Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Wojtek3362
 Tytuł: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy
PostNapisane: 13 lis 2010, o 11:56 
500p
500p

0 szt.
( zdjęcia z google )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

1. Jak podlewać?
2. Co jaki czas?
3. ILE PODLEWAĆ?
4. Jaka ziemia?
5. Zimują?
6. Jaka temperatura zimowania?
7. Musi zimować?
8. Słoneczne miejsce latem,wiosną,jesienią?
9. Podlewać przy zimowaniu?
10. Słońce przy zimowaniu?

Piotrek T
 Tytuł: Re: Jak chodować te sukulenty
PostNapisane: 13 lis 2010, o 12:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Odpowiedzi
1) z góry
2)jak podeschnie ziemia
3)niedużo ze wskazaniem na ciut więcej
4) piaszczysta , zmieszana z darniową ,kompostową lub liściową
5)tak , w domu
6)pokojowa
7) ??????
8)tak ,tak , tak .
9)tak
10)tak
Pozdrawiam ,Piotr

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Delete
PostNapisane: 13 lis 2010, o 13:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Co do ogólnego pytania o słońce. W każdym przypadku czy zimowanie czy wegetacja jak najwięcej światła.

Swoje zimuję (chodzi o aloesy) ok. 15oC i podlewanie raz w miesiącu jakoś. Duża agawa z tego co wiem to może znosić temperatury do 0oC o ile nie mniej, ale lepiej tak trzymać ją z innymi kaktusami ok.10oC.

Farel
PostNapisane: 13 lis 2010, o 14:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Agawa wypuszcza kwiat, gratulacje. Niestety jest i druga strona medalu, po przekwitnięciu umrze, więc zrób jakieś sadzonki.
To zdjęcie agawy jest aktualne?

blabla
PostNapisane: 13 lis 2010, o 15:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Z punktem 9 na tak to ja się nie zgadzam. Ja bym tego zimą nie podlewał. Podobnie punkt 6. Temperatura pokojowa oznacza 20*C. A to jest za dużo. Powinno być gdzieś 10÷15*C.

Wojtek3362
PostNapisane: 13 lis 2010, o 15:36 
500p
500p

0 szt.
blabla napisał(a):
Z punktem 9 na tak to ja się nie zgadzam. Ja bym tego zimą nie podlewał. Podobnie punkt 6. Temperatura pokojowa oznacza 20*C. A to jest za dużo. Powinno być gdzieś 10÷15*C.

Ma racje.
U mnie temperatura pokojowa ma 22C, mierzyłem termometrem.
A w internecie czytałem że temperatura zimowania 5-6C, ale właśnie nie jestem tego pewny.

Piotrek T
PostNapisane: 13 lis 2010, o 17:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Agawę możesz zimować dwojako . Jak masz jasne pomieszczenie o temperaturze 3-10 C , postaw , podlej zimą ze dwa razy , nie nawoź.Ponieważ takie pomieszczenia nie są u nas standartem podałem popularniejszą i też sprawdzoną metodę. Można potraktować ją jak kwiat domowy , przezimować normalnie w pokoju ale wtedy obowiązkowo podlewać , nie nawozić.

blabla
PostNapisane: 13 lis 2010, o 18:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Agawa nie jest kwiatem domowym tylko sukulentem. A tych zimą się nie podlewa, bo natychmiast gniją. Nawet gdy są trzymane w ciepłym muszą mieć sucho. Inaczej roślinka wiosny nie doczeka. Te roślinki obowiązkowo potrzebują półrocznego okresu spoczynku. Należy bezwzględnie im go zapewnić.

Piotrek T
PostNapisane: 13 lis 2010, o 19:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No to moja już kilka lat cierpi tak bardzo , że co roku domaga się większej donicy. Pewnie mysli ,że tam chłodniej. Nie twierdzę ,że należy lać jak do cibory , ale całkowicie wysuszyć? Nie próbowalem.

Wojtek3362
PostNapisane: 13 lis 2010, o 20:59 
500p
500p

0 szt.
blabla napisał(a):
Agawa nie jest kwiatem domowym tylko sukulentem. A tych zimą się nie podlewa, bo natychmiast gniją. Nawet gdy są trzymane w ciepłym muszą mieć sucho. Inaczej roślinka wiosny nie doczeka. Te roślinki obowiązkowo potrzebują półrocznego okresu spoczynku. Należy bezwzględnie im go zapewnić.

A aloesy?

blabla
PostNapisane: 13 lis 2010, o 21:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Też pozostawiłbym je na sucho. Najwyżej stracą parę liści. Jeśli będą w cieple i w wilgoci to w najlepszym razie będą rosnąć i z powodu braku światła brzydko się deformować dając nienaturalnie wyciągnięte i jasne przyrosty. W najgorszym przypadku stracą korzenie a w ekstremalnym przypadku zgniją.

To standardowa procedura przy większości sukulentów. Podlewać można zacząć na przełomie marca i kwietnia gdy słońce znów będzie mocniej świecić.

