Echinopsis /Trichocereus

ODPOWIEDZ
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Zimuje go w nieco niższej temperaturze na wschodnim oknie i ograniczam podlewanie prawie do zera. A ten rzeczywiącie stoi cały rok w domu co prawda słońca ma dużo, ale to pewnie nie to samo co na zewnątrz.
Dzięki za radę :)
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Podepnę się pod ten wątek bo sprawa dotyczy Echinopsis subdenudata. Mianowicie wypuścił mi dwa pąki. Wczoraj rurki kwiatowe zaczęły się wyciągać w szybkim tempie. Rosły niemalże w oczach. Dziś rano zwróciłem uwagę, że jeszcze urosły, ale korpus rośliny się jakoś zapadł w sobie, stracił w obwodzie, a żebra bardziej się uwydatniły. Roślina ma obecnie 4cm średnicy. Czy to może być skutek wysilenia się rośliny na produkcję pąków kwiatowych? Dołączam także zdjęcie poglądowe.

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Roślinka wpompowała cały zapas wody w pąki. Podlej ją, by mogła uzupełnić niedobór płynów. Inaczej jest ryzyko zrzucenia pąków lub problemu z otwarciem się kwiatów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Dziękuję Tomku za szybką odpowiedz.
Na zdjęciu widać wilgoć, to właśnie efekt podlania bo tak mi na myśl przyszło, że produkcja kwiatów mogła spowodować odwodnienie korpusu. Wolałem się jednak upewnić, że to następstwo właśnie takiego obrotu sprawy. Zaniepokoiła mnie ta sytuacjja bo korpus uległ drastycznej przemianie z dnia na dzień. :) Mam nadzieję, że wszystko będzie ok i doczekam się kwiatów. :)
lasowiaczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 lip 2013, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

kwitnienie mojego E. po raz pierwszy od zakupu w markecie w zeszłym roku
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
slejerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2013, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Podpinając się pod temat.. Mój echinopsis wypuścił kilka pąków kwiatowych ale jakby zatrzymały się w rozwoju. Trwa to już ok 2 tygodnie. Co może być tego przyczyną? Czy jest szansa, że jeszcze się rozwiną?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Przyczyn generalnie może być kilka:
1. Za mało słonka
2. Za chłodno
3. Za sucho - zarówno w powietrzu jak i w podłożu.

Nie mniej echinopsy tak mają, że potrafią długo budować pąk. Póki on nie wiotczeje a powolutku się rozwija to szanse na jego otwarcie są na poziomie 95%.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
slejerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2013, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Dzięki za odpowiedź. Kaktus mieszka na balkonie i wydaje mi się, że zimne noce mogły go zastopować. Słońca ma dużo i wilgoć raczej też odpowiednią. Pąki nie wiotczeją ale też nie rozwijają się, nie powiększają. No nic. może się zdecyduje jednak jeszcze rozwinąć:)
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Echnopsisy to spokojnie nie takie noce znoszą i potrafią utrzymać kwiat. Najważniejsze aby w dzień było dobrze dużo słońca
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

slejerek pisze:Dzięki za odpowiedź. Kaktus mieszka na balkonie i wydaje mi się, że zimne noce mogły go zastopować. Słońca ma dużo i wilgoć raczej też odpowiednią. Pąki nie wiotczeją ale też nie rozwijają się, nie powiększają. No nic. może się zdecyduje jednak jeszcze rozwinąć:)
U mnie była podobna sytuacja. Pąki zastopowały na etapie trochę bardziej zaawansowanym niż to widać na pierwszym zdjęciu. Taka stagnacja trwała ok 2 tygodni. Ale od niedzieli gdy zaobserwowałem że włochate pąki zaczynają się wyciągać i zaczyna być widać zieleń między puszkiem to potoczyło się już błyskawicznie. Poniedziałek, wtorek szybki przyrost rurki kwiatowej i we wtorek wieczorem pąki były "na wybuchu". Otworzyły się nocą, rano mogłem zrobić zdjęcia (drugie foto), a niestety dziś po 15 już się zaczynały zamykać, a wieczorem były już "flaczki".
Obrazek
Obrazek
Edit: Miniaturka nie chce się wyświetlić, ale po kliknięciu w "Obrazek" zdjęcie docelowe powinno się otworzyć.
valgodeskom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

zakwitnie mi katus dziś w nocy :)

Post »

Witam Wszystkich miłośników kaktusów.
Najprawdopodobniej dziś w nocy zakwitnie mi mój kaktus. Nie wiem co to za gatunek, ale kwiat będzie ogromny. Wklejam zdjęcie poniżej.
Moje pytanie to "czy można zapylić tego kaktusa, może komuś podobny kwitnie" bo chciałem mieć z niego potem nasionka. Mieszkam w Warszawie.

Obrazek

Obrazek


Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

To hybryda Echinopsis.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Echinopsis - kwiaty :)

Post »

Ja też mam takiego tylko troszkę inny . Jaki to kaktus tzn. gatunek tylko muszę wrzucić zdjęcie

-- 9 sie 2013, o 09:08 --

Obrazek Obrazek

powiedzcie co to za gatunek
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”