Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  
Autor Wiadomość
Elficzek
 Tytuł: Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie
PostNapisane: 22 lis 2007, o 19:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam chciałbym pochwalić się swoimi opuncjami nie mam zdjęć wszystkich, fotki nie są też nowe i aktualne (większość robiona na wiosnę), ale mam nadzieje że się spodobają. Oto moja kolekcja opuncji: O. microdasys, O. microdasys rudifa, O. microdasys albata, O. paplana, O. tuna f. monstrosus, O. ficus-indica, O, pailana, O. rhodanta, O. monacantha varigata, O. argentina, O. bergeriana, O. microdasys caespitosa, do tego można doliczyć kilka cylindroopunti jeśli ktoś z użytkowników forum chciałby wymienić się roślinami lub posiada inne ciekawe okazy z przyjemnością mogę jakieś zakupić ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podkreślam to tylko kilka fotek nie wszystkich roślin są one w większości z wiosny (wiec nie najlepsze).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Elficzek
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lis 2007, o 11:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Jak pisałem mam dużoooooo opuncji tu jest tylko kilka (zresztą w średnim stanie bo za nim zaczęły rosnąć na wiosnę). Jak mi teraz zakwitną :) porobię fotki i na pewno zamieszczę. :D
Opuncja z owocami hmmm ficus-indica? Z reguły kaktusy nie zimowane nie kwitną wiec żeby były kwiaty i owoce należało by przezimować na początek ograniczenie podlewania a potem całkowite zaprzestanie i musi stać w chłodzie.

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 10:43 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Raczej nie. Optymalna temperatura dla kaktusów zimą to 8-12 st.C

goni@k
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 11:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Elficzek napisał(a):
Z reguły kaktusy nie zimowane nie kwitną wiec żeby były kwiaty i owoce należało by przezimować na początek ograniczenie podlewania a potem całkowite zaprzestanie i musi stać w chłodzie.

Jak powinno sie roślinę przygotowac do zimowania ?
Kiedy rozpocząć zimowanie i w jakich warunkach je przeprowadzić?
Jak długo powinno trwać to zimowanie i kiedy należy je zakończyć ?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedzi na te pytania :D

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 12:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
goni@k napisał(a):
Jak powinno się roślinę przygotowac do zimowania ?

Zwyczajnie - przestać podlewać. Zimować można wyłącznie rośliny, które mają zupełnie suche podłoże.
goni@k napisał(a):
Kiedy rozpocząć zimowanie i w jakich warunkach je przeprowadzić?

Zimowanie należy rozpocząć, gdy nie ma już właściwych warunków do uprawy. Czyli jest za mało światła. W naszych warunkach jest to okres dla parapeciarzy od września do kwietnia a dla posiadaczy szklarni czy inspektów od listopada do marca.
Warunki:
Temperatura dla większości najlepiej gdzieś 8-12st.C, dla roślin wysokogórskich 0-5st.C, dla ciepłolubów (Melocactus, Discocactus, Uebelmannia) ok. 15-20st.C.
Światło - możliwie dużo, ale i tak zawsze będzie go za mało. Ale jeśli rośliny mają chłód to nie rosną i mogą dobrze przezimować nawet w zupełniej ciemności (piwnica). Ale warunek - nie może być za ciepło by nie zaczęły rosnąć. Jeśli coś takiego się zdarzy to jest to katastrofa, którą trudno odkręcić przez kilka lat.
goni@k napisał(a):
Jak długo powinno trwać to zimowanie i kiedy należy je zakończyć ?

Na to pytanko odpowiedziałem wcześniej. Ważne jest, by na wiosnę właściwie obudzić roślinki. Jeśli wyjmuje się je ze ciemnego, zimowego stanowiska to trzeba je bezwzględnie powoli przyzwyczajać do światła, by się nie poparzyły - czyli trzeba cieniować przez około 3 tygodnie. Do tego ważne jest delikatne rozpoczęcie podlewania - najlepiej przez pierwsze 2-3 tygodnie tylko spryskiwać a następnie podlewać w niewielkich dawkach, tak by nie przemoczyć całego podłoża.

