Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Piotrek_85 pisze:Witam. Mam parę pytań dotyczących wysiewów agaw. Czy przysypujecie nasiona przy wysiewach? Czy siejecie w zamkniętych pojemnikach, a jeżeli tak to kiedy zdejmujecie przykrycie? Jak często podlewacie siewki i kiedy wykonujecie pierwsze pikowanie?
Na stronie nr 7 w temacie "Wysiewanie kaktusów" Marek L podał przepis na wysiew agaw. Ja wysiewałem ale o ile pamiętam bez przysypywania nasion.
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Całkiem Ci dobrze poszło z tym wysiewem :) Ja też się w to bawię. Zawsze przykrywałam folią spożywczą aż do wykiełkowania, a potem jak już wykiełkowały to zapominałam i rosły jak chciały. Zdarzyło mi się nawet kiełki przesadzać i nic im się nie stało. Natomiast trzeba uważać, bo są bardzo delikatne. Wysiewałam na krążkach torfowych, od czasu do czasu spryskiwałam wodą, żeby podłoże nie wyschło. Wieczorem stawiałam przy kominku, rano przenosiłam na okno. Sporo agaw i juk (wysiałam rigidę) mi wykiełkowało. Juki mam już wkopane w ogródku, ale jeszcze są bardzo malutkie. Przetrwały zimę w gruncie, podczas mrozu przykryłam tylko doniczką. Jedną siewkę czerwonej agawy straciłam całkiem nie dawno. Uschła i nie wiem dlaczego. Została mi jeszcze jedna.

Obrazek

Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Agave - agawa

Post »

Posiałam. Tylko podłoże mam chyba jednak mniej żyzne ;:131
Agawy w prawym pudełku.

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Moje nowe nabytki :tan

Stricta nana
Obrazek

Schidigera
Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Agave - agawa

Post »

A to moje wschody 8-)

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

To ja też wrzucę trochę wiosennego "szczypiorku" :D Wysiane 2 tygodnie temu.
Agave titanota "Blue", 3szt w ziemi kokosowej i jedna w żwirku. Wykiełkowały tak samo ale ta ze żwirku coś została w tyle i przewraca się.
Po lewej widać jeną z Agave seemanniana, jest szansa jeszcze na dwie.

Obrazek
Pierwszy raz siałam agawy i nie wiedziałam, że na początku przypominają małe pory :D
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Onectica właśnie miałam Cię pytać, czy już Ci się coś wykluło, a tu proszę jakie plony :D
aga_zgaga pewnie korzenie nie mają się jak zaczepić w żwirku, dlatego takie małe opóźnienie. Chociaż u mnie czasami takie samo podłoże, ten sam rodzaj agawy, a różnica we wzroście znacząca. Moje "pory" :D na zimę spowolniły, może teraz ruszą. Natomiast te przy agawach-matkach rosną w oczach.
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Jak Waszs agawy wyglądają po zimie? Z moimi nie obeszła się zbyt łaskawie. Kiedy wynosicie swoje okazy na zewnątrz? Ja dziś wystawiłam je na zachodni parapet, na razie nie zapowiadają u nas mrozów.
Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek
Sylwia
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Wyglądają całkiem przyzwoicie, liście u niektórych lekko skręcone od suszy jak to po zimie. Oby ta pogoda z ciepłymi nocami trwała jak najdłużej. Teraz jest doskonały czas na podlewanie, szkoda, że nie piszesz z jakiego rejonu kraju jesteś, to ułatwia odpowiadanie (jedynie na północnym wschodzie trzeba było odczekać z wystawieniem trochę dłużej). Moje już są od ponad tygodnia na zewnątrz, poza miejscem w którym zimowały, większe pod chmurką bo pogoda na to pozwala , mniejsze w szklarni. Może założysz wątek w dziale "Moje sukulenty" ?
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Jestem z mazowsza. Polnocna czesc. Poobcinalam im liscie, ktore zupelnie uschly, calkiem sporo ich bylo. Dobrze, ze nie jestem pierwsza, ktora sie wyrwala z wyniesieniem na slonko. A co do swojego watku, to mnie wiem, czy jest sie czym chwalic. Co prawda lubie sukulenty, moze jak narobie jakichs zdjec, to w koncu cos zaloze ;)

Proszę o poprawną pisownię/mod.
Sylwia
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Moje agawy już drugi tydzień na dworzu. Regina w dobrej kondycji, rośnie, odkleja kolejne liście (w tle americana, u mnie tylko gościnnie bo za duży z niej potwór ;)). Mam jeszcze (oprócz siewek) małą parrasanę i też dobrze zniosła zimę.

Obrazek
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Ratunku! Wczoraj chciałam oberwać suche liście h titanoty. Mój błąd bo powinnam je obciąć. I oderwałam ją całą od korzenia, właściwie się go nie trzymała, nie ciągnęłam mocji za tego liścia. Na dole ma kilka takich wypustek, jak na zdjęciu. Czy to mogą być początki nowych korzeni? Wsadziłam ją w ziemię z nadzieją, że tak. Mieliście kiedyś taką sytuację? Dlaczego mimo dość ładnie i zdrowo wyglądającej rośliny nad ziemią, jej połączenie z korzeniem jest całkowicie suche i się przerywa? Nie zgniła na pewno, doł jest zupełnie zaschnięty
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sylwia
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

To są oczywiście zaczątki nowych korzeni. Zastanawia mnie dlaczego tak przegniła :?: może za żyzne podłoże i podlewane w zimie :?: W sumie na dobre wyszło bo lepiej zasadzić ją do nowego podłoża niżby miała rosnąć na gnijącej agawie, no i lepiej by teraz podłoże miało więcej piasku albo żwiru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”