CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Ja w stosunku do swojego stosuje radykalne cięcia, to znaczy: regularnie podcinam, by się rozkrzewiał. Nie dopuszczam do nadmiernego wzrostu, bo moim zdaniem roślina wtedy traci swój urok. Na wiosnę można więc: podciąć i ukorzenić końcówki, czyli trochę go skrócić i przerzedzić. I zyskać nową roślinę, którą można jakiegoś szczęśliwca obdarzyć.
Jeśli nie chcesz skracać, to w tej donicy go nie utrzymasz w dobrym pokroju. Wiosną, nie teraz, zmień podłoże na przepuszczalne, większą donicę i jakieś sensowne, estetyczne podpórki. Musisz ją tak czy owak "rozrzedzić", bo inaczej nie będzie w stanie pokazać swojego uroku. I maksymalnie dużo słońca. Jak roślina ma prześwit i słońce dociera do każdego jej "zakątka", odwdzięcza się twardymi, trójżebrowymi pędami, z ładnymi listkami.
Będzie ładna, nawet bardzo, jeśli się jej da odpowiednie warunki. :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
tomasz_st
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 cze 2009, o 21:50

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Nie mam pojęcia co to może być. Obstawiałem początkowo szarą pleśń, później wełnowce. Ale dlaczego on tak chudnie? Miał właściwie taką samą grubość na całej wysokości. Jeszcze przy kolcach na dole jest coś czarnego, wyglądającego jak fusy od kawy. Ma ktoś pojęcie co to wszystko jest?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Sprawdź korzenie ,bo wydaje mi się ,że utracił je :wink:
tomasz_st
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 cze 2009, o 21:50

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Mogę tak go sobie z ziemi wyjąć i nic mu nie będzie? Ehh...właściwie to i tak już mu coś jest... Obrazek Obrazek
duracelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lut 2014, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

na ratunek dla SENECIO AQUARINE

Post »

Witam, potrzebuje rady.
Mąż dostał ostatnio kaktusa SENECIO AQUARINE. Ładnie sobie rósł przez kilka tygodni, a potem momentalnie zaczął usychać. W internecie mało jest na jego temat, ale wyczytałam, że szczególnie zimą potrzebuje dużo światła (dotąd stał w głębi pokoju i możliwe że miał słońca zbyt mało). Przeniosłam go na okno, tak więc światła ma na pewno więcej, ale w dalszym ciągu wygląda marnie. Traci listki, jest cały suchy i po prostu brzydki.
Co robić? Podlewałam go umiarkowanie, tak co jakiś czas.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam info w sieci, że można ścinać łodygi, a wtedy roślina powypuszcza nowe odnogi (???) . Jeśli tak to gdzie go przyciąć, tuż przy ziemi?
Postaram się wkleić zdjęcia, ale nie wiem czy do końca potrafię, jestem tu nowa!

Czy macie Państwo doświadczenie z tą roślinką??? Szkoda jej bardzo!

[/URL] Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Sukulent usycha, jak go uratować?

Post »

Dzień dobry. Wczoraj zauważyłam że sukulent przedstawiony poniżej zaczyna usychać bądź więdnąć jakby od jednej łodygi. Nie wiem dlaczego. Jest to mój drugi z takich większych i naprawdę było by szkoda gdyby usechł. Proszę mi powiedzieć czy idzie go jakoś uratować , zrobić coś, bo może nie jest za późno . Przepraszam za wielkość zdjęć nie umiem mniejszych dodać. Proszę o poradę
http://www.iv.pl/images/25289761854376794780.jpg [/img]
http://www.iv.pl/images/69480605755546398463.jpg [/img]
http://www.iv.pl/images/43303908529116931209.jpg [/img]
http://www.iv.pl/images/69699233251701183445.jpg [/img]


Proszę zajrzeć tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9851
administrator KaRo
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
aneta_women
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 kwie 2012, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam serdecznie,

Kaktusami interesuje sie od niedawna. Dzis kupiłam cristate( Mammillaria pilcayensis cristata)
i w czasie transportu do domu kaktus przechylił mi sie w samochodzie i odłamał prawie cały zraz. Czy uda mi sie go uratowac??
Prosze o pomoc

