczki. Zacytuję swój post o substracie:
Artur89 pisze:Miałem kiedyś pokazać jaki obecnie substrat stosuje do moich roślin więc przy okazji przesadzania zrobiłem zdjęcie. Żwir o średnicy ziaren 2-4mm (kupiony na all bo taniej wychodzi niż w Kakadu, szczególnie, że ostatnio mieli braki na półkach) oraz przesiana ziemia (tu akurat 'do kaktusów' bo była w promocji). Proporcje są na oko.

Obrazek
W kwestii szczepienia - nie widzę u ciebie odpowiednich roślin na podkładki. Zazwyczaj stosuje się np. Pereskiopsis do szczepienia siewek, Eriocereus jusbertii, echinopsis multiplex - szczepią na nich np. hybrydy Echinopsis, Lobivia etc., trichocereusy, ciepłolubna podkładka z Myrtillocactus dla roślin zimujących w wyższych temp. itd. Ponadto o szczepieniu mamy osobny wątek - warto poczytać :)
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Ooooo... Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :D Przy najbliżej okazji postaram się skombinować któryś z poleconych gatunków i rzecz jasna przesadzić moje kaktusiki :heja
Artur89 pisze: 5. Zdjęcie nieostre i roślina silnie zdeformowana z braku wystarczającej ilości słońca lub nieodpowiedniego zimowania - można się tylko domyślać, że to P. chrysacanthion.
Tutaj wcale nie jestem zdziwiony - przez pierwszy rok stał u babci na parapecie, na który praktycznie nie dociera słońce. Potem ja go przejąłem. Przez następny rok nie chciał rosnąć, potem dopiero odbił. :)
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

1. Mammillaria wildii
2. ferocactus wislizenii na 70 % :wink:
3. nie jestem pewien na 100 ale jakiś Ferocactus. na tym zdj z tle po prawej masz Ferocactus peninsulae :wink:
4. Echinofossulocactus sp - możliwe że to Echinofossulocactus multicostatus - rodzaj ten ma wiele gat bardzo do siebie podobnych :wink:
5. Echinopsis eyriesi
6. Echinopsis multiplex lub coś podobnego :wink:
7. Echinopsis subdenudata
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

To znów ja będę marnował Wasz cenny czas pytaniami o gatunki moich kaktusów :D
Potoczyło się szybciej niż myślałem... Zdążyłem się dowiedzieć co nieco o moich kaktusach, a kilka godzin później dostałem od rodziców 2 kolejne. Ich domem do tej pory była Ikea. (Dorwałem ciut lepszy sprzęt do robienia zdjęć) :D
1.
Obrazek


2. W tym się zakochałem od pierwszego wejrzenia :D
Obrazek



Jaki to gatunki? Czy powinienem wiedzieć o nich coś specjalnego, mają jakieś wyjątkowe cechy itp.? Jak widać ten na drugim zdjęciu ma odrosty (ten po prawej) - ukorzeniać je? Jeśli tak, to czy po ukorzenieniu one też będą dawały równie dużo odrostów? I jeszcze jedno - one mają tak sucho, że tego już chyba nawet ziemią nie można nazwać. Wiem, że generalnie w zimie się kaktusów nie podlewa. Mogę zrobić wyjątek? Nie chcę ich zmarnować.
Dziękuję za wszelką pomoc :wink:
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

1. Coś pokroju Espostoa :idea:
2. Euphorbia enopla

Roślin nie podlewaj. Obecnie jest tak mało słońca, że ulegną deformacji - wypłonieniu. Poza tym i tak, trzeba je będzie pozbawić tego torfu i wsadzić do porządnego, mineralnego substratu.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Artur89 pisze:1. Coś pokroju Espostoa :idea:
2. Euphorbia enopla
I znów szybka odpowiedź. Teraz, jak już znam gatunki, to sobie o nich trochę poczytam. Dzięki :)
No to nie podlewam. Muszą radzić sobie same :D
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

zostawiam ślad żeby nie zgubić wątku :)
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”