U wielu kaktusów (właściwie większości) utrzymanie niskich temperatur w zimie jest warunkiem KONIECZNYM, by doczekać się kwiatków.

goni@k
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lis 2007, o 08:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje :D
Teraz już wszystko jasne i spróbuję przezimować swoje roslinki.
Zwłaszcza kaktusika ,którego mam wiele lat a nuż uda mi sie go doprowadzić do kwitnienia w przyszłym roku :D

Mania
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2008, o 23:05 
500p
500p
Skoro tutaj tak opuncyjnie, to może ktoś pomoże mi zidentyfikować moje :D :?:
Obrazek Obrazek Obrazek

byłabym bardzo wdzięczna

tengel27
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2008, o 23:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Na drugiej fotce jest na pewno forma monstrualna jakiejś opuncji. Na trzeciej: lewa strona biała opuncja to Opuntia microdasys albispina ; najwyższa to Austrocylindropuntia subulata ; w środku jakiś Echinopsis ; po prawej małe "paluszki" Chamaecereus silvestrii ; żółtawy - Mammillaria elongata.

Tyle tylko mogę pomóc ;)

Majorek
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lis 2009, o 17:37 
500p
500p

1 szt.
Witam wszystkich serdecznie,
jestem hodowcą amatorem i raczej kaktusów nie hoduję. Mam jednak opuncje nie wiem jaka odmiana, (gdyż mówię, na kaktusach się zbyt dobrze nie znam) jak każda moja roślinka, jest przeze mnie uważnie codziennie oglądana i pielęgnowana i martwi mnie jej dziwne zachowanie. Jest to młoda roślinka bo ma zaledwie 2 miesiące, ładnie się ukorzeniła i przyjęła w ziemi (normalnej uniwersalnej z dodatkiem keramzytu), no i zaczęła wypuszczać nowe pędy, "ramiona". Problem pojawił się w tedy gdy zaczęła rosnąć pod pewnym kątem,wygina się dziwnie, zamiast rosnąć ładnie w górę to ona wygina się do tyłu i to już drugi pęd tak zaczyna robić. Jeden jest już wykrzywiony, a drugi nowy widzę, że też będzie się wykrzywiał. Nie wiem co jest tego przyczyną, czy to dobrze, czy źle, czy to problem podlewania czy może nasłonecznienia. Niestety kaktus stoi w moim pokoju, a ja mogę mu zaoferować jedynie najjaśniejsze miejsce, ale po stronie północnej, bo po tej stronie jest usytuowany mój pokój. Co zrobić aby się tak nie wykrzywiał??
I pytanie z innej "beczki" oceńcie stan zdrowotny mojej opuncji, bo też nie wiem co o niej sądzić :D
Dodaje na końcu zdjęcia mojej opuncji (przy okazji widać też inne roślinki :wink: )

http://img213.imageshack.us/img213/5905/dsc00024w.jpg
http://img260.imageshack.us/gal.php?g=dsc00027hn.jpg

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje i Życzę miłego dnia
Majorek.

Przepraszam, ale nie wiem jak zrobić, aby ten temat miał kolor niebieski :( stąd moje nie umyślne naruszenie regulaminu, za które przepraszam.

aga128
 Tytuł: Re: Opuncja się wygina???
PostNapisane: 10 lis 2009, o 18:42 
50p
50p

0 szt.
:) Witaj Majorku! W zasadzie już odpowiedziałeś sobie na pytanie, światło ,światło i jeszcze raz światło (słoneczne) tego trzeba Twojej Opuncji. Północne okno to najgorsze rozwiązanie. Może inne okno w mieszkaniu? Jeszcze ziemia, uniwersalna to nie najlepszy pomysł.
Ja tez jestem amatorem, na pewno jakiś ekspert Ci jeszcze odpisze.
PozdrawiamAga