Aneta
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: na ratunek dla SENECIO AQUARINE

Post »

duracelka pisze:Witam, potrzebuje rady.
Mąż dostał ostatnio kaktusa SENECIO AQUARINE. Ładnie sobie rósł przez kilka tygodni, a potem momentalnie zaczął usychać. W internecie mało jest na jego temat, ale wyczytałam, że szczególnie zimą potrzebuje dużo światła (dotąd stał w głębi pokoju i możliwe że miał słońca zbyt mało). Przeniosłam go na okno, tak więc światła ma na pewno więcej, ale w dalszym ciągu wygląda marnie. Traci listki, jest cały suchy i po prostu brzydki.
Co robić? Podlewałam go umiarkowanie, tak co jakiś czas.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam info w sieci, że można ścinać łodygi, a wtedy roślina powypuszcza nowe odnogi (???) . Jeśli tak to gdzie go przyciąć, tuż przy ziemi?
Postaram się wkleić zdjęcia, ale nie wiem czy do końca potrafię, jestem tu nowa!

Czy macie Państwo doświadczenie z tą roślinką??? Szkoda jej bardzo!
Szkoda, zgadzam się, ale podstawowy błąd to podlewanie w czasie zimy, dlatego jest taka przerzedzona. Polecam gruntownie przeczytać wątek o innym gatunku Senecio, ale rady tam zawarte można stosować właściwie niemal do większości, jeśli nie wszystkich Senecio. Wątek jest tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=70012
Polecam, tam są wskazówki jak ciąć i pielęgnować :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
duracelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lut 2014, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Dziękuję, idę studiować polecony wątek :)
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sukulent usycha, jak go uratować?

Post »

Eliszja, standardowe pytania jak zawsze.
Gdzie stoi - w jakiej temperaturze, w jakim miejscu?
Jak często podlewany?

Stawiam na jakiegoś grzyba z powodu zbyt wysokiej temperatury zimą, zbyt częstego podlewania i małej ilości światła.

I od razu ziemia do wymiany na bardziej przepuszczalną - ze żwirkiem + drenaż na spód.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Anetko,tego zraza posadź do czystego żwirku do wiosny,nie podlewaj go ,a na pewno wypuści nowe korzonki a jak już będzie
miał korzonki to do przepuszczalne ziemi go wsadź i będzie okej ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Sukulent usycha, jak go uratować?

Post »

Delete pisze:Eliszja, standardowe pytania jak zawsze.
Gdzie stoi - w jakiej temperaturze, w jakim miejscu?
Jak często podlewany?

Stawiam na jakiegoś grzyba z powodu zbyt wysokiej temperatury zimą, zbyt częstego podlewania i małej ilości światła.

I od razu ziemia do wymiany na bardziej przepuszczalną - ze żwirkiem + drenaż na spód.
Dziękuję za odpowiedź. i Przepraszam ze tak długo ale wcześniej odpisać nie mogłam. Kaktus stoi 2 metry od okna na półce wraz z innymi kaktusami (w lato i na wiosne kiedy jest słońce wszystkie stoją na parapecie ) Temperatura w pokoju gdzie stoją teraz to 19 C. Niestety ostatnio wyczytałam ze kaktusów i sukulentów nie podlewa się w zime a kiedyś wyczytałam gdzieś ze się podlewa co miesiąc i tak podlewałam ... Ale na szczęście tylko jednemu tak się stało, teraz to połowa leży już prawie zwiędnięta na doniczce. a druga połowa tzn tam jest pare odnóg to te niektóre są dobre. Więc nie wiem czy może jakoś go ratować?. Dziś pojadę kupić ziemie nową . Prosze o odpowiedź co ewentualnie mozna zrobić z nim jeszcze.
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Teraz to już wygląda tak. Nikt nie napisał mi co mam zrobić... Wywalić go ? Może zakorzenić na nowo ? Dało by to coś ? HALO
Obrazek
Obrazek
Obrazek
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”