Echinopsis /Trichocereus

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis

Post »

Usunięcie odrostów może w niewielkim stopniu pobudzić roślinę do kwitnienia ale nie jest to warunek decydujący. Także u tego echinopsa zimowanie w chłodzie nie jest warunkiem koniecznym wydania kwiatów. Dużo zależy od stanowiska, musi być słoneczne, ważna jest częstotliwość podlewania oraz dostępność składników odżywczych w podłożu. Bardzo ważna jest kondycja genetyczna samej rośliny. Wielopokoleniowe rozmnażanie tych kaktusów przez odrosty prowadzi do ich degeneracji i zamiany chęci kwitnienia w produkcję odrostów. Zatem im dany klon chętniej tworzy odrosty tym mniejsze szanse na jego zakwitnięcie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
GrzegorzZielarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 cze 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis

Post »

Dziękuje za odpowiedź.

Ten egzemplarz nie tworzy już nowych szczepek. Te które są na razie zostaną skoro nie ma to dużego wpływu nań.

Podłoże jest ok - ziemia, żwir, kamyczki na spodzie keramzyt. Podlewam porządnie raz na 2 tyg wraz z nawozem, tak jak resztę. Chyba że widzę że mają za sucho to dostają kapkę wody.

Prócz tego okazu posiadam jeszcze 2 ale niestety nie kwitły nigdy wiec nie wiem jakie to gatunki (choć podejrzewam że multiplex).
Jeszcze będzie ze mnie znawca :)!

Moje kaktusy - Kujaki Grzesia
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Echinopsis

Post »

GrzegorzZielarz napisał(a):
Podlewam porządnie raz na 2 tyg wraz z nawozem, tak jak resztę. Chyba że widzę że mają za sucho to dostają kapkę wody.
A to ciekawe... :roll:
Ja swoje echinopsisy (duuużo ich!) podlewam może 6-7 razy w roku. W tym 2 razy z nawozem i to mocno rozcieńczonym. Rosną, kwitną bez problemu i to nawet obficie, również powtarzają kwitnienia.
Zaryzykuję stwierdzenie, że Twój wygląda jak wygląda właśnie przez zbyt częste podlewanie. Okresy suszy są roślinom potrzebne do prawidłowej wegetacji - nawet w sezonie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echinopsis

Post »

Podlewanie to swoją drogą, ale nawożenie co drugi tydzień to zdecydowanie za często jak na kaktusy. 2 - 3 razy w sezonie to max.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
GrzegorzZielarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 cze 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis

Post »

hen_s pisze:
GrzegorzZielarz napisał(a):
Podlewam porządnie raz na 2 tyg wraz z nawozem, tak jak resztę. Chyba że widzę że mają za sucho to dostają kapkę wody.
A to ciekawe... :roll:
Ja swoje echinopsisy (duuużo ich!) podlewam może 6-7 razy w roku. W tym 2 razy z nawozem i to mocno rozcieńczonym. Rosną, kwitną bez problemu i to nawet obficie, również powtarzają kwitnienia.
Zaryzykuję stwierdzenie, że Twój wygląda jak wygląda właśnie przez zbyt częste podlewanie. Okresy suszy są roślinom potrzebne do prawidłowej wegetacji - nawet w sezonie.
Jak był podlewany wcześniej nie wiem, wyglądał tak jak go dostałem pod koniec lutego:

https://drive.google.com/file/d/1eZPN5b ... sp=sharing

Co do polewania to podlewam tak wszystkie jakie mam.. od zawsze..
norbert76 pisze:Podlewanie to swoją drogą, ale nawożenie co drugi tydzień to zdecydowanie za często jak na kaktusy. 2 - 3 razy w sezonie to max.
Stosuje zgodnie z zaleceniem producenta. Czy mam rozumieć, że producent oszukuje i produkt zamiast pomagać szkodzi?
Jeszcze będzie ze mnie znawca :)!

Moje kaktusy - Kujaki Grzesia
Void
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 gru 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Echinopsis

Post »

GrzegorzZielarz pisze:Stosuje zgodnie z zaleceniem producenta. Czy mam rozumieć, że producent oszukuje i produkt zamiast pomagać szkodzi?
Producent ma tylko jeden cel - zarobek. Zużyjesz szybciej - kupisz więcej produktu.
Może nie zabije stosowanie ściśle z opisem producenta, ale że przy okazji roślinka może zostać zbyt napompowana, stracić swój naturalny pokrój to już inna bajka. Wszystko zależy od gatunku, wieku rośliny oraz od podłoża.
Trudnym zadaniem dla producenta byłoby opracowanie instrukcji uwzględniającej wszystkie warunki i zajmowałaby ona o wiele więcej miejsca niż kilka zdań na etykiecie :)

Polecam zapoznać się z tematem dotyczącym nawożenia kaktusów: viewtopic.php?f=30&t=52077&start=0
GrzegorzZielarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 cze 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis

Post »

Rozumiem, dzięki za rady!:)
Jeszcze będzie ze mnie znawca :)!

Moje kaktusy - Kujaki Grzesia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Echinopsis

Post »

Jeden z moich echinopsisów w tym roku postanowił wypuścić pełno odrostów :wink:
Obrazek
Problem w tym, ze odrosty przekrzywiają i wysadzają całą roślinę. Najstarszy odrost rośnie już samodzielnie ponieważ najbardziej przekrzywiał całą kępę. Ta roślina bardzo obficie kwitnie i byłoby miło gdyby cała kępa kwitła równocześnie ale chyba taka ilość przyrostów może spowodować, ze będą siebie ściskać i uszkadzać
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Echinopsis

Post »

U mnie odrosty potrafią wykrzywić lub rozwalić doniczkę, ale rośliny matecznej nie ruszą. Może coś jest nie tak z systemem korzeniowym? Częściowo podgnił albo coś podobnego.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Echinopsis

Post »

Nie nie :wink: Roślina mateczna jest okazem zdrowia :wink: Tylko, że odrosty wyrastają dosłownie pod nią więc nie ma opcji żeby nie przekrzywiały całej rośliny :wink: I nawet na zdjęciu widać jak największy przyrost 'zgniata' roślinę mateczną a nie chciałbym żeby doszło do jakichś uszkodzeń mechanicznych, które będą problemem podczas przechowywania.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echinopsis

Post »

Mam typowego multiplexa, który ma tendencję do masowego wypuszczania odrostów i jakoś nie zauważyłem, żeby w jakimś stopniu miały uszkodzić roślinę mateczną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Echinopsis

Post »

Ja bym tak czy siak wszystkie przy najbliższej okazji oderwał. Jeśli lubisz kępy to można posadzić obok, ale samodzielnie. Fakt, że ja Echinopsis skubię z odrostów aż do przesady, takie gołe solitery są dla mnie o wiele ładniejsze. Wyjątek robię dla rošlin rosnących uparcie w kępę, ale ten twój całkiem zacny urósł sam i ma to swój urok. Nie mam doświadczenia w uprawie w większych pojemnikach a ten chyba tak rośnie, dla mnie maluchy objadają roślinę mateczną i zajmują jej miejsce. No i korek się szybciej pojawia.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis

Post »

Jaką musi mieć średnicę echinopsis by zakwitł? Ostatnio zakupiłam 2 szt i tak się zastanawiam kiedy mogę doczekać się kwiatów na nich (wiem, że muszą być spełnione odpowiednie warunki i chłodne zimowanie, ale wielkość też ma znaczenie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”