Wojtek3362
PostNapisane: 13 lis 2010, o 21:03 
500p
500p

0 szt.
blabla napisał(a):
Też pozostawiłbym je na sucho. Najwyżej stracą parę liści. Jeśli będą w cieple i w wilgoci to w najlepszym razie będą rosnąć i z powodu braku światła brzydko się deformować dając nienaturalnie wyciągnięte i jasne przyrosty. W najgorszym przypadku stracą korzenie a w ekstremalnym przypadku zgniją.

To standardowa procedura przy większości sukulentów. Podlewać można zacząć na przełomie marca i kwietnia gdy słońce znów będzie mocniej świecić.

Dzięki! ;:138

Venom
 Tytuł: Kaktusy/sukulenty na południowej ścianie - za mało słońca?
PostNapisane: 27 mar 2012, o 17:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam szanowną brać forumową,

Od kilku dni bywam na tym forum (anonimowo) i dużo czytam na temat kaktusów/sukulentów. Zdobywam swoją wiedzę również poprzez blogi i strony traktujące o kaktusach. Tak się akurat składa, że "zmuszony" byłem zakupić kilkanaście tego typu roślinek. Celowo wstawiłem wyraz "zmuszony" w cudzysłów bowiem dotychczas wydawało mi się, że do pokoju, który "urządzam" nadają się wyłącznie kaktusy i ich pokrewne - głównie ze względu na palące słońce latem. Przeglądałem wiele roślin (nadmienię, że kupiłem 22 sztuki), ale wszędzie widniał napis "stanowisko słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione"... Stąd moja uwaga zwróciła się ku kaktusom. To tak w ramach wyjaśnienia - "a po co i na co?" :D
Mam poczucie, że "zmuszony" wyjaśniłem niewystarczająco. Wraz z przyswajaniem wiedzy i przeglądaniem zdjęć, nie traktowałem sukulentów już tylko jako konieczności. Niech o tym świadczy to, że założeniem było kupić 5 sukulentów. Do dnia dzisiejszego zakupiłem ich już...13 (większość dojdzie, kupowałem na portalu aukcyjnym na A). Rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że w porównaniu chociażby do Panów blabla i hen_s (jeśli przekręciłem nicki, przepraszam), z których postów zdobyłem bardzo dużo wiedzy (przynajmniej tak mi się wydaje, nie deprecjonuję tym samym znaczenia teorii głoszonych przez innych, wręcz przeciwnie, wszystkich gorąco pozdrawiam), ta kolekcja to jak igła w stogu siana, ale kto wie co będzie dalej.
Niestety, wraz z nauką hodowli (hobbystycznej rzecz jasna) tych cudownych roślin, zacząłem martwić się o jedno - że mogę nie być w stanie zapewnić im prawidłowych warunków do wzrostu... Bo to już nie chodzi o pieniądze, o to, że wydałem kilkadziesiąt złotych na rośliny, które na przyszły sezon mogą być do wyrzucenia, lecz o to, że najzwyczajniej szkoda takich fajnych roślinek :cry:
Dlatego zwracam się do forumowej braci (do sióstr również ;:7 ) o pomoc w rozwikłaniu moich wątpliwości (które, dla wielu będą zapewne z kategorii tych podstawowych), bo mimo, że warunki są jakie są, to jeśli dostanę solidny opieprz w ogóle za taki pomysł (umieszczenia kaktusów na ścianie), to będę starał się coś wykombinować by ten stan rzeczy zmienić i tym samym zapewnić im (mimo, że będzie ciężko) właściwe warunki. A może jednak niepotrzebnie się przejmuję i warunki, które mogę zagwarantować, mieszczą się w granicy tolerancji? Tego bym sobie życzył ;:333

Po krótkim wstępie przechodzę do właściwej części wiadomości ;:108

Moja kolekcja nie będzie duża (przynajmniej na razie). Znajdą się tam Echeveria Laui, Haworthia Transvaal, Mamillaria Lanata, Astrophytum Myriostigma, Tephrocactus Inermis, Crassula Marnierana, Lobivia (tutaj muszę dopytać o gatunek), Agave Xylonacantha, Crassula Portulacea, Lophophoraa Diffusa (dlaczego przy właściwej nazwie pojawia się "nazwa zakazana"?), Echeveria Ciliata, Haworthia Batesiana, Aloes (którego nazwy niestety nie znam) i Mamillaria Jaroslav Śuba. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rożne gatunki mogą mieć różne wymagania co do stanowiska, podłoża, podlewania, ale przyjmijmy, że traktujemy całość jako jeden element - jakby nie patrzeć wymagania mają raczej podobne.