Delete
PostNapisane: 10 lis 2009, o 18:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zdaje mi się, że owa opuncja wygina się w stronę światła. :wink:

Wygląda na zdrową

Artur89
PostNapisane: 10 lis 2009, o 20:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Obracaj Opuntie to bedzie rosła prosto - ja tak robie z moją i pozostałymi kaktusami :)

Majorek
PostNapisane: 10 lis 2009, o 21:28 
500p
500p

1 szt.
Dziękuje za odpowiedzi, może jeszcze ktoś coś napisze :). Jutro przestawię ją na inne okno i obrócę stroną wykrzywioną do okna, wyprostuje się??? Może :D Myślałem, że w okresie zimowym wystarczy jej światło na oknie północnym, gdyż inne roślinki trzymam też w tym pokoju, np. grubosze i rosną w miarę ładnie. A na wiosnę i lato chciałem oczywiście wystawić wszystkich swoich podopiecznych (no może z wyjątkiem roślin wijących się) na balkon od strony południowej.
Moi domownicy, mieszkający w pokoju od strony południowej nie zbyt lubią jak im zagracam parapet roślinami, ale mam nadzieję, że z boleją mała doniczkę. Pytanie z kolei z innej strony, czy gruboszom z kolei w okresie zimowym nie zaszkodzi aż tak bardzo strona północna, bo nie widzę u nich jakiś gwałtownych wykrzywień czy innego rodzaju schorzeń?
Czyli podsumowując wystarczy, że obkręce opuncje o 180 stopni i postawie na oknie południowym wystarczy, aby się "naprawiła"?

Pozdrawiam i Życzę miłego dnia
Majorek.

Delete
PostNapisane: 11 lis 2009, o 10:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Grubosze to już nie kaktusy tylko sukulenty. Mogą stać na północnym oknie. W mojej szkole taki stał i ładnie rósł. Ale mogą też stać od innej strony, bo dużo światła im raczej nie zaszkodzi. :wink:

Jakub_
PostNapisane: 11 lis 2009, o 11:22 
200p
200p

1 szt.
Niekoniecznie do światła. Powiem na swoim przykładzie, że moje opuncje czasem wyginają się wprost przeciwnie do światła i nie ma na to nic żadnego wpływu. Może po prostu niektóre mają większą swobodę rośnięcia, a inne są bardziej zwarte? Dodam, że stoi właśnie tak do okna, żeby się "prostowała", ale to nie ma żadnego znaczenia. Inne zaś rosną w zupełnym pionie i obracać też ich nie trzeba. Stoją na oknie południowym. Więcej przykładów tutaj

Przykład:
Obrazek

A tak poza wszystkim to wyjątkowo późno Twoja opuncja zabrała się za wydawanie nowych członów. Brak światła i bardzo krótki dzień na pewno dodatkowo jej szkodą.

Majorek
PostNapisane: 12 lis 2009, o 18:53 
500p
500p

1 szt.
Witam serdecznie,
Późno się zabrała, bo została posadzona (rozszczepiona), końcem lata, początkiem jesieni, dlatego taka malutka jest :D...
Normalnie to na pewno była by już większa, ale zobaczymy przestawiłem ją na okno południowe, obróciłem stroną wykrzywioną do okna, może się wyprostuje.

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam i Życzę miłego dnia
Majorek.

Artur89
PostNapisane: 13 lis 2009, o 18:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jesli obrócenie nie pomoże (choć powinno) to proponuje bardziej "drastyczne" kroki - można wbić jakiś patyczek/listewke w doniczke i oprzeć opuncje na niej lub 2 listewki a pomiedzy nimi Opuntia :)

Ja swoja nawet przywiązuje to listewki jak potrzeba :wink:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 372 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości