Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
britvictango
200p
200p
Posty: 451
Od: 3 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Jeżeli w mieszkaniu jest ciepło to trzeba troszeczkę podlać. Ja swoją stapelię podleję dopiero w połowie stycznia, a jeśli nie będzie zbyt miękka to dopiero jak się pokażą nowe pędy (zazwyczaj w marcu). Wszystko zależy od ilości światła i ciepłoty w mieszkaniu.
"Głupota też jest pewnym sposobem używania umysłu"
Ja na działce: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=42184" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

aha to będę oszczędniej podlewała.
Moją jakos mało przyrosła w tym roku tylko jeden pęd puściła :wink:
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

britvictango pisze:Max światła, i przerwa w podlewaniu zimą - to sukces na kwitnienie. Latem rośliny najlepiej wynieść na zewnątrz. Przy dostatecznej ilości światła słonecznego stapelie się czerwienią :)
Ja swoją podlałem tydzień temu bo jeszcze kilka pączków kwiatowych, ale nie będę już podlewał w tym roku.
Z moich obserwacji wynika że ten zimowy spoczynek wcale nie jest taki konieczny. W twoim przypadku, a masz dużą i wytrzymałą roślinę, to nie ma problemu. Natomiast problem jest z mniejszymi roslinami i sadzonkami, które bez delikatnego, podkreślam delikatnego, podlania co 2-3 tygodnie po prostu mogą uschnąć. Poza tym przy dłuższym okresie suszy potrafią po prostu zaschnąć im korzenie. Roslina przeżyje ale odbudowa systemu korzeniowego na wiosnę może trwać kilka miesięcy i będziemy się wtedy zastanawiać co się dzieje bo nie rośnie, nie puszcza nowych odrostów, a kwiaty zamiast pojawić się pod koniec lata pojawiają się w listopadzie.
Co do temperatury zimowania to też nie ma tu takiej potrzeby jak przy kaktusach żeby im obniżać temperaturę poniżej 10*C.
Uważam że parapet w pokoju gdzie temp. waha się w granicach 15-20*C to bardzo dobre miejsce na zimowanie.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

szarotka66 pisze:Mam pytanie. Po ilu latach od ukorzenienia zakwitnie stapelia? Pozdrawiam.
Witam,
w moim przypadku odrost włożony do ziemi na koniec sierpnia (z małym jednym korzonkiem) zakwitł w drugiej połowie września (Stapelia pulchellus) podlewana bardzo oszczędnie, a kwitnienie to zależy chyba bardziej od pogody niż od samego faktu ukorzenienia, przynajmniej w moim przypadku tak było
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
britvictango
200p
200p
Posty: 451
Od: 3 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Marku, no przecież ja nie pisałem żeby nie podlewać w ogóle :roll: Oczywiście że młodą, ledwie ukorzenioną roślinę należy podlewać więcej niż taką 3 letnią jak moja. Nie zmienia to jednak faktu że powinna być podlewana zimą mniej niż w okresie wzrostu intensywnego, co dla rośliny będzie przerwą. :wink:
I nie chłodzę jej specjalnie - po prostu uchylam okno żeby wilgoci z mieszkania się pozbyć więc siłą rzeczy moja roślina ma chłodniej :)
"Głupota też jest pewnym sposobem używania umysłu"
Ja na działce: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=42184" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

britvictango - nie podważam twojego zdania, a jedynie piszę o swoich doświadczeniach. Jeżeli wyszło inaczej to przepraszam ;:108
No i pisałem to też w kontekście tej konkretnej rośliny:
luczek95 pisze:A tutaj mój dzisiejszy łup- mam nadzieję że się ładnie ukorzeni :)
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
britvictango
200p
200p
Posty: 451
Od: 3 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Luczek95, czy w doniczce ze stapelią żwirek jest tylko w wierzchniej warstwie podłoża? Bo jeśli tak to ja bym przesadził roślinę do podłoża całkowicie wymieszanego ze żwirem. :)
"Głupota też jest pewnym sposobem używania umysłu"
Ja na działce: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=42184" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

oczywiście cała ziemia jest wymieszana ze żwirem :D
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
britvictango
200p
200p
Posty: 451
Od: 3 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: STAPELIOWATE (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Odbiegnę od tematu - Luczek, pokaż no tę Ludisię za stapelią w całości. :D
"Głupota też jest pewnym sposobem używania umysłu"
Ja na działce: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=42184" onclick="window.open(this.href);return false;
_fox_

Stapelia - pytanie :)

Post »

Witam
Dziś zauważyłem na jednej swojej stapelii, oraz orbei, pąk kwiatowy, czy to możliwe o tej porze roku ?
Stapella - niestety nie wiem jaka.
Orbelia incomparabilis.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Stapelia - pytanie :)

Post »

Wg mnie to całkiem naturalne, że roślinki chcą kwitnąć na wiosnę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Re: Stapelia - pytanie :)

Post »

Stapeliowate zwykle kwitną w lecie, ale jeśli mają dobre warunki, to kwitną i w innych okresach. Mi niektóre kwitły nawet w listopadzie :wink: .
_fox_

Re: Stapelia - pytanie :)

Post »

Dzięki ;:180
Będę ich obserwował i dogadzał :) Jesienią niestety zrzuciły pąki, ale nie zdziwiło mnie to ponieważ były przesadzane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”