Teraz już naprawdę przechodzę do właściwej treści posta. A więc wszystkie wymienione wyżej roślinki chcę umieścić w jednym pokoju na ścianie przy pomocy kwietników - drewnianych półek. Pokój ma okna od strony południowej, mieszkam w centralnej Polsce, tak więc wymagania cieplne powinienem zapewnić bez problemu, bardziej zastanawia mnie pojęcie "miejsca nasłonecznionego", bo o ile w przypadku np. haworsji nie ma to aż takiego znaczenia (podobno), o tyle w przypadku kaktusów jest to zagadnienie szczególne. Notabene (jak napisałem wyżej), kaktusami zainteresowałem się właśnie dzięki ich "podatności" na promienie słoneczne, które z owego południowego okna (pokaźnych rozmiarów, są również drzwi balkonowe, również południowe) padają na "ścianę południową", że tak to nazwę, która jest podmiotem moich rozważań. Żadnej innej rośliny nie mogłem tutaj umieścić, ze względu na, jak mi się jeszcze do niedawna wydawało, palące słońce. Pozostawały tylko kaktusy. Jednak coraz bardziej zastanawiam się czy aby, te "palące słońce" nie będzie zbyt...słabe :-) Otóż okno + drzwi balkonowe znajdują się w odległości +/- 5 metrów od docelowej ściany. Dodatkowo, wisi jeszcze drobno tkana firanka, która jakąś część promieni na pewno "pochłania". W związku z tym, proszę mi powiedzieć czy ta "południowa ściana" nie będzie zbyt słabo oświetlona promieniami, lub na tyle słabo, że rośliny będą rosły bardzo bardzo wolno (zdaję sobie sprawę, że ta grupa roślin i tak rośnie powoli) lub co gorsza będą narażone na choroby grzybowe? Aha, nadmienię jeszcze, że mieszkam w domku jednorodzinnym, tak więc żadne bloki, czy tym podobne "wieżowce" nie "zabierają" pokojowi południowego słońca. Słońce naprawdę świeci konkretnie (szczególnie latem, upał nie z tej ziemi), tyle, że świeci konkretnie moim zdaniem. Dla roślin wywodzących się z piaszczystych pustyni może to być za mało :(

Przechodząc dalej, znowu ten pokój i znowu problem. Tym razem związany z zimowaniem. Jak wiemy, kaktusy i tym podobne, by zakwitły (z tego świadomie zrezygnowałem - niestety nie można mieć wszystkiego) i miały odpowiednie warunki, powinny zimować. Miejsce suche i chłodne. Tak jak w naturze. I tutaj pojawia się kolejny zonk :evil: Rośliny w powyższym pokoju przebywać będą cały rok, co za tym idzie najniższą temperaturę jaką mogę im zapewnić to okolice 20 stopni C. Pokój ogrzewany za pomocą kominka (rozprowadzenie po całym domu), tak więc wilgotność dopuszczalna, na pewno nie takie wysuszenie powietrza jak w przypadku centralnego ogrzewania. No i właśnie, jak z podlewaniem takich roślin (bo przecież temperatura nie spada, jedynie słoneczko świeci dużo dużo słabiej)? Wiem, że skoro kaktusy zimują to i nie wolno ich podlewać, podłoże muszą mieć suche, ale co z sytuacją gdy zimują tak na pół gwizdka? Podlać dopiero na przełomie marca/kwietnia (oczywiście stopniując dawkowanie wody), czy podlać również w czasie zimy, chociaż jeden raz? A może tylko spryskiwać? Najlepiej byłoby oczywiście obserwować roślinę i podejmować kroki względem jej "zachowania", ale jestem nowicjuszem i mogę przegapić moment, w którym kaktus "woła" mnie o wodę. Przykrym uczuciem byłoby, na wiosnę, dojść do wniosku, że "ten kaktus chyba jednak wysechł"...

I pytanie ostatnie, wiążące się z odpowiedzią na poprzednie, tak więc zadam je jak mi ktokolwiek jej udzieli. O ile w ogóle ktoś udzieli :-)

Pytanie bonusowe. Proszę mi powiedzieć jak jest z tym podlewaniem/zraszaniem. Wieczorem czy rano? Zważywszy na warunki, które opisałem w wiadomości. Jedni twierdzą, że lepiej rano, inni że wieczorem, jeszcze inni że nie ma to znaczenia...

Wow, niezła wyszła ta wiadomość, podziwiam jeśli naprawdę ją ktoś przeczyta, nie mówiąc już o udzieleniu odpowiedzi.

Tymczasem pozdrawiam serdecznie,
Daniel

theoria_
 Tytuł: Re: Kaktusy/sukulenty na południowej ścianie - za mało słońca?
PostNapisane: 27 mar 2012, o 17:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Witam jako pierwsza na forum i odpowiadam pytaniem: czy nie możesz trzymać swoich sukulentów na parapecie tegoż południowego okna tudzież na wspomnianym balkonie :?: Tam było by im najlepiej. Na ścianie roślinki będą się wyciągały i zamiast cieszyć swoim widokiem będą straszyły a tego byś chyba nie chciał.
Co do zraszania - grunt żeby na wilgotne rośliny nie padało bezpośrednio intensywne słońce, bo się poprzypalają. Ja osobiście zraszam wieczorem - tak dla pewności.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 46 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości