Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
apachacz
 Tytuł: Re: Echinopsis
PostNapisane: 16 lut 2020, o 21:35 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Dzień dobry,
Od kilku dni jestem posiadaczką sześciu kaktusów, na wątku identyfikacyjnym dowiedziałam się, że to właśnie echinopsis. Od kwietnia zeszłego roku stały w pomieszczeniu, do którego nikt nie zaglądał, nie były zatem w żaden sposób pielęgnowane. Stały na północmyn parapecie nad grzejnikiem. Gdy je zabierałam, ziemi w doniczkach nie było praktycznie wcale, a przy granicy, gdzie była wczesniej ziemia, wszystkie kaktusy miały takie jakby naleciałości żółto-brązowe od twardej wody. Korzeni mają po kilka lichych albo i wcale. Największy okaz ma 35 cm wysokości i z jednej strony ma żółte wybarwienia o dośc sporej powierzchni (poniżej zdjęcie). Czym to może być spowodowane?
Z racji, że to moje pierwsze kaktusy chciałabym zapytać czy mój plan na ich pielęgnację jest poprawny.

1. Całkowicie otrzepałam je z ziemi, częśći podziemne wyglądają ok, oczywiście poza brakiem korzeni.
2. Przesadziłam je już do świeżej ziemi (mieszanka do kaktusów, sporo perlitu i na dno kilka cm keramazytu), terakotowej doniczki i postawiłam na południowym parapecie - i raczej planuję go tu pozostawić. Niestety nie mam też możliwości zimowania kaktusów w kolejnych sezonach w niskiej temperaturze.
3. Za tydzień zacząć spryskiwanie przefiltrowaną wodą.
4. Po dwóch tygodniach pierwsze podlewanie na podstawkę. I tu moje pytanie. Czy mogę wykonać je filtrowaną wodą z Mospilanem? Czy mogę wykonać też oprysk tym środkiem? Chciałabym mieć pewność, że nie przyniosłam do domu żadnych niechcianych lokatorów. A z racji, że przesuszone są na wiór, to chyba użycie profilaktycznie Topsinu nie ma sensu?
I jeszcze kwestia tego, czy częstotliwość podlewania powinna się jakoś różnić z racji, że będą się one dopiero ukorzeniać?

Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam Serdecznie

Największy okaz:
Obrazek

Pozostałe:
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 16 lut 2020, o 21:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Przede wszystkim zimowanie w niskiej temperaturze to podstawa uprawy zdecydowanej większości kaktusów. Temperatura nie powinna być wyższa niż około 12 stopni. Zimując w wyższej po prostu będą się dalej wyciągać.
Po drugie żadnego podlewania, dopóki nie wypuszczą korzeni co może trwać kilka tygodni, jeśli nie mają korzeni to czym mają pobierać wodę? Na razie możesz jedynie co jakiś czas delikatnie spryskiwać i to samą wodą. Nie wiem po co chcesz używać Mospilanu jeśli nie mają żadnych szkodników? No chyba, że chcesz rąk wszelki wypadek. Wracając do podlewania i tak jest zdecydowanie za wczesna pora. Kaktusy najlepiej zacząć podlewać gdzieś tak w kwietniu, chyba że pod koniec marca będzie już dużo słonecznych dni.

apachacz
PostNapisane: 16 lut 2020, o 22:50 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
W takim razie spróbuję załatwić na przyszłą zimę jakąś piwnicę lub garaż. Mospilanu chciałam użyć profilaktycznie.
Po raz kolejny dziękuję Panu za odpowiedź. Podziwiam za ogrom wiedzy :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 259 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Google [Bot] i 13 gości