CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Nie jestem pewna, czy to tak do końca wygląda na zwykłe drewnienie, chyba raczej, tak jak pisał Delete - grzyb. Przynajmniej w niektórych miejscach
Osobiście wybrałabym najzdrowszy fragmencik i ukorzeniła, a jeżeli Ci bardzo zależy na tej konkretnej roślinie, to resztę warto by wywalić z doniczki, wytrzepać korzenie, wsadzić w odpowiednie podłoże i porządnie spryskać czymś przeciwgrzybowym. Chociaż jeżeli to faktycznie grzyb, to może być problem. Ale w końcu nie masz nic do stracenia :D

Eliszja pisze:Nikt nie napisał mi co mam zrobić...
No jak to nie??? Deletowi będzie przykro! Więcej wiary, siostro! :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Przede wszystkim należy usunąć wszystkie martwe pędy. One nadal rozsiewają zarodniki grzyba, które je zaatakował.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Od razu lepiej jak się widzi tyle odpowiedzi :wink: . Tak ja wiem ze to sukulent ale z tego pośpiechu po prostu napisałam ze kaktus. Nie wydaje mi się żeby to było to "drewnienie" ponieważ mam większego od tego sukulenta innego sukulenta i widać u jego dołu to drewnienie bo góra rośnie nadal a dół się jakby utwardza. A tutaj to nie wygląda wcale jak drewnienie, bo te łodyżki które jakby uschły są cieniutkie i kruche bardzo nie ma w nich życia żadnego więc to raczej drewnienie nie będzie. Zaczęło to usychać od jednej odnogi i się rozrasta na inne odnóżki mniejsze. Szkoda tego sukulenta ale jeśli to grzyb i nie jest w porę za późno to utnę i ukorzenię odnogi pozostałe, które wyglądają na zdrowe a te suche poucinam. Będę patrzeć jak po tych zabiegach się sytuacja rozwija . Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam :wink:
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
1frania-+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2014, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba "w temacie" kaktus

Post »

Witam serdecznie:)
Chociaż to moja pierwsza wizyta na tym forum od razu proszę o poradę/pomoc.
Mam takiego kaktusa, który przeszedł ciężką drogę życia- ma już ok. 15 lat (jak nie więcej). Dostał go na urodziny mój syn i potraktował po męsku- czyli zupełnie zlekceważył, co chyba nie było dla Weberbauerocereus Johsonii (tak go niedawno zidentyfikowałam) szkodliwe. Podejrzewam, że to ja mu bardziej zaszkodziłam, biorąc go kilka lat temu pod opiekę... Wyrósł cieniutki, przedziwnie poprzewężany, chwiejny. Dopiero w tym roku dowiedziałam się, że nie należy go podlewać w okresie zimowania (aż do kwietnia?), więc go nie podlewam. Ale jest biedny i nieładny. Czy ja go mogę jakoś uratować? Podczas intensywnego przeczesywania netu mignęło mi przed oczami, że można go przeciąć (??) i ukorzenić tę odciętą cześć. Niestety, teraz nie umiem tej informacji odszukać, więc być może pamięć mi głupotkę podpowiada.
Bardzo proszę o informację, jak mogę polepszyć być tego kaktusa?
frania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Prośba "w temacie" kaktus

Post »

W sumie to niewiele, poprzewężany (powyciągany) kaktus, to efekt chyba nie tylko zimowania w cieple, ale też pewnie zbyt ciemnego stanowiska. Większość kaktusów trzeba zimować w niższej temp., bo w okresie jesień-zima jest zbyt u nas mało słońca i światła. Podobnie się ich w tym czasie w ogóle nie podlewa. Poza tym kolumniaki (czyli kaktusy kolumnowe, jak Twój), w zasadzie nie nadają się do uprawy w mieszkaniach. Optymalnym miejscem, jest dla nich szklarnia. Nie wiem, czy przycięcie kaktusa (czego nie jestem zwolennikiem), ma w ogóle sens, jeśli zimą nie zapewnisz temp. w okolicach max +10 stopni (bo nie tylko w tym czasie się nie podlewa), to po pewnym czasie znów się powyciąga. Tak, jak napisałem wcześniej tego typu kaktusy nie nadają się do mieszkania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
1frania-+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2014, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba "w temacie" kaktus

Post »

Dziękuję Norbercie, wyjaśniłeś mi sprawę na tyle, że nie będę eksperymentować z tym staruszkiem. Niech żyje, ile da rady:)
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam,

kaktusy zimuję w kuchni na parapecie ponieważ tylko kuchnia nie jest ogrzewana.

Dziś patrzę a mój astro onzuko ok 10 cm skurczył się do 3 cm i był cały pokryty białą pleśnią, natomiast w środku cały czarny (zarodniki)

Nie wiem co dokładnie było tego powodem (2 dni temu był piekny i zdrowy) jednak podejrzewam, że to wilgoć której w kuchni zawsze jest sporo - co zresztą widać na szybach w trakcie gotowania. Mam nadzieję, że reszcie nic nie będzie.

Chyba, że macie inne diagnozy

Dzięki za pomoc
durka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 mar 2014, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam serdecznie :)
Zakupiłam w zeszłym roku eonium drzewiaste. W chwili obecnej wygląda bardzo źle. Roślina zaczęła gubić liście od dołu, trochę wysychały i odpadały pomimo, że podlewałam regularnie. Wystawiałam go na parapet i wtedy łodygi zaczęły się wydłużać, ale liście przestały odpadać. Czy roślinkę da się jeszcze uratować? Proszę o pomoc.
Obrazek
x-Cz-a

Re: Aeonium

Post »

No jest wybiegnięta to fakt,ja by ciachła czubek i wsadziła obok :wink:
Awatar użytkownika
LittleSol
50p
50p
Posty: 70
Od: 13 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Witam, proszę o pomoc, czy ten człon po lewej stronie się zasuszył na zimowaniu i już nic z niego nie będzie? Czy może jednak jak podleję na wiosnę to będzie normalny? Z góry dziękuję za odpowiedź.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 34d6e.html
Pozdrawiam, Ewelina
Zapraszam do mnie: Moje kaktusy - LittleSol
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Wygląda na martwy. To żadna strata, obetnij a w miejsce tego urośnie zaraz następny.

Tylko uważnie dotykaj bo jej glochidy (małe ciernie) są niebezpieczne nawet dla dorosłych, o dzieciach nie wspominając. :!:
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

Czy ktos ma z was jakies pomysły co mogło być przyczyną takiego stanu kaktusa? Czy trzymanie kaktusów w zimie w kuchni nie jest zbyt dobrym pomysłem i to mogło być powodem jego spleśnienia????

dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.2

Post »

olqa11 - jakiego stanu? ;:204
Kuchnia to rzeczywiście nie jest dobre miejsce na zimowanie - jest za ciepło i za wilgotno.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”