Euphorbia lactea forma cristata

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Euphorbia zalicza się do ciepłolubnych sukulentów, z własnego doświadczenia są wrażliwe na stałe spadki temperatur poniżej około 12 - 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Dziękuję, Norbrcie76 :D To oznacza, że ani strych, ani ganek. No chyba, że zima będzie bardzo łagodna.
Anulka7890
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 lut 2018, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilczomlecz mleczny - jak się z nim obchodzić?

Post »

Kupiłam wczoraj kwiatka, etykietka głosi, że to Euphorbia Lactea. Nigdy wcześniej nie miałam takiej roślinki, ale bardzo mi się spodobała i chciałabym ją mieć jak najdłużej (miałam kiedyś dwa sukulenty, ale oba zgniły). Jak więc należy obchodzić się z wilczomleczem? Można go przesadzić do większej doniczki? Jaka ziemia byłaby najlepsza? Jaki nawóz stosować?
Będę wdzięczna za odpowiedzi :)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0257195c97e51dd9
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Zacznij od poczytania tego wątku. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Wątek powinnaś przeczytać, ale już teraz Ci powiem, że powinnaś przesadzić. Skoro sukulenty Ci gniły, to znaczy, ze kochasz podlewać. To podłoże produkcyjne nic dobrego nie wróży, wydłub ile się da. Akurat mam taką roślinkę. Nie jest trudna w uprawie, jeżeli jej nie będziesz zalewać. Albo posadź ją do ceramicznej, nieszkliwionej doniczki, albo do plastikowej z porządnym odpływem i daj osłonkę. Norbercie, nie krzycz :) Jak dasz do osłonki, to zawsze musisz pamiętać o wylaniu nadmiaru wody, zawsze, bo zgnije. Z doświadczenia wiem, że lekka, plastikowa doniczka, szczególnie mało stabilna, będzie się przewracać, bo góra roślinki jest dość ciężka w stosunku do reszty. Moja nie miała jakiejś wybujałej bryły korzeniowej, aż byłam zdziwiona, że tych korzeni tak mało. Jak poczytasz wątek, to dowiesz się reszty. A i jeszcze... uważaj na sok tej rośliny, bo jest drażniący (trujący). Powodzenia.
Anulka7890
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 lut 2018, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Dziękuję za porady :) Jutro pojadę kupić jakąś ceramiczną doniczkę :)
A w przypadku tego soku - jeśli się pojawi to jak postępować? Nie wiem czy to był sok, ale jak kupiłam roślinkę to było już widać na "łodydze" długą strużkę z białymi obwódkami. Czy to może być właśnie ten sok? Jeżeli tak, to jeśli spłynął do ziemi to nie zaszkodzi to korzeniom?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Oczywiście, że korzeniom nie zaszkodzi, ciężko by było żeby roślina szkodziła sama sobie. :wink:
Sok jest jednak trujący dla ludzi i lepiej robić wszelkie zabiegi przy wilczomleczach w rękawiczkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AleksandraKW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lut 2018, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

euphorbia lactea - co dzieje się z roślinką

Post »

Witam serdecznie - sprawdzając stan roślinek na zimowisku natknęłam się na coś takiego na jednej z nich. Do tej pory mimo sporej ilości sukulentów musiałam zmagać się jedynie z wełnowcem. W tym przypadku nie wiem co się dzieje i proszę o pomoc w uratowaniu roślinki.
Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Nic już z niej nie będzie, ona gnije. Jaką miała temperaturę na zimowisku, w przypadku tych roślin temperatura nie powinna spadać poniżej +15 stopni. Nie napisałaś czy była w tym okresie podlewana. W jakim rośnie podłożu, czy była przesadzana po zakupie? Podstawa to podanie warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszkaaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 mar 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Dzień dobry,
mam dwa pytania co do euphorbii.
1. Nie wiem jak to nazwać, ale czy takie "zmiany" na grzebieniu to coś groźnego? Pojawiły się po obu jego stronach...
Obrazek

2. Na samym grzebieniu pojawiły się żółte kropki, czy to może być wina słońca? Czytałam, że euphorbia jest wrażliwa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mogą się pojawiać poparzenia, ale nie było zdjęcia jak one mogą wyglądać...
Obrazek
Obrazek
Agnieszkaaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 mar 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Chciałam edytować mój poprzedni post o dwa kolejne pytania, ale nie wiem jak mogę to zrobić, więc napiszę kolejny...
Co to mogą być za czarne kropeczki na łodydze?
Obrazek

Co to za białe "naloty"? To od soku rośliny czy jakaś choroba?
Obrazek

Będę wdzięczna za podpowiedzi. To moja pierwsza euphorbia i nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na moje pytania.
Kisla1213
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2018, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Witam, moja roślina zaczęła gnic, czy da się coś jeszcze z tym zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Ja obcięłabym chorą część "pióropusza". Roślina będzie nieco oszpecona, ale może przeżyje. Sprawdziłabym podłoże i korzenie. Bez powodu nie gnije. Pewnie chlapnęło Ci się za dużo wody, albo ma nieprawidłowe podłoże. Napisz coś więcej o uprawie. Może nieświadomie popełniasz błędy. To tyle ode mnie. Tu są bardziej doświadczeni, może coś lepszego poradzą :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”