Gasteria (Gasteria verrucosa)

Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gasteria verrucosa zakwitła

Post »

Wybarwiła się od słońca. Nic złego. Jak przeszkadza ci jej kolor to przenieś w ciemniejsze miejsce. W każdym bądź razie nic jej nie jest. ;)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gasteria verrucosa zakwitła

Post »

Dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź! naprawdę myślisz, że to od tego??? Uwierz mi że jestem w mega szoku. Mieszkam w Irlandii a tu od paru miesięcy jest słońca jak na lekarstwo do tego gasteria stoi na zachodnim parapecie. W sumie to aż się zamartwiałam czy te moje sukulenty dadzą radę, a tu taka odpowiedź:) nie no nie ma co stawiam ją gdzieś w kąt i obserwuje zmiany:):) jeszcze raz wielkie dzięki:) super...
listek_ludwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 maja 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Gasteria

Post »

Czy jest jakiś sposób aby sprowokować tworzenie odrostów u Gasteria/Haworthia i pokrewnych?

Niektóre egzemplarze tego samego gatunku tworzą je w ilościach hurtowych a inne wcale, lub bardzo rzadko.
Mam nawet sytuację, że Gasteria przez wiele lat wypuściła tylko jeden odrost, który z kolei po posadzeniu wypuszcza ich całe pęczki...

czy to zależy od warunków? podłoża?

można oczywiście obciąć stożek wzrostu i w ten sposób zmusić do tworzenia bocznych pędów albo rozmnażać z sadzonek liściowych, nasion itp ale odrosty są z wielu względów najlepsze według mnie ale nie zawsze osiągalne :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gasteria

Post »

Myślę, że najwięcej do powiedzenia mają tutaj geny i to zarówno w obszarze danego gatunku jak i konkretnego egzemplarze/klona. Zwyczajnie jedne gatunki/odmiany chętniej dają odrosty inne już niekoniecznie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Ratunku!
Przez przypadek gdy oglądałem rośliny zimujące w bardzo jasnej piwnicy odtrąciłem czubek gasteri.wygląda tak:
Obrazek
Da się zrobić aby czubek tego liścia jednak rósł?
Mogę ją ustawić przy lampie 3000lm ,10 cm pod lampą, korzystam zniej w domu.jakieś 5 godzin dziennie .
A przy okazji coto za gatunek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

1. To nie czubek rośnie tylko liść zwiększa swą stopniowo długość wysuwając się że środka rośliny. Odetnij końcówkę, nic z niej nie będzie.
2. Lampa nic tu nie pomoże. Daj jej spokój przez zimę i nie zaburzaj okresu spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Piękna i zaniedbana nieco na forum grupa roślin...



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Ulka ale masz piękne!

Weszłam poczytać bo właśnie nabyłam takie coś.
Obrazek

I już zaczynam wiedzieć że to kaktus i orientować się w jego wymaganiach. Zafunduję mu więc doniczkę ze żwirkiem w najbliższym czasie i niechaj rośnie. Wcześniej była utrzymana w wodzie przez osobę która mi ją dała.
Niestety efekt jest taki że brak jej korzonkow i wszystko od dołu obgnilo. Podsuszylam i teraz liczę że wytworzy nowe. Da się jej jakiś w tym pomóc?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Po prawie pół roku doszłam do ładu z nimi .
Obrazek
Niestety została mi jedna, bo resztę wystawiłam na słońce i mi sie przypaliły ;:145 i kaput.
Dlatego do łask została przywrócona ta co była jako odpadł w kącie i teraz ją dbam i kocham, bo bardzo mi się spodobała. Teraz na tapecie mam jej rozmnożenie. Miło z jej strony by było jakby się tak wściekle mnożyła odrostami jak sans., bo bym chciała ich więcej.

A wasze jak tam? Pochwalcie się fotkami :)
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Moje na szczęście ładnie się rozrosły (prócz jednej, największej i najstarszej (i będącej pamiątką po moim ojcu), u której przesadziłam z podlewaniem).
Postaram się niebawem zrobić jakieś fotki.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Posiadam 1 wiekową Gasterię. Waży z doniczką 3,78 kg. Bardzo często kwitnie i wydziela bardzo słodki nektar. Dużo jej potomstwa zostaje corocznie rozdanych. Drugą ,tą rozrośniętą, drobną dostałam przy okazji zamówionych roślin od forumowiczki. Po paru latach rozrosła się na całą doniczkę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

O matejko! To ja się tu podniecam jak mi pięknie rośnie, a widać nie znałam jej możliwości! No pięknie.
Nie wiedziałam że aż tak potrafi się rozrosnąc . A ile ona ma lat, że piszesz wiekowa?
I co jaki czas to potomstwo wytwarza ?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Będzie miała ok 20 lat jak wprowadziła się z nami do domu.Raczej jej nie rozpieszczam.Rośnie od początku na północnym oknie.Ziemi nie zmieniam. Nawet nie wiem kiedy była przesadzana.Dla mnie ważne jest aby zapewnić minimum nawozu w postaci gnojówki aby ziemia ,,była żywa". Bardzo rzadko podlewam. Wytwarza nowe sadzonki z kącików liściowych. Często kwitnie, nawet teraz wytwarza następny kwiat na szczycie. Z wiekiem dolne liście zamierają i robi się goła ale nowe przyrosty ładnie tą goliznę zasłaniają. Od czasu do czasu trzeba te przyrosty przerywać bo zbytnio zagęszczają i spowalniają wzrost głównej rośliny. Mi to nie przeszkadza. Obecnie muszę ją pilnować aby nie chciała zrobić się wisząca bo trudno ja utrzymać na parapecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”