"Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Yaku pisze: Jakie będziesz miał Echinopsisy, to na takich szczep.
No nie wiem, czy to dobry pomysł. E. mamillosa, czy E. ancistrophora to chyba szkoda na podkładki, a i ich rozwój nie taki szybki, jak u multiplexa. Na podkładki tylko multiplex i eyriesii, ewentualnie poszukać można w Trichoicereusach jakichś podkładek dobrych.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

No wreszcie od kilku dni (wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz) na parapecie z sukulentami zaczęła panować taka temperatura, jakiej oczekiwałam zimą, aż przyjemnie spojrzeć na termometr wskazujący 14 stopni zamiast 20.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Gmeram w zagranicznych stronach internetowych dotyczących astrophytum (szczerze, uwielbiam ten rodzaj!) I znalazłem takie coś:
http://www.cactiguide.com/forum/viewtopic.php?t=29655
Dlaczego na zdjęciach widać, iż tak cenne egzemplarze są szczepione na tak beznadziejnej (jak Wy piszecie) podkładce Hylocereus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Mi Norton nie pozwala otworzyć tego linku.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Hylocereus jest kiepską podkładką w naszym klimacie. Natomiast jest to jedyna podkladka, na której można uprawiać kaktusy w tropikach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Dlaczego tak jest?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Bo hylocereus dobrze rośnie w tropikach. Taka jego specyfika.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Rośnie dobrze, szybko i co najważniejsze może u nich rosnąc cały rok w gruncie jak u nas buraki latem na grządkach. W necie możesz trafić na zdjęcia plantacji, gdzie podkładki są prowadzone jak winorośl (sadzone co metr w gruncie i wiązane do podpór), a na końcach mają nawet bardzo duże kaktusy (podwieszone lub na podstawkach). Ale tam głównie chodzi o pozyskanie dużej ilości nasion. Nasionami albo handlują albo sami sieją i szczepią na hylocereusie już ukorzenionym w doniczce i przygotowanym do masowej produkcji i sprzedaży.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Widuję jednak często że szczepią cenne rośliny raczej nie do masowej produkcji jak Astrophytum caput-medusae, superkabuto itp. Te rośliny wyglądaja często na długo rosnące na podkładkach.
Wniosek taki, że w tropikach wady jak korkowacenie miejsca zrostu nie występują?
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Trzeba zapytać Tajów lub Chińczyków. Oni szczepią bo muszą, to tak samo jak my musimy chować na zimę.
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

BigDonn pisze: No nie wiem, czy to dobry pomysł. E. mamillosa, czy E. ancistrophora to chyba szkoda na podkładki, a i ich rozwój nie taki szybki, jak u multiplexa. Na podkładki tylko multiplex i eyriesii, ewentualnie poszukać można w Trichoicereusach jakichś podkładek dobrych.
2 pierwsze echinopsisy to rosną początkowo bardzo mocno na szerokość. Nawet nie bardzo to sobie wyobrażam. O multipleksie mówi się że zły bo tworzy odrosty. Wszystkie echinopsisy szczepione nisko i za młody nie powinny mieć tych wad, bo nawet ancistophora puszcza odrosty z wiekiem. Jeśli się zdecydujesz na multipleksa to można bardziej zaszaleć z podłożem. Jemu bardzo dobrze służy bogata ziemia kompostowa- sprowadza się wyśmienicie w większych okazach.

Polecam zrobić taki eksperyment... Zdobyć dużego multiplexa/eyriesi takiego z 15cm minimum... Im większy tym lepszy. Dać go do dosyć bogatego podłoża. Niech ma warunki i puszcza odrosty...i to właśnie na nich szczepić tak bezpośrednio bez odrywania. Odrosty jak mają 1-2cm to chyba nadają się znakomicie.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Macie do polecenia jakąs bardzo dobrą systematykę Cactaceae?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Nie ma takiej. Trzeba szukać monografii poszczególnych rodzajów. Nie mniej jak nie chcesz się specjalizować w żadnym rodzaju to jakaś super systematyka dla całej rodziny kaktusowatych wcale nie jest Ci potrzebna